18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

FC Utrecht - Celtic: 1

2,20NordicBet

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

2-0 til Celtic i det første møde giver skotterne glimrende muligheder på hånden i det samlede regnskab, men de kan i returkampen få hænderne fulde mod et ”up-and-coming” Utrecht-mandskab, som jeg tror går en stærk sæson i møde. Medvirkende til spillet er, at Celtic typisk er ringe på udebane, samt at Utrecht med en meget fin opbakning hjemme på Galgenwaard Stadion traditionelt er et af Hollands mest udprægede hjemmehold. Endvidere kan Celtic få problemer i defensiven, idet det centerforsvar, de bliver nødt til at stille med i Utrecht, ikke er sammenspillet.
Chance (1-X-2)
47-27-26%
Betvalue
1103,4%
Spilbar ned til odds
2,13
Rigtig/forkert
Læs NordicBet-anmeldelse
Betting tip

Spil-form: Ikke så megen palaver, Utrecht-sejr lige på, tak. Jeg ser ingen grund til at gå efter lavere Asian Handicap-muligheder, en Draw-No-Bet-løsning, eller noget i den dur.

 

Bedste 1-tals-odds: 2,20 (NordicBet)

Bedste X-odds: 3,48 (Pinnacle)

Bedste 2-tals-odds: 3,40 (Bet365)

Hjemmebanens betydning: Celtic i Europa – stærke hjemme (sådan da) og helt forfærdelige ude. Det har været sandheden i snart mange år om Celtics internationale kampe, for opbakningen hjemme på Parkhead i Glasgow er intet mindre end fantastisk, men på fremmed grund bliver de skotske ”short-comings” tydeliggjort.

Netop det er da også hovedårsagen til dette indskud på Utrecht, Celtic er ganske ringe, når det kommer til europæiske kampe uden for Skotland.

Celtic har bedst kort på hånden samlet, men sikre på gruppespils-deltagelse er skotterne ikke...: Det første møde mellem Celtic og Utrecht på Parkhead sluttede, ganske fortjent i øvrigt, med en Celtic-sejr 2-0, men dermed er det ikke sikkert, at spillet om billetten frem til Europa League-gruppespillet er afgjort. Utrecht er et hjemmestærkt mandskab i klar fremgang gennem det seneste halve/tre-kvarte år. Hollændernes trup er særdeles talentfuldt, og Utrecht har klassen til at kunne så tvivl om det samlede udfald, omend Celtic efter 2-0-sejren i det første møde naturligvis står med de bedste kort på hånden.

Teamnews - Utrecht: hjemmeholdets træner, Ton du Chatinier, har bortset fra anden-angriberen Jacob Mulenga, der løb ind i en fiberskade i Glasgow, samtlige mand fit for fight og således en næsten fuld trup at vælge imellem.

Ren taktisk bliver det formentlig to klassiske 4-4-2-opstillinger, vi får at se over for hinanden.

Det forventes, at Edouard Duplan i stedet for den skadede Mulenga får chancen fremme (Mulenga blev i Skotland udskiftet med Duplan allerede efter 17 minutter). Utrechts angreb kommer således til at blive udgjort af Duplan og stjerneangriberen Ricky van Wolfsvinkel, som der har været heftigt bud efter fra flere større klubber i sommerens transfer-vindue. Utrecht har dog afvist alle tilnærmelser på Van Wolfsvinkel, som i weekenden igen viste sig skarp, da han nettede to af Utrechts tre mål i 3-0-hjemmesejren over Villem II. Ham skal Celtic holde øje med.

Duplan har tidligere startet inde i flere af Utrechts kampe, og han er en fuldgod erstatning for Mulenga.

Bortset fra Van Wolfsvinkel har større klubber også haft antennerne ude efter midtbane-talentet Dries Mertens, men også ham har Utrecht formået at holde fast i. Belgieren har just fornyet sin kontrakt frem til sommeren 2014.

Teamnews - Celtic: Hos Celtic kan man notere sig, at holdet virker svagere besat denne sæson end sidste. Godt nok er den den hollandske defensivspiller Jos Hooiveld kommet til, ligesom den svenske centerforsvarer Daniel Mastrojevic er hentet i AEK Athen, men betydeligt tungere tæller det, at den ellers vigtige midtbane-kant, teknisk stærke Aiden McGeady, er afhændet til Spartak Moskva (derudover er bl.a. Morten ”Duncan” Rasmussen blevet udlejet, men det har ikke rigtigt nogen førsteholds-betydning).  

Celtics måske kommende første-målmand, Fraser Foster, er kommet til på en leje-aftale fra Newcastle, men han er endnu ikke spille-berettiget, og det bliver således fortsat polakken Lukasz Zaluska, der tager plads mellem stængerne.

