Europa League 2023/24 kampprogram og resultater
Selvudelukkelse: rofus.nu | Spil ansvarligt | 18+
Du er landet på BetXperts Europa League kampprogram side. Her kan du se alle resultater fra Europa League, og du kan se alle de fremtidige kampe.
Spil på Europa League hos Expekt
Dermed er BetXperts Europa League kampprogram alt, hvad du behøver for at se resultater og kommende kampe i den spændende, internationale fodboldturnering.
Herunder får du den bedste oversigt over alle kampe i Europa League 2021/2022. Klikker du dig ind på en kamp, kommer du direkte hen i vores Matchcenter. Her kan du finde en masse nyheder, odds og statistik om holdene.
Europa League Grp. A kampe
Dato/tid | Resultater | |
---|---|---|
21/09 21:00 |
Olympiacos 2-3 Freiburg |
Piraeus |
21/09 21:00 |
West Ham 3-1 TSC Backa Topola |
London |
05/10 18:45 |
TSC Backa Topola 2-2 Olympiacos |
Backa Topola |
05/10 18:45 |
Freiburg 1-2 West Ham |
Freiburg |
26/10 18:45 |
TSC Backa Topola 1-3 Freiburg |
Backa Topola |
26/10 18:45 |
Olympiacos 2-1 West Ham |
Piraeus |
09/11 21:00 |
West Ham 1-0 Olympiacos |
London |
09/11 21:00 |
Freiburg 5-0 TSC Backa Topola |
Freiburg |
30/11 18:45 |
Freiburg 5-0 Olympiacos |
Freiburg |
30/11 18:45 |
TSC Backa Topola 0-1 West Ham |
Backa Topola |
14/12 21:00 |
West Ham 2-0 Freiburg |
London |
14/12 21:00 |
Olympiacos 5-2 TSC Backa Topola |
Piraeus |
Europa League Grp. B kampe
Dato/tid | Resultater | |
---|---|---|
21/09 21:00 |
Ajax 3-3 Marseille |
Amsterdam |
21/09 21:00 |
Brighton 2-3 AEK Athen |
Brighton |
05/10 18:45 |
Marseille 2-2 Brighton |
Marseille |
05/10 18:45 |
AEK Athen 1-1 Ajax |
Athens |
26/10 18:45 |
Marseille 3-1 AEK Athen |
Marseille |
26/10 21:00 |
Brighton 2-0 Ajax |
Brighton |
09/11 18:45 |
Ajax 0-2 Brighton |
Amsterdam |
09/11 21:00 |
AEK Athen 0-2 Marseille |
Athens |
30/11 18:45 |
AEK Athen 0-1 Brighton |
Athens |
30/11 21:00 |
Marseille 4-3 Ajax |
Marseille |
14/12 21:00 |
Ajax 3-1 AEK Athen |
Amsterdam |
14/12 21:00 |
Brighton 1-0 Marseille |
Brighton |
Europa League Grp. C kampe
Dato/tid | Resultater | |
---|---|---|
21/09 21:00 |
Rangers 1-0 Real Betis |
Glasgow |
21/09 21:00 |
Sparta Prag 3-2 Aris Limassol |
Prague |
05/10 18:45 |
Aris Limassol 2-1 Rangers |
Limassol |
05/10 18:45 |
Real Betis 2-1 Sparta Prag |
Seville |
26/10 18:45 |
Aris Limassol 0-1 Real Betis |
Limassol |
26/10 18:45 |
Sparta Prag 0-0 Rangers |
Prague |
09/11 21:00 |
Rangers 2-1 Sparta Prag |
Glasgow |
09/11 21:00 |
Real Betis 4-1 Aris Limassol |
Seville |
30/11 18:45 |
Sparta Prag 1-0 Real Betis |
Prague |
30/11 21:00 |
Rangers 1-1 Aris Limassol |
Glasgow |
14/12 21:00 |
Aris Limassol 1-3 Sparta Prag |
Limassol |
14/12 21:00 |
Real Betis 2-3 Rangers |
Seville |
Europa League Grp. D kampe
Dato/tid | Resultater | |
---|---|---|
21/09 21:00 |
Sturm Graz 1-2 Sporting CP |
Graz |
21/09 21:00 |
Atalanta 2-0 Rakow Czestochowa |
Bergamo |
05/10 18:45 |
Rakow Czestochowa 0-1 Sturm Graz |
Sosnowiec |
05/10 18:45 |
Sporting CP 1-2 Atalanta |
Lisbon |
26/10 18:45 |
Rakow Czestochowa 1-1 Sporting CP |
Sosnowiec |
26/10 18:45 |
Sturm Graz 2-2 Atalanta |
Graz |
09/11 21:00 |
Atalanta 1-0 Sturm Graz |
Bergamo |
09/11 21:00 |
Sporting CP 2-1 Rakow Czestochowa |
Lisbon |
30/11 18:45 |
Atalanta 1-1 Sporting CP |
Bergamo |
30/11 18:45 |
Sturm Graz 0-1 Rakow Czestochowa |
Graz |
14/12 21:00 |
Sporting CP 3-0 Sturm Graz |
Lisbon |
14/12 21:00 |
Rakow Czestochowa 0-4 Atalanta |
Sosnowiec |
Europa League Grp. E kampe
Dato/tid | Resultater | |
---|---|---|
05/10 21:00 |
Liverpool 2-0 Union St.Gilloise |
Liverpool |
05/10 21:00 |
Toulouse 1-0 LASK |
Toulouse |
26/10 21:00 |
Union St.Gilloise 2-1 LASK |
Anderlecht |
26/10 21:00 |
Liverpool 5-1 Toulouse |
Liverpool |
09/11 18:45 |
LASK 3-0 Union St.Gilloise |
Linz |
09/11 18:45 |
Toulouse 3-2 Liverpool |
Toulouse |
30/11 21:00 |
Toulouse 0-0 Union St.Gilloise |
Toulouse |
30/11 21:00 |
Liverpool 4-0 LASK |
Liverpool |
14/12 18:45 |
LASK 1-2 Toulouse |
Linz |
14/12 18:45 |
Union St.Gilloise 2-1 Liverpool |
Anderlecht |
Europa League Grp. F kampe
Dato/tid | Resultater | |
---|---|---|
05/10 21:00 |
Maccabi Haifa 0-0 Panathinaikos |
Haifa |
05/10 21:00 |
Villarreal 1-0 Rennes |
Villarreal |
26/10 21:00 |
Panathinaikos 1-2 Rennes |
Athens |
09/11 18:45 |
Maccabi Haifa 1-2 Villarreal |
Larnaca |
09/11 18:45 |
Rennes 3-1 Panathinaikos |
Rennes |
30/11 18:45 |
Maccabi Haifa 0-3 Rennes |
Budapest |
30/11 21:00 |
Villarreal 3-2 Panathinaikos |
Villarreal |
06/12 21:00 |
Villarreal 0-0 Maccabi Haifa |
Villarreal |
14/12 18:45 |
Panathinaikos 1-2 Maccabi Haifa |
Athens |
14/12 18:45 |
Rennes 2-3 Villarreal |
Rennes |
Europa League Grp. G kampe
Dato/tid | Resultater | |
---|---|---|
05/10 21:00 |
Sl. Prag 6-0 FC Sheriff |
Prague |
05/10 21:00 |
Roma 4-0 Servette |
Rome |
26/10 21:00 |
FC Sheriff 1-1 Servette |
Tiraspol |
26/10 21:00 |
Roma 2-0 Sl. Prag |
Rome |
09/11 18:45 |
Servette 2-1 FC Sheriff |
Geneve |
09/11 18:45 |
Sl. Prag 2-0 Roma |
Prague |
30/11 21:00 |
Servette 1-1 Roma |
Geneve |
30/11 21:00 |
FC Sheriff 2-3 Sl. Prag |
Tiraspol |
14/12 18:45 |
Roma 3-0 FC Sheriff |
Rome |
14/12 18:45 |
Sl. Prag 4-0 Servette |
Prague |
Europa League Grp. H kampe
Dato/tid | Resultater | |
---|---|---|
05/10 21:00 |
Molde 1-2 Bayer Leverkusen |
Reknes |
05/10 21:00 |
Häcken 0-1 Qarabag FK |
Gothenburg |
26/10 18:45 |
Molde 5-1 Häcken |
Reknes |
26/10 21:00 |
Bayer Leverkusen 5-1 Qarabag FK |
Leverkusen |
09/11 18:45 |
Qarabag FK 0-1 Bayer Leverkusen |
Baku |
09/11 21:00 |
Häcken 1-3 Molde |
Gothenburg |
30/11 21:00 |
Molde 2-2 Qarabag FK |
Reknes |
30/11 21:00 |
Häcken 0-2 Bayer Leverkusen |
Gothenburg |
14/12 18:45 |
Bayer Leverkusen 5-1 Molde |
Leverkusen |
14/12 18:45 |
Qarabag FK 2-1 Häcken |
Baku |
Europa League Slutspil kampe
Dato/tid | Resultater | |
---|---|---|
15/02 18:45 |
Shakhtar Donetsk 2-2 Marseille |
Hamburg |
15/02 18:45 |
Galatasaray 3-2 Sparta Prag |
Istanbul |
15/02 18:45 |
Young Boys 1-3 Sporting CP |
Bern |
15/02 18:45 |
Feyenoord 1-1 Roma |
Rotterdam |
15/02 21:00 |
Braga 2-4 Qarabag FK |
Braga |
15/02 21:00 |
Benfica 2-1 Toulouse |
Lisbon |
15/02 21:00 |
RC Lens 0-0 Freiburg |
Lens |
15/02 21:00 |
AC Milan 3-0 Rennes |
Milano |
22/02 18:45 |
Qarabag FK 2-3 EFS Braga |
Baku |
22/02 18:45 |
Toulouse 0-0 Benfica |
Toulouse |
22/02 18:45 |
Freiburg 3-2 EFS RC Lens |
Freiburg |
22/02 18:45 |
Rennes 3-2 AC Milan |
Rennes |
22/02 21:00 |
Marseille 3-1 Shakhtar Donetsk |
Marseille |
22/02 21:00 |
Sparta Prag 4-1 Galatasaray |
Prague |
22/02 21:00 |
Sporting CP 1-1 Young Boys |
Lisbon |
22/02 21:00 |
Roma 1-1 (4-2) Feyenoord |
Rome |
06/03 18:45 |
Sporting CP 1-1 Atalanta |
Lisbon |
07/03 18:45 |
Qarabag FK 2-2 Bayer Leverkusen |
Baku |
07/03 18:45 |
Roma 4-0 Brighton |
Rome |
07/03 18:45 |
Sparta Prag 1-5 Liverpool |
Prague |
07/03 21:00 |
AC Milan 4-2 Sl. Prag |
Milano |
07/03 21:00 |
Freiburg 1-0 West Ham |
Freiburg |
07/03 21:00 |
Benfica 2-2 Rangers |
Lisbon |
07/03 21:00 |
Marseille 4-0 Villarreal |
Marseille |
14/03 18:45 |
Sl. Prag 1-3 AC Milan |
Prague |
14/03 18:45 |
West Ham 5-0 Freiburg |
London |
14/03 18:45 |
Rangers 0-1 Benfica |
Glasgow |
14/03 18:45 |
Villarreal 3-1 Marseille |
Villarreal |
14/03 21:00 |
Bayer Leverkusen 3-2 Qarabag FK |
Leverkusen |
14/03 21:00 |
Atalanta 2-1 Sporting CP |
Bergamo |
14/03 21:00 |
Brighton 1-0 Roma |
Brighton |
14/03 21:00 |
Liverpool 6-1 Sparta Prag |
Liverpool |
11/04 21:00 |
Benfica 2-1 Marseille |
Lisbon |
11/04 21:00 |
Bayer Leverkusen 2-0 West Ham |
Leverkusen |
11/04 21:00 |
Liverpool 0-3 Atalanta |
Liverpool |
11/04 21:00 |
AC Milan 0-1 Roma |
Milano |
18/04 21:00 | Marseille-Benfica |
Danske Spil Live Odds Marseille |
18/04 21:00 | West Ham-Bayer Leverkusen |
Danske Spil Live Odds London |
18/04 21:00 | Atalanta-Liverpool |
Danske Spil Live Odds Bergamo |
18/04 21:00 | Roma-AC Milan |
Danske Spil Live Odds Rome |
02/05 21:00 | AC Milan/Roma-Bayer Leverkusen/West Ham United | |
02/05 21:00 | Benfica/Marseille-Liverpool/Atalanta | |
09/05 21:00 | Bayer Leverkusen/West Ham United-AC Milan/Roma | |
09/05 21:00 | Liverpool/Atalanta-Benfica/Marseille | |
22/05 21:00 | Winner SF 1-Winner SF 2 |
Dublin |
Europa League 2023/2024 kampprogram
BetXpert har gjort alt for at lave det bedst mulige Europa League kampprogram. Det betyder, at du kan få det fulde overblik over alle kampe i Europa League 2021/2022. Dette lige fra det indledende gruppespil til finalen, som spilles i maj 2022.
Holder du øje med BetXperts Europa League kampprogram, er du sikker på ikke at gå glip af hverken resultater eller kommende kampe.
Europa League-sæsonen 2021/2022 strækker sig i år fra den 15. september 2021 til den 18. maj 2022.
De store Europa League kampe
Selvom Europa League er hylden lige under Champions League, så har Europa League masser af spændende kampe at byde på. Alene i gruppespillet i denne sæson er der møder mellem eksempelvis Leicester og Napoli samt Lazio og Marseille.
Gruppespillet har også deltagelse af andre storhold såsom Lyon, Rangers FC, PSV, Monaco, Real Sociedad, Olympiakos, Galatasaray, Bayer Leverkusen, Real Betis, Celtic, West Ham med flere. Næsten alle holdene er nogen, der kunne gøre sig realistiske forhåbninger om at være med på øverste hylde i Europa.
Der kommer også masser af store Europa League kampe, når turneringen kommer til knockout-kampene i foråret. Her kommer der nemlig otte hold ned fra gruppespillet i Champions League. Her er tale om de otte treere.
Ergo er der masser af Europa League kampe med stjernestøv.
Europa League 2023/2024 – resultater
Som nævnt oplister vi ikke blot kommende kampe i dette Europa League kampprogram. Du kan også se Europa League resultater. Var du forhindret i at følge med i sidste rundes kampe, kan du dermed altid tjekke Europa League resultater her i BetXperts kampprogram.
Med alt samlet på én og samme side side har du dermed de bedste muligheder for at tilgå både et Europa League kampprogram samt se Europa League resultater.
Vi ønsker dig en god sæson og ser frem til at få dig på besøg her på sitet.