Match center
Tabt
Spiltip af Fønix
den
1 kommentar
27 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Match Made In Heaven
- Chance (over-præcis-under)
- 40-25-35%
- Betvalue
- 1104%
- Spilbar ned til odds
- 1,88
- Rigtig/forkert
- 0-2
Betting tip
- City's offensiv: Håland er muligvis i sit livs form. Selvom Pep efterlyser mål fra de andre spillere, så virker det ikke til at være et problem. For spillerne rundt om gør det de er bedst til; at skabe plads og muligheder for Håland, der ditto gør det han er bedst til. City er i strålende form for tiden, og scorer også selv mod lavtstående hold som senest Everton.
- Villarreals offensiv: Villarreal har et fast koncept med hurtige direkte angreb. De kastede mål af sig mod Juve senest og flere store chancer mod Real, Tottenham og Atletico Madrid (sammenlignelige hold). Derudover er Pepe farlig på frispark og de scorede på hjørne mod Juve. Tæller vi sidste sæson med scorede Villarreal i samtlige hjemmekampe pånær mod Bilbao, hvor de havde en xG over 2.
- City's defensiv: Egentlig ser den jo fornuftig nok ud, men den har været sårbar overfor omstillinger og direkte angreb, som netop er Villarreals trademark. Rodri har været og er stadig savnet, og Gonzales er ikke en ligeså god balancespiller.
- Villarreals defensiv: Laver mange fejl - det kostede mod Spurs, Juve, Atletico Madrid og Real. City er farlige at lave fejl mod, når de så kan sende Håland i dybden. Derudover mangler de faste mand Foyth i midterforsvaret
- Villarreals offensiv har store chance til trods også brændt en del. De scorede fx ikke mod Spurs, og mod Real (1-3 nederlag) brændte de en friløber ved 0-0
- Citys forsvar er begyndt at se bedre ud, og kun lukket 6 mål ind i 8 PL-kampe. Donnarumma i mål er en fantastisk shotstopper
- Hvis City kommer foran 1/2-0 kan de være møgbesværlige at få bolden fra, og kører den hjem på cruise-kontrol. Omvendt har jeg svært ved at se en decideret nedslagtning af Villarreal.
Oddsmarked
Betit på 1,95
Optakten til kampen vil nok fokusere på City's dårlige stime på udebane i CL det sidste års tid, hvor de ikke har vundet siden en kamp mod Bratislava. Men det er svært at tolke som et decideret argument for eller imod spillet. Jeg hælder egentlig mod et "for" spillet, da et mål fra Villarreal unægteligt vil hjælpe spillet meget.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar