Match center
Vundet
Tips & Spilforslag
Victor Crivoi - Denis Gremelmayr: 1
Spiltip af Jonas Mikkelsen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 75-25%
- Betvalue
- 2108%
- Spilbar ned til odds
- 1,33
- Rigtig/forkert
Betting tip
1 - 1,44 (Bet365)
2 - 2,63 (Bet365)
12-chancevurdering: 75-25%
Victor Crivoi - nr. 115 på ranglisten
Det er anden gang i træk, at vi forsøger os på Victor Crivoi. Han måtte sidste uge se sig slået i tre sæt af den senere titel-vinder Ruben Ramirez-Hidalgo, men set i lyset af Hidalgo's niveau i turneringen i Rabat, så er det ikke et skuffende resultat. Han spillede sidste år en ganske forrygende sæson og slog flere gode ATP tour spillere, men har fået en dårlig start på 2010 sæsonen, hvor han endnu ikke rigtig har formået at slå helt igennem i nogen turnering.
Victor har absolut ingen stor serv, men er meget solid i sit grundspil, fra både forhånd og baghåndssiden. Han slår fast og præcist med disse og kan både forsvare, samt angribe med disse. Han er ligeledes rigtig god på returneringen, hvor han vinder en stor procentdel point, i forhold til gennemsnittet på touren.
Crivoi er en glimrende spiller på grus og han har vundet en rigtig stor procentdel af de kampe han har spillet på dette. Hans returnering og gode grundspil kommer virkelig i højsædet og han har et fighter hjerte af de helt store, når han vil det. Han har tidligere været oppe i top 75, men hans dårlige sæsonstart har gjort, at han er raslet ned til 115.
Denis Gremelmayr - nr. 294 på ranglisten
Det var en ærgelig Denis Gremelmayr, der måtte se sig ude i flere måneder efter en alvorlig skade. Det lader til, at han har svært ved at komme tilbage på det relativt høje niveau han havde før skaden og den nuværende sæson har ikke været en succes for tyskeren. Han er nået en semifinale på futuretouren og så har han vundet to kvalifikationskampe, her i Marrakech, som hans eneste sejre i år. Jeg tør ikke sige, om Gremelmayr kan, eller hvornår, han kommer tilbage på sit niveau fra 2009.
Denis har ikke nogen specielt god serv og den har da især været et problem for ham i denne sæson. Han bevæger sig godt rundt på banen og er meget god til at satse på de rigtige bolde, i returneringerne. Han har en god boldforståelse og rammer den altid fornuftigt. De er klart forhånden, der er Gremelmayrs foretrukne slag og han gør ofte meget for at komme rundt om bolde, for at slå denne.
Han har en udmærket statistik på grus all time, men ligger alligevel et godt stykke under Crivoi's standard på dette underlag. Gremelmayr har måttet kvalificere sig til de seneste challenger turneringer, uden held, og det har taget hårdt på ham psykisk. Han kan have fået et positivt opsving, fordi han kvalificerede sig nogenlunde sikkert til hovedrunden her i Marrakech.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar