Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Sousa ikke videre uden problemer
- Chance (Over-Under)
- 62-38%
- Betvalue
- 2106,6%
- Spilbar ned til odds
- 1,61
- Rigtig/forkert
DERFOR SKAL DU SPILLE DEN
- Estrella har stadig et højt topniveau og er en rutineret herre, der ikke bare lægger sig, skulle han komme ned med sæt.
- Han er begyndt at vise lidt tænder igen, og kommer med to godkendte præstationer mod hhv Fognini og Rosol.
- Sousa har ikke imponeret i år, og på hardcourt er han 4-9 inklusiv to klare nederlg i de seneste to mod Tomic og Lu.
- Jeg tror måske markedet overreagerer en smule på Estrellas hardcourt form, der er 1-9, hvor de fleste nederlag har været mod mege kompetent modstand.
- Sidst de mødtes, på grus, spillede de en særdeles tæt kamp, som Sousa vandt med 2-6, 6-4, 6-4.
- Estrella leverede gode præstationer i 2014 i New York, da han slog Sijsling og Coric og pressede Raonic ud i tre tiebreak-sæt.
- Jeg synes 1,72 er pænt på, at kampen ikke afgøres i tre sæt, og Estrella plejer at have god opbakning i det amerikanske.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED
- Sousa har også en 3. runde som sit bedste i US Open - det var dog tilbage i 2013, mens han tabte 1. runde sidste år, ligesom Estrella.
- Portugiseren har ethøjt topniveau og server bedre end Estrella, og finder han det frem, bliver det svært for Estrella.
- Estrella har ikke helt fundet samme niveau som de sidste par sæsoner, og måske er alderen efterhånden ved at trykke. Han er 1-9 på hardcourt i år.
- Sousa har i glimt i år vist hvad han kan levere, bl.a. med sejre over Anderson og Sock, samt en fin indsats mod Del Potro i Rio.
- Estrella skal gerne godt fra start, da jeg tror selvtillid for Sousa kan være meget afgørende her.
- Det bliver en kamp om at tage initiativ, da begge spillere er glade for at dække banen med forhånden og bruge den til at styre duellerne.
Argumentpunkter i kursiv: Argumenter jeg mener oddssætterne/markedet fejlvurderer/overser
MARKEDET
Bet365 er helt oppe i 1,72, efter at markedet ellers åbnede med 1,6 som det højeste. Betfair Sportsbook har 1,66 hvilket også er nok til værdi, og jeg har svært ved at se Sousa, i 2016-udgaven, køre Estrella over her.
Jeg har sat 1-2 cv til omkring 70-30 i Sousa-favør, men absolut heller ikke mere, og Tonybets 3,4 virker egentlig ganske interessant på Estrella-sejr, valuemæssigt.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar