18+ | Spil med omtanke | Stopspillet.dk | ROFUS.nu
Annonce

Europa League 2023/24 kampprogram og resultater

Opdateret
Anders MaiEkspert Anders Mai
Vis mere
Vis mindre
Annonce - Denne side indeholder reklamelinks*. Spillemyndighedens hjælpelinje: stopspillet.dk
Selvudelukkelse: rofus.nu | Spil ansvarligt | 18+

Du er landet på BetXperts Europa League kampprogram side. Her kan du se alle resultater fra Europa League, og du kan se alle de fremtidige kampe. 

Spil på Europa League hos Expekt

Dermed er BetXperts Europa League kampprogram alt, hvad du behøver for at se resultater og kommende kampe i den spændende, internationale fodboldturnering. 

Herunder får du den bedste oversigt over alle kampe i Europa League 2021/2022. Klikker du dig ind på en kamp, kommer du direkte hen i vores Matchcenter. Her kan du finde en masse nyheder, odds og statistik om holdene.

Europa League Grp. A kampe

Dato/tid Resultater TV / By
21/09 21:00 Olympiakos

2-3

Freiburg

Piraeus

21/09 21:00 West Ham

3-1

TSC Backa Topola

London

05/10 18:45 Freiburg

1-2

West Ham

Freiburg

05/10 18:45 TSC Backa Topola

2-2

Olympiakos

Backa Topola

26/10 18:45 Olympiakos

2-1

West Ham

Piraeus

26/10 18:45 TSC Backa Topola

1-3

Freiburg

Backa Topola

09/11 21:00 Freiburg

5-0

TSC Backa Topola

Freiburg

09/11 21:00 West Ham

1-0

Olympiakos

London

30/11 18:45 Freiburg

5-0

Olympiakos

Freiburg

30/11 18:45 TSC Backa Topola

0-1

West Ham

Backa Topola

14/12 21:00 West Ham

2-0

Freiburg

London

14/12 21:00 Olympiakos

5-2

TSC Backa Topola

Piraeus

Europa League Grp. B kampe

Dato/tid Resultater TV / By
21/09 21:00 Ajax

3-3

Marseille

Amsterdam

21/09 21:00 Brighton

2-3

AEK Athen

Brighton

05/10 18:45 Marseille

2-2

Brighton

Marseille

05/10 18:45 AEK Athen

1-1

Ajax

Athens

26/10 18:45 Marseille

3-1

AEK Athen

Marseille

26/10 21:00 Brighton

2-0

Ajax

Brighton

09/11 18:45 Ajax

0-2

Brighton

Amsterdam

09/11 21:00 AEK Athen

0-2

Marseille

Athens

30/11 18:45 AEK Athen

0-1

Brighton

Athens

30/11 21:00 Marseille

4-3

Ajax

Marseille

14/12 21:00 Brighton

1-0

Marseille

Brighton

14/12 21:00 Ajax

3-1

AEK Athen

Amsterdam

Europa League Grp. C kampe

Dato/tid Resultater TV / By
21/09 21:00 Rangers

1-0

Real Betis

Glasgow

21/09 21:00 Sparta Prag

3-2

Aris Limassol

Prague

05/10 18:45 Aris Limassol

2-1

Rangers

Limassol

05/10 18:45 Real Betis

2-1

Sparta Prag

Seville

26/10 18:45 Aris Limassol

0-1

Real Betis

Limassol

26/10 18:45 Sparta Prag

0-0

Rangers

Prague

09/11 21:00 Rangers

2-1

Sparta Prag

Glasgow

09/11 21:00 Real Betis

4-1

Aris Limassol

Seville

30/11 18:45 Sparta Prag

1-0

Real Betis

Prague

30/11 21:00 Rangers

1-1

Aris Limassol

Glasgow

14/12 21:00 Real Betis

2-3

Rangers

Seville

14/12 21:00 Aris Limassol

1-3

Sparta Prag

Limassol

Europa League Grp. D kampe

Dato/tid Resultater TV / By
21/09 21:00 Atalanta

2-0

Rakow Czestochowa

Bergamo

21/09 21:00 Sturm Graz

1-2

Sporting CP

Graz

05/10 18:45 Sporting CP

1-2

Atalanta

Lisbon

05/10 18:45 Rakow Czestochowa

0-1

Sturm Graz

Sosnowiec

26/10 18:45 Rakow Czestochowa

1-1

Sporting CP

Sosnowiec

26/10 18:45 Sturm Graz

2-2

Atalanta

Graz

09/11 21:00 Atalanta

1-0

Sturm Graz

Bergamo

09/11 21:00 Sporting CP

2-1

Rakow Czestochowa

Lisbon

30/11 18:45 Atalanta

1-1

Sporting CP

Bergamo

30/11 18:45 Sturm Graz

0-1

Rakow Czestochowa

Graz

14/12 21:00 Sporting CP

3-0

Sturm Graz

Lisbon

14/12 21:00 Rakow Czestochowa

0-4

Atalanta

Sosnowiec

Europa League Grp. E kampe

Dato/tid Resultater TV / By
05/10 21:00 Liverpool

2-0

Union St.Gilloise

Liverpool

05/10 21:00 Toulouse

1-0

LASK

Toulouse

26/10 21:00 Liverpool

5-1

Toulouse

Liverpool

26/10 21:00 Union St.Gilloise

2-1

LASK

Anderlecht

09/11 18:45 Toulouse

3-2

Liverpool

Toulouse

09/11 18:45 LASK

3-0

Union St.Gilloise

Linz

30/11 21:00 Liverpool

4-0

LASK

Liverpool

30/11 21:00 Toulouse

0-0

Union St.Gilloise

Toulouse

14/12 18:45 LASK

1-2

Toulouse

Linz

14/12 18:45 Union St.Gilloise

2-1

Liverpool

Anderlecht

Europa League Grp. F kampe

Dato/tid Resultater TV / By
05/10 21:00 Maccabi Haifa

0-0

Panathinaikos

Haifa

05/10 21:00 Villarreal

1-0

Rennes

Villarreal

26/10 21:00 Panathinaikos

1-2

Rennes

Athens

09/11 18:45 Maccabi Haifa

1-2

Villarreal

Larnaca

09/11 18:45 Rennes

3-1

Panathinaikos

Rennes

30/11 18:45 Maccabi Haifa

0-3

Rennes

Budapest

30/11 21:00 Villarreal

3-2

Panathinaikos

Villarreal

06/12 21:00 Villarreal

0-0

Maccabi Haifa

Villarreal

14/12 18:45 Rennes

2-3

Villarreal

Rennes

14/12 18:45 Panathinaikos

1-2

Maccabi Haifa

Athens

Europa League Grp. G kampe

Dato/tid Resultater TV / By
05/10 21:00 Roma

4-0

Servette

Rome

05/10 21:00 Sl. Prag

6-0

FC Sheriff

Prague

26/10 21:00 Roma

2-0

Sl. Prag

Rome

26/10 21:00 FC Sheriff

1-1

Servette

Tiraspol

09/11 18:45 Servette

2-1

FC Sheriff

Geneve

09/11 18:45 Sl. Prag

2-0

Roma

Prague

30/11 21:00 Servette

1-1

Roma

Geneve

30/11 21:00 FC Sheriff

2-3

Sl. Prag

Tiraspol

14/12 18:45 Roma

3-0

FC Sheriff

Rome

14/12 18:45 Sl. Prag

4-0

Servette

Prague

Europa League Grp. H kampe

Dato/tid Resultater TV / By
05/10 21:00 Molde

1-2

Bayer Leverkusen

Reknes

05/10 21:00 Häcken

0-1

Qarabag FK

Gothenburg

26/10 18:45 Molde

5-1

Häcken

Reknes

26/10 21:00 Bayer Leverkusen

5-1

Qarabag FK

Leverkusen

09/11 18:45 Qarabag FK

0-1

Bayer Leverkusen

Baku

09/11 21:00 Häcken

1-3

Molde

Gothenburg

30/11 21:00 Häcken

0-2

Bayer Leverkusen

Gothenburg

30/11 21:00 Molde

2-2

Qarabag FK

Reknes

14/12 18:45 Qarabag FK

2-1

Häcken

Baku

14/12 18:45 Bayer Leverkusen

5-1

Molde

Leverkusen

Europa League Slutspil kampe

Dato/tid Resultater TV / By
15/02 18:45 Shakhtar Donetsk

2-2

Marseille

Hamburg

15/02 18:45 Galatasaray

3-2

Sparta Prag

Istanbul

15/02 18:45 Young Boys

1-3

Sporting CP

Bern

15/02 18:45 Feyenoord

1-1

Roma

Rotterdam

15/02 21:00 Braga

2-4

Qarabag FK

Braga

15/02 21:00 Benfica

2-1

Toulouse

Lisbon

15/02 21:00 RC Lens

0-0

Freiburg

Lens

15/02 21:00 AC Milan

3-0

Rennes

Milano

22/02 18:45 Toulouse

0-0

Benfica

Toulouse

22/02 18:45 Freiburg

3-2

EFS

RC Lens

Freiburg

22/02 18:45 Rennes

3-2

AC Milan

Rennes

22/02 18:45 Qarabag FK

2-3

EFS

Braga

Baku

22/02 21:00 Sporting CP

1-1

Young Boys

Lisbon

22/02 21:00 Roma

1-1

(4-2)