Nytilkomne Daniel Majstorovic var vel kun tiltænkt en backup-tjans denne sæson, men bliver nok smidt ind i centerforsvaret fra start, da Andreas Hinkel er ude skadet. Endvidere er en tredje forsvarer, Du-Ri Cha, yderst tvivlsom, så meget tyder på, at centerforsvaret vil blive udgjort af Majstorovic og den anden ny mand Jos Hooiveld. En yderligere forsvarer, Emilio Izaguirre, som ellers ville have været aktuel, er ikke spilleberettiget.

Endvidere er den normalt faste angriber Gary Hooper skadet, så Celtics angreb vil i aften blive udgjort af Giorgios Samaras og Marc-Antoine Fortune.

Holdene: De sandsynlige startopstillinger:

Utrecht: Michel Vorm; Tim Cornelisse, Alje Schut, Jan Wuytens, Mihai Nesu, Dries Mertens, Jacob Lensky, Michael Silberbauer, Nana Asare, Ricky van Wolfswinkel og Edouard Duplan.

Celtic: Lukasz Zaluska; Efrain Juarez, Jos Hooiveld, Daniel Majstorovic, Joe Ledley, Baram Kayal, Shaun Maloney, James Forrest, Scott Brown, Giorgios Samaras og Marc-Antoine Fortune.

Situation & performance - Utrecht: Utrecht bliver af mange nederlandske eksperter betragtet som ”the coming team” i Holland, og en placering denne sæson ganske vist efter de formodet stærkere PSV Eindhoven, Ajax Amsterdam og Twente, men i niveau’et lige under, 4-6 sammen med AZ Alkmaar og Feyenoord, er forventelig.

Sæsonstarten i Æresdivisionen har været tilfredsstillende for Utrecht med først et nederlag 1-3 hos Feyenoord, men derefter to hjemmesejre, 3-1 over Breda og senest 3-0 over Willem II.

I Europa League-kvalifikationen eliminerede Utrecht i 2. kval.runde Dinamo Tirana med en klar 4-0-hjemmesejr og efterfølgende 1-1 i Albanien, og i 3. kval.runde blev det mod Luzern til sejr 1-0 hjemme og en ny sejr 3-1 i returen i Schweiz.

Weekendens 3-0-gevinst over Willem II hjemme på Galgenwaard Stadion var af den nemme slags, og i hele anden halvleg kørte Utrecht på cruise control for at spare kræfterne til dette møde med Celtic. Det bemærkes endvidere, at Utrecht er et af Hollands mest typiske ”hjemmehold”, f.eks. tabte de i sidste sæsons 17 Æresdivisions-kampe hjemme på Galgenwaard kun to.

Situation & performance - Celtic: De skotske gæster havde ligesom Utrecht en nem weekend, da der ikke var den store modstand fra St. Mirren, som blev kørt over med 4-0 hjemme på Parkhead. Opgøret var Celtics andet i den nystartede skotske Premier League. I første spillerunde blev det til 1-0 ude over Inverness.

I Europa er det som vanligt derimod ikke gået for godt for Celtic. Skotterne have visse forhåbninger til 3. kval.runde-dysten mod Braga i Champions League-kvalifikationen, men de blev hurtigt punkteret med en portugisisk hjemmesejr 3-0 i det første møde. Efterfølgende vandt Celtic hjemmekampen 2-1, men det var kun af kosmetisk betydning.

Konklusion: Celtic har notorisk skuffet i europæiske udebanekampe i nu snart mange år i træk, og det er ikke oplagt, hvorfor det pludseligt skulle vende. Celtic og Glasgow Rangers er selvfølgelig i særklasse i Skotland, men selv de to storklubber er ikke noget særligt i disse år, når det kommer til europæiske kampe. Skotland har haft meget vanskeligt ved at følge med udviklingen, da finanskrisen har ramt hårdt hos klubberne nord for Hadrian mur, og Celtic-mandskabet anno 2010 indeholder betydelig mindre kvalitet end for f.eks. tre år siden.

Hjemmesejr til Utrecht forekommer mig at være et særdeles oplagt spil, og jeg vil endda ikke blive overrasket, hvis Utrecht vil vise sig i stand til også vende det samlede regnskab (omend det naturligvis er klart, at Celtic qua 2-0-sejren hjemme her står med gode kort på hånden).

For egen rulle har jeg skudt tre af fem mulige units afsted efter Utrecht-sejr.

Velkomstbonus
NordicBet
Omsætningskrav
1x
Min. Odds
1.80
Min. Bonus
500 kr
Anmeldelse
500 kroner freebet
Omsætningskrav: Placer et væddemål hvor indsatsten er 500 kr. til min. odds 1.8 og få et freebet på samme beløb.
Yderligere vilkår Velkomsttilbuddet gælder kun for nye spillere. Gevinster du vinder fra dit freebet udbetales til din konto uden omsætningskrav. Indsatsen fra freebettet udbetales ikke.Regler og vilkår:  Vi henviser til NordicBet hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.