18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Liverpool - Manchester United: Over 2,5 Mål

2 kommentarer
53 Visninger
LIVERPOOL TEAM NEWS

Starting XI: Alisson, Clyne, Lovren, Van Dijk, Robertson, Fabinho, Wijnaldum, Keita, Mane, Firmino, Salah.

Subs: Mignolet, Moreno, Camacho, Henderson, Lallana, Shaqiri, Sturridge.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MAN UTD TEAM NEWS

Starting XI: De Gea, Dalot, Lindelof, Smalling, Darmian, Matic, Herrera, Lingard, Rashford, Young, Lukaku.

Subs: Romero, Bailly, Valencia, Fellaini, Pogba, Mata, Martial.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Clyne er blevet Valgt i Liverpools forsvar, jeg tror det betyder at Lovren ryger ud som højre back. Det ser jeg faktisk som en fordel for spillet, samt at Clyne har været ude med skade, og derfor kan være lidt rusten.

Man uniteds start 11, er derimod lidt af en overraskelse. Dalot, Lindeløf, Smalling og Darmian er alle blevet klar. Der kan dog være en del rust da de alle har været ude. Fellani, Pogba, Mata og Martial alle på bænken. Ashley Young ser ud til at være flyttet op som kant. Afhængigt af hvordan han fordeler tallene fra start, kan det her være en ekstremt defensiv opstilling, eller det kan faktisk blive en ekstremt offensiv opstilling, hvis Mou vælger at lægge Rashford helt op sammen med Lukaku, og holder både Lingaard og Young som deciderede fløj angribere.

Jeg er spændt på hvordan de griber den her an, i de her opstillinger, men jeg synes stadig at begge mandskaber er svækkede defensivt, så vi kan være heldige at få et fest fyrværkeri her.

God kamp!
Denne tråd er relateret til Liverpool - Manchester United

2 Kommentar

Tilføj kommentar