Feyenoord

Rome

22/02 21:00 Marseille

3-1

Shakhtar Donetsk

Marseille

22/02 21:00 Sparta Prag

4-1

Galatasaray

Prague

06/03 18:45 Sporting CP

1-1

Atalanta

Lisbon

07/03 18:45 Roma

4-0

Brighton

Rome

07/03 18:45 Sparta Prag

1-5

Liverpool

Prague

07/03 18:45 Qarabag FK

2-2

Bayer Leverkusen

Baku

07/03 21:00 Freiburg

1-0

West Ham

Freiburg

07/03 21:00 Benfica

2-2

Rangers

Lisbon

07/03 21:00 Marseille

4-0

Villarreal

Marseille

07/03 21:00 AC Milan

4-2

Sl. Prag

Milano

14/03 18:45 Sl. Prag

1-3

AC Milan

Prague

14/03 18:45 West Ham

5-0

Freiburg

London

14/03 18:45 Rangers

0-1

Benfica

Glasgow

14/03 18:45 Villarreal

3-1

Marseille

Villarreal

14/03 21:00 Bayer Leverkusen

3-2

Qarabag FK

Leverkusen

14/03 21:00 Atalanta

2-1

Sporting CP

Bergamo

14/03 21:00 Brighton

1-0

Roma

Brighton

14/03 21:00 Liverpool

6-1

Sparta Prag

Liverpool

11/04 21:00 Benfica

2-1

Marseille

Lisbon

11/04 21:00 Bayer Leverkusen

2-0

West Ham

Leverkusen

11/04 21:00 Liverpool

0-3

Atalanta

Liverpool

11/04 21:00 AC Milan

0-1

Roma

Milano

18/04 21:00 Marseille

1-0

(4-2)

Benfica

Marseille

18/04 21:00 West Ham

1-1

Bayer Leverkusen

London

18/04 21:00 Atalanta

0-1

Liverpool

Bergamo

18/04 21:00 Roma

2-1

AC Milan

Rome

02/05 21:00 Roma

0-2

Bayer Leverkusen

Rome

02/05 21:00 Marseille

1-1

Atalanta

Marseille

09/05 21:00 Atalanta

3-0

Marseille

Bergamo

09/05 21:00 Bayer Leverkusen

2-2

Roma

Leverkusen

22/05 21:00 Atalanta

3-0

Bayer Leverkusen

Dublin

Europa League 2023/2024 kampprogram

BetXpert har gjort alt for at lave det bedst mulige Europa League kampprogram. Det betyder, at du kan få det fulde overblik over alle kampe i Europa League 2021/2022. Dette lige fra det indledende gruppespil til finalen, som spilles i maj 2022. 

Holder du øje med BetXperts Europa League kampprogram, er du sikker på ikke at gå glip af hverken resultater eller kommende kampe. 

Europa League-sæsonen 2021/2022 strækker sig i år fra den 15. september 2021 til den 18. maj 2022. 

De store Europa League kampe

Selvom Europa League er hylden lige under Champions League, så har Europa League masser af spændende kampe at byde på. Alene i gruppespillet i denne sæson er der møder mellem eksempelvis Leicester og Napoli samt Lazio og Marseille. 

Gruppespillet har også deltagelse af andre storhold såsom Lyon, Rangers FC, PSV, Monaco, Real Sociedad, Olympiakos, Galatasaray, Bayer Leverkusen, Real Betis, Celtic, West Ham med flere. Næsten alle holdene er nogen, der kunne gøre sig realistiske forhåbninger om at være med på øverste hylde i Europa. 

Der kommer også masser af store Europa League kampe, når turneringen kommer til knockout-kampene i foråret. Her kommer der nemlig otte hold ned fra gruppespillet i Champions League. Her er tale om de otte treere. 

Ergo er der masser af Europa League kampe med stjernestøv. 

Europa League 2023/2024 – resultater

Som nævnt oplister vi ikke blot kommende kampe i dette Europa League kampprogram. Du kan også se Europa League resultater. Var du forhindret i at følge med i sidste rundes kampe, kan du dermed altid tjekke Europa League resultater her i BetXperts kampprogram. 

Med alt samlet på én og samme side side har du dermed de bedste muligheder for at tilgå både et Europa League kampprogram samt se Europa League resultater.

Vi ønsker dig en god sæson og ser frem til at få dig på besøg her på sitet. 

Feedback