Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 14-17-69%
- Betvalue
- 2109,7%
- Spilbar ned til odds
- 5,93
- Rigtig/forkert
Betfair er ude med et fint odds på Asian 0:0 i aftens opgør imellem Villarreal & Real Madrid. Villarreal fyrede træner Jose Francisco Molina efter kun 3 måneder og har ansat den meget rutinerede Miguel Angel Lotina som redningsmanden der skal holde "Den Gule Ubåd" i La Liga. Han har dog samme præmisser som forgængeren, og får det i aften svært da topholdet Real Madrid kommer på besøg. Dog viste Real Madrid sig ikke ligefrem for sin dominerende side sidste runde hvor de kun fik 1-1 imod Malaga, på dog et sent udligningsmål. Men med et frisk pust i form af ny træner så ser jeg nu godt at Villarreal kan drille Real Madrid i aften og måske endda komme ud med alle 3 point.
Villarreal har trods en meget meget skidt sæson dog stadigvæk en "udemærket" hjemmebane statistik, og har hjemme på "El Madrigal" kun lidt 2 nederlag for sæsonen. Men Lotina overtager en meget svingende trup præstationsmæssigt. De har formået at drille Barcelona hjemme, samt Valencia & Atl. Bilbao som alle 3 hold kun er tager fra El Madrigal med 1 point, så der er håb endnu, så der er håb for aftenens opgør og dette spil. Dog skal det med at de fik deres seneste nederlag hjemme d. 12 marts til Getafe (1-2).
Villarreal hjemme: 5-6-2 (21-15)
Trupnyt Villarreal:
Lotina har 4 mangler til aftenens opgør - Udover de 3 langstids skadede Borja Valero, Catalá & Rossi må han se bort fra Carlos Marchena (def. midt/forsvar-fast) som sidder ud med karantæne. Men han har valgt at udtage de resterende som er følgende:
Goalkeepers: Diego López and César.
Defenders: Mario, Zapata, Joan Oriol, Ángel, Gonzalo and Musacchio.
Midfielders: Bruno, Senna, Wakaso, Castellani, Camuñas, Cani, De Guzmán and Hernán Pérez.
Forwards: Martinuccio, Nilmar and Marco Ruben.
(Kilde : Villarreal cf)
Real Madrid har været flyvende i denne sæson og er også at finde på førstepladsen i La Liga. Dog fik de et lille knæk i seneste kamp imod Malaga der kunne tage fra Santiago Bernabéu med 1 point efter et sent, og meget flot, frisparksmål af Santiago Cazorla. For mig at se (med neutrale øjne) synes jeg Real Madrid spillerne virkede trætte, hvilket også er forståeligt da Mourinho ikke rigtigt har lavet det store ændringer i løbet af sæsonen i sin start 11'er, og det kan nu gå hen og blive et problem hvor spillerne har 3 kampe inden for en uge. De er dog stadigvæk klasser bedre (ligesom Barcelona) end de resterende klubber i La Liga, men trætheden er begyndt at kunne spores. Real Madrids 2012 har dog ikke båret præg af storsejre på fremmed græs. 2 kampe er vundet 0-1, 1 kamp er vundet med 1-2 og seneste imod Betis Sevilla blev vundet 2-3. Så spinkle sejre alligevel.
Real Madrid ude : 11-1-1 (34-8)
Trupnyt Real Madrid:
Mourinho mangler stadigvæk Di Maria (midtbane-fast) & Carvalho (forsvar-fast/rot) pga. skader. Dertil har han fravalgt Albiol & Coentrao til aftenens opgør og gjort plads til Varane & Altintop i aftenens trup.
Mourinhos udvalgte:
Goalkeepers: Casillas, Adan, Jesus
Defenders: Varane, Pepe, Arbeloa, Marcelo, Ramos
Midfielders: Altintop, Sahin, Lass, Khedira, Xabi Alonso, Ozil, Granero, Callejon, Kaka
Forwards: Cristiano Ronaldo, Higuain, Benzema
(Kilde : Real Madrids HP)
Jeg tror på overraskelsen i aften, og ellers har jeg garderet mig i tilfælde af X'et - Synes i hvert fald at Real Madrid er blevet gjort for stor favorit kontra deres udebane i 2012 og travle program som virker til har sat sit spor i spillerne. Samt har vi set at en ny træner ofte puster liv i spillerne på holdet han overtager, men det vil vise sig i aften om det er det samme her. Han har i hvert fald rutinen på sin side (red. Lotina).
Held og lykke allesammen!
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar