18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Match center
Annulleret
Tips & Spilforslag

Bayer Leverkusen - Atletico Madrid: (AH: 0,0) 2

1,71188bet
Spiltip af Kugelblitz den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Bayer Leverkusen er videre som gruppens etter, mens Atletico først og fremmest er nødt til at få point med hjem fra Tyskland, og dernæst håbe på, at Aris sætter point til hjemme mod Rosenborg.

Aris har leveret fine resultater, og mod et Rosenborg-mandskab, der allerede er blevet norske mester og som går på juleferie efter denne kamp, bør man hive sejren i land.

Ikke desto mindre er Atletico (forsvarende EL-vinder) nødsaget til at spille sin chance, så vi vil sandsynligvis se et aggressivt spansk hold, der vil forsøge at sætte sig på kampen. Anført af Forlan og Aguero kan Leverkusen-defensiven få nok at se til (den består nemlig af et uprøvet målmandstalent , to backs der ikke har spillet meget i år og en aldrende Hyypia der nok mangler en del speed for at følge med).

Generelt er det et tysk hjemmehold i en alternativ opstilling der, udover at vise sig frem for træner og fans, ikke har det store incitament i denne kamp. Derfor må favoritværdigheden tillægges Atletico Madrid, men med tanke på sløje udebanepræstationer, dårlige vejrforhold (en god portion sne i Leverkusen) og manglende motivation hvis der kommer dårlige nyheder ind fra det græske, ligner et asian 0:0 spil på gæsterne (der giver pengene tilbage ved uafgjort) et oplagt spilobjekt.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
28-28-44%
Betvalue
1103,2%
Spilbar ned til odds
1,64
Rigtig/forkert
Læs 188bet-anmeldelse
Betting tip

SITUATIONEN I GRUPPE B

1. Bayer Leverkusen 11

2. Aris Thessaloniki FC 7

3. Atletico Madrid 7

4. Rosenborg 3

Sikkert er det, at Leverkusen bliver 1'er og at Rosenborg skraber bunden. I kraft af indbyrdes kampe ligger Aris over Atletico (1-0 sejr i Grækenland og 2-3 sejr i Madrid). Aris kan derfor selv afgøre det med en sejr hjemme mod Rosenborg, mens Atletico i første omgang skal sætte point på kontoen og dernæst håbe at Aris snubler.

 

BAYER LEVERKUSEN

Tyskerne sidder solidt på gruppens førsteplads og er dermed sikret videre avancement. Man har gjort det godt i Europa League, hvor man er gået ubesejrede gennem gruppespillet. Udover den første kamp hjemme mod Rosenborg (4-0) har Leverkusen spillet nogle målfattige opgør, men det skyldes i høj grad deres taktiske oplæg på udebane. I den anden hjemmekamp mødte man det defensivt orienterede Aris-mandskab, som man dog fik knækket i slutminutterne.

Formmæssigt ser det rigtig godt ud for Bundesligaens nuværende 2'er. Man har ikke tabt siden man på straffespark blev slået ud af DFB-Pokalen af Gladbach, og har sejret i syv af de efterfølgende ni kampe i alle turneringer.

ATLETICO MADRID

Det er ikke helt gået som forventet for det spanske storhold. Man lagde ud med at tabe 1-0 til Aris i Grækenland i en noget uskøn affære, og måtte dernæst nøjes med 1-1 hjemme mod Leverkusen. Via to sejre over Rosenborg kom man dog tilbage på ret køl, indtil man overraskende tabte 2-3 i egen hule til Aris. Det har efterladt Atletico i en skidt situation, hvor de ikke selv er i stand til at afgøre deres videre europæiske skæbne.

Man kommer til kampen med en ligasejr over Deportivo i bagagen, men ellers har man leveret nogle svingende præstationer i La Primera, hvor man i øjeblikket ligger nummer seks. Især på udebane har man haft det svært, og kun sat syv af holdets 23 point på tavlen.

TRUPNYT

Jupp Heynckes har meddelt at man vil spare en række af de faste spillere, da man har haft et hårdt program i efteråret. Keeper Rene Adler pådrog sig en skade forud for sidste EL-kamp, og man har besluttet at give ham vinterferie i årets EL- og BL-kamp. Hans plads i målet overtages af talentet Fabian Giefer, der stod en fin kamp i Rosenborg, men ellers ikke har spillet vigtige kampe i år.

De to backpladser overtages sandsynligvis af Castro (8 optrædener i år) og Domagoj Vida, der kun har spillet EL i år. På midtbanen gives der plads til Hanno Balitcsh, der normalt er indskiftningsspiller og Burak Kaplan, der kun har spillet EL, mens danske Nicolai Jørgensen gør sit indhop i offensiven. Kiessling, der har siddet ude i lang tid, er udtaget, men vil starte på bænken og få sit indhop i anden halvleg.

Giefer - Castro, Schwaab, Hyypiä, Vida - Balitsch, L. Bender - Kaplan, Renato Augusto, Jørgensen - Helmes

Gæsterne kan stille op i noget der ligner stærkeste opstilling.

de Gea - Valera, Perea, Alvaro Dominguez, Filipe - Reyes, Paulo Assuncao, Raul Garcia, Simao - Forlan, Aguero

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.