Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 32%
- Betvalue
- 3115,2%
- Spilbar ned til odds
- 3,13
- Rigtig/forkert
I Gruppe H forventer jeg at eneste modstand for russerne er Belgien. Algeriet tager jeg ikke så seriøst, og Syd Korea er langt fra VM formen i 2010. Folk kalder Belgien undervurderede, og turneringens "Dark-Horse", jeg synes dog de er alt for overvurderede.
DET TALER FOR RUSLAND
- Hele Ruslands endelige landsholdstrup spiller i den hjemlige liga. = De har utrolig god inbyrdes forståelse, modsat Belgien.
- Rusland var fremragende i kval'en. Der sluttede de med 22pts, og lukkede kun 5 mål ind i 10 kampe.
- Det russiske landshold har masser af international rutine.(*)
- Rusland har spillet 3 test kampe før VM. De har vundet to og spillet en uafgjort.
- Belgiens landshold har ikke meget international rutine, noget russerne kan drage fordel af. (*2)
- Belgien har ikke imponeret mig. En førsteplads i en overkommelig gruppe er jo et "must".
- Algeriet og Syd Korea er ikke alvorlige konkurrenter.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED
- Belgien har et verdensklasse hold, fyldt med gode individualister.
- Klimaet er helt klart til Algeriet og Syd Koreas fordel. Russerne og Belgierne er mere til de tempererede klima.
- Ruslands playmaker Roman Shirokov har, måtte melde afbud til VM i dag.
- Eden Hazard skal højst sandsynlig spille overfor Andrey Eschenko. Han kan godt volde Eschenko problemer, dog bliver fart ikke et af problemerne.
NOTER
(*): Mange af spillerne har været der i lang tid (Se længere nede)
(*2): Belgien har for første gang i lang tid vist noget internationalt. Jeg synes absolut ikke man kan gøre dem til turneringsfavorit på den baggrund.
Hvad skal der til? (Udklip fra min blog)
Rutinen er afgørende, og det har den russiske trup masser af. Fordi da Ruslands landshold havde sin storhedstid (EM 2008) og nåede semi-finalen hvor de tabte til Spanien, var fire back kæden sådan set den helt samme. Akinfeev var også på mål dengang, midterforsvar makkerparret Vasiliy Berezutskiy og Sergei Ignashevich var også den samme, venstre back dengang var Yuri Zhirkov er også i VM-truppen i dag, dog spiller han nu venstre kant.
Den eneste som ikke er med til sommer fra dengang i forsvaret er Aleksandr Anyukov. Han har mistet sit niveau, og Kozlov og Eschenko er kommet foran ham i køen. Anyukov spillede dog det meste af kval'en. Forsvaret er helt sikkert noget der bliver en faktor for Rusland. De er utrolig vel sammenspillet, og det viste sig også i kval'en hvor de kun lukkede fem mål ind i ti kampe. En utrolig præstation ligegyldigt modstanderen.
Midtbanen er ændret en del. Den gamle fire-mands centrale kæde med Semak, Zyrianov, Semshov og Saenko var på toppen af deres niveaumæssige kurve, og har for længst toppet. De tre førstnævnte er alle +35 nu, og Saenko (30) blev nødt til at stoppe sin karriere tilbage i 2010 pga. skader.
Den nye midtbane garde består af Denisov, Shirokov, og så på skift Fayzulin/Glushakov. Tilbage i 2008 var Denisov i EM-truppen, men var lige et tak efter den gamle garde på holdkortet. Shirokov var et sent fund i russisk fodbold. Lige nu er han nok Ruslands MVP, men dengang var han lige skiftet fra Khimki til Zenit, men blev alligevel udtaget til EM. Daværende landstræner Guus Hiddink satte ham på en noget uvant position i åbningskampen mod Spanien. En plads i midterforsvaret blev det til, men efter utalige fejl, og et 1-3 nederlag fik Hiddink nok. Efter kampen skældte han forsvaret ud i pressen, og Shirokov blev droppet resten af turneringen. Fayzulin var kun 22 dengang, og var ikke i nærheden af landsholdet. Han fik debut i 2012 imod Elfenbenskysten. Glushakov var også langt fra landsholdet dengang som 21-årig. Han fik først debut i 2011 mod Qatar.
Angrebet som i dag består af Zhirkov på venstre, Kerzhakov/Kokorin i midten, og Samedov/Dzagoev på højre, har heller ikke mange gengangere fra dengang. Kun en var med i 2008, og det var Yuri Zhirkov (nævnt tidligere oppe). Kerzhakov blev ikke medtaget i Hiddinks trup til EM 2008. Hans dårlige form i Sevilla og mindre end imponerende sæson i Dynamo Moskva førte til en periode med udelukkelse fra landsholdet, der varede næsten 18 måneder. Kerzhakov blev endelig bragt tilbage i truppen i maj 2009 til en VM-kval kamp i mod Finland i Helsinki. Samedov var ligesom Shirokov et sent fund. Tilbage i 2008 spillede han i FC Moskva (nu konkurs) og ikke i nærheden af landsholdet. Han fik debut i 2011 i mod Slovakiet i en EM-kval kamp. Dzagoev var kun 17 år i 2008, men er nu helt sikkert et kæmpe talent. Dog hæmmer hans mentale indstilling fremgangsniveauet både på og uden for banen. Men holdet er velsammenspillede, og har spillet sammen siden 2012 (hele holdet).
Angrebet dengang bestod af Arshavin i en 10'er rolle lige bagved Roman Pavlyuchenko. Begge spillere har for længst toppet, og ingen af dem er at finde i Ruslands bruttotrup i år.
Belgien som er i gruppe med Rusland har jeg på fornemmelsen fejler. Der ligger et enormt pres på deres skuldre, alle forventer noget af dem. Men det er en flok gode individer, og ikke et gennemspillet hold. De har ikke nok rutine, og desuden er Marc Wilmots længder efter Fabio Capello i at levere taktiske genistreger.
Capello elsker at arbejde med rutinerede spillere, og han kunne ikke ønske sig et mere gennemrutineret hold end Rusland. Et andet problem for Belgien efter min mening er at deres spillere er spredt ud over hele Europa, og er meget lidt sammenspillet. Alle undtagen stortalentet Cheryshev i Ruslands bruttotrup spiller i Rusland. Og mange af dem i Zenit, Dynamo og CSKA.
Den russiske liga har også haft en lang vinterpause, og spillerne har ikke været overbelastet i foråret som mange af Belgiens Premier League spillere har været. Når man ser på hvordan russerne i nyere tid har fået succes, har det været via strenge og velorganiserede trænere. Der er nok intet bedre eksempel end Capello.
Folk har let ved at glemme at det her hold sluttede over Portugal i kval’en, og kun lukkede 5 mål ind i hele kval’en, og jeg ser dem som større favorit til at vinde gruppen end Belgien. Det er fordi jeg ”stoler” mere på Rusland og Cappelo end Belgien og Wilmots.
EKSTRA INFO
Jeg er ikke den eneste der spår Rusland som 1'er i Gruppe H. "The Special One" (Jose Mourinho) tror også på Russerne. I hans "World Cup group predictions" for Yahoo siger han følgende:
"Belgium has the talent, but i would say Russia 1st, Belgium 2nd." (LINK)
Læs mere om Rusland her:
Her kan i se nogle små klips omkring det russiske landshold:
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar