Årets sidste Superliga-tips
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Wekendens aflyste kampe
Engelsk Premier League:
Blackpool v Manchester United
Championship:
Doncaster v Barnsley
Hull v QPR
Nottingham Forest v Bristol City
Portsmouth v Burnley
Sheff Utd v Reading
League One:
Brentford v Notts County
Brighton v Colchester
Dagenham & Redbridge v Huddersfield
Hartlepool v Southampton
Leyton Orient v Carlisle
Milton Keynes Dons v Plymouth
Rochdale v Charlton
Walsall v Oldham
Yeovil v Peterborough
League Two:
Accrington Stanley v Shrewsbury
Aldershot v Bradford
Bury v Chesterfield
Cheltenham v Lincoln City
Crewe v Wycombe
Gillingham v Rotherham
Hereford v Morecambe
Port Vale v Stevenage
Southend v Macclesfield
Torquay v Burton Albion
Blue Square Bet Premier:
Darlington v Kidderminster
Eastbourne Borough v Gateshead
Forest Green v Luton
Hayes & Yeading v Rushden & Diamonds
Histon v Fleetwood Town
Kettering v Bath City
Mansfield v Barrow
Southport v Grimsby
Wrexham v Crawley Town
York v AFC Wimbledon
Skotsk Premier League:
Aberdeen v Celtic
Hibernian v St Mirren
Inverness CT v Dundee Utd
Motherwell v Kilmarnock
Rangers v Hearts
St Johnstone v Hamilton
Division One:
Dundee v Cowdenbeath
Dunfermline v Partick
Falkirk v Raith
Queen of South v Stirling
Ross County v Morton
Division Two:
Airdrie Utd v Forfar
Brechin v Dumbarton
East Fife v Livingston
Stenhousemuir v Ayr
Division Three:
Arbroath v Stranraer
Berwick v East Stirling
Clyde v Montrose
Elgin v Albion
Queens Park v Annan Athletic
Vi sender Superligaen i vinterhi med en række tips. Læs også vores øvrige analyser (MMA, boksning, badminton, diverse fodbold)– og se listen over aflyste kampe i England/Skotland.
For 1.000 år siden var vikingerne hårde nysere der blandt andet drog på brutale plyndringstogter langs de engelske kyster og skræmte de lokale fra vid og sans.
Det var dengang. I dag spiller englænderne stædigt fodbold hele vinteren igennem, selv hen over jul og nytår (fraset pletvise aflysninger når vejret er særligt modbydeligt; se længere nede).
Og vikingerne, dvs nordboerne? Tøsedrenge der går i vinterhi og luner sig indendøre i månedsvis.
| Livestream khabib vs. McGregor UFC 229: Her kan du se kampen |
Tips til Superligaens sidste runde i 2010
Således den danske Superliga der holder vinterferie i tre måneder til 6. marts 2011. Sidste runde i efteråret spilles i denne weekend (og mandag).
Vi har i skrivende stund tre tips (flere analyser er på vej) til Superliga-kampene, herunder et special-spil der går på antallet af mål i hele runde 19.
Lørdag
15:00 (TV) FC København – Esbjerg. Analyse måske på vej
17:00 (TV) OB - AaB. To tips:
Under 1,5 mål i første halvleg
Søndag
14:00 (TV) FC Nordsjælland – Horsens. Analyse måske på vej
16:00 (TV) SønderjyskE - Randers FC. Analyse på vej (lørdag aften)
18:00 (TV) Silkeborg – Brøndby. Analyse måske på vej
Mandag
19:00 (TV) Lyngby-FC Midtjylland. Analyse på vej (søndag aften/mandag formiddag)
Øvrige analyser og tips
Tjek også vores øvrige analyser og tips – på forsiden af BetXpert.com eller her. Vi har vintersport, MMA, boksning (herunder et tip til odds 8,0) og diverse fodboldligaer på programmet.
| Læs vores store optakt til kampen mellem Khabib Nurmagomedov og Conor McGregor her. |
Aflyste kampe i England og Skotland
Ovenfor roste vi englænderne for at spille fodbold hele vinteren igennem. Det er dog en sandhed med modifikationer. De spiller som udgangspunkt (Premier League holder pause 5. til 15. januar, men kun for at gøre plads til pokalkampe), men vejret kan trods alt blive FOR modbydeligt og føre til aflysninger.
Hvert år er der kampe der må udsættes pga vejrliget. Således i denne weekend hvor The Big Freeze har høstet et prominent offer: Blackpool-Manchester United (skulle have været spillet lørdag).
Det er dog i skrivende stund den eneste engelske PL-kamp der aflyses i weekenden, men det vrimler med udsættelser i de lavere engelske rækker, og i nabolandet Skotland har fodboldmyndighederne valgt at aflyse rub og stub i den bedste række plus diverse kampe i de lavere divisioner. Se faktaboksen til højre.
Så vidt vides er der (i hvert fald pt) ingen aflyste kampe i de fem store ligaer, ud over Premier League i England (dvs den spanske Primera, den italienske Serie A, den tyske Bundesliga og den franske Ligue 1).
Tilføj kommentar