Vundet
Tips & Spilforslag
VM Trup Udtagelse - 2010 Brazil Trup: Udtages ikke til Brasiliens trup: Ronald
Spiltip af Frank Pilantra
den
14 kommentarer
6 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Da Luis Fabiano måtte melde afbud til venskabskampen den 2. marts i London mod Irland kunne Dunga have valgt at udtage Ronaldinho som erstatning, men i stedet blev Grafite og Carlos Eduardo sendt til London. Det sendte et klart signal til Ronaldinho om, at han ikke indgår i Dunga´s VM planer.
Det kan være svært at forstå, men det er faktisk Ronaldinho´s egen skyld. Han har i årevis leveret elendige præstationer både på klubhold i den sidste sæson for Barcelona og forsatte med at fremvise en enestående mangel på motivation i Milan.
Derfor er Kaká blevet stamspilleren på den offensive midtbane, mens Julio Baptista er den foretrukre reserve frem for Ronaldinho.
Modsat Ronaldinho, så har Julio Baptista aldrig svigtet Dunga.
Julio Baptista blev udtaget til Copa America ´07, hvor han greb chancen og imponerede Dunga ved at score 3 mål i de sidste 4 afgørende kampe.
I mens gravede Ronaldinho sig længere ned i det dybe hul, han først nu er ved at komme op ad. Ronaldinho meldte selv fra pga træthed til Copa America ´07, og det glemmer Dunga ikke. Derfor er Julio Baptista med i VM flyet til Sydafrika, mens Ronaldinho må blive i Milano.
Julio Baptista anerkender, at Copa America er årsagen til, at han er foretrukket til VM slutrunden. Det var Dunga´s første turnering som landstræner, og Julio Baptista var forrygende og scorede et fantastisk mål allerede efter 4 minutter i 3-0 sejren i finalen mod rivalerne fra Argentina.
“- Opportunities were given to a lot of players in the national side and I believe that I was able to take advantage of mine. I´ve been a part of practically all of Dunga´s squads. I was called up for the Copa America, which was my first big test, and since then I have been almost always present." - Julio Baptista".
Ronaldinho har faktisk allerede fået en sidste chance af Dunga, da han udtog en meget fodboldtræt Ronaldinho til OL slutrunden i 2008. Det blev desværre ingen succes, og siden har Ronaldinho ikke været udtaget til det brasilianske landshold. Alexandre Pato var også en stor skuffelse under OL, og Dunga har været meget klar om de to Milanspillere; De har haft deres chance.
VM TRUPPEN ER ALLEREDE VALGT
De gode præstationer fra Ronaldinho i Serie A har fået mange til at kræve et landsholdscomeback. De fleste ønsker, at se "Jogo Bonita" spillestilen, og derfor vil de gerne have Ronaldinho til VM.
Men Dunga har ikke tænkt sig at ændre kurs. Han har allerede udvalgt de spillere, der skal med til VM slutrunden.
Direkte adspurgt om Ronaldinhos chancer for at komme med til VM har Dunga leveret følgende forklaring:
"- Neste momento não existem mais surpresas. Os jogadores que estão concentrados para o amistoso contra a Irlanda podem se considerar muito próximos da Copa do Mundo. Vocês (jornalistas) querem sempre grandes nomes. Mas para nós não existe grande e pequeno nome.
O desempenho do jogador em campo é o que faz ele merecer ir para a Copa.
Agora tem também a questão do comprometimento, da paixão da seleção, do entusiasmo, quando joga pela seleção brasileira."
- "Der kommer ikke flere overraskelser nu. De spillere, der er samlet til venskabskampen mod Irland kan godt betragte sig som værende meget tæt på VM slutrunden. I (journalister) vil altid have de store navne med. Men for os findes der ikke store eller små navne. Det er præstationerne på banen, der afgører om han fortjener at komme til VM.
Nu er også spørgsmålet om engagement, lidenskab for landsholdet, den entusiasme, når man spiller for det brasilianske landshold."
Specielt den sidste bemærkning er personligt rettet mod Ronaldinho. Han har været en skygge af sig selv i langt størstedelen af Dunga´s landstrænerkarriere. Dunga ser bort fra Ronaldinho for at skabe et fasttømret hold, der går på banen for at vinde. VM slutrunden 2010 skal udrydde alle de "Jogo Bonita" fejl, der blev begået i 2006 med en meget offensiv taktik med Kaká, Ronaldinho, Ronaldo og Adriano.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar