Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Caribisk David kan fælde amerikansk Goliath
- Chance (1-X-2)
- 77-15-8%
- Betvalue
- 3119%
- Spilbar ned til odds
- 10,63
- Rigtig/forkert
Derfor skal du følge spillet
- Martinique imponerede mig mod Nicaragua – var klart bedst og tilspillede sig en række store chancer. Burde have vundet 5-1 snarere end 2-0.
- Ex-Ligue 1-folkene Audel (2 oplæg) og Langil (han startede ude; kom ind og scorede – bør starte nu) er bedre end hvad USA kan stille med.
- Resten af M-holdet var fysisk stærke og teknisk bedre end ventet. Angriber Parsemain giftig og målmand Olimpa solid og reaktionsstærk.
- Med førsterunde-sejren i ryggen kan Martinique tillade sig at lure på blottelser fra sejrshungrende USA. Kan snu Audel, Langil & Co meget vel udnytte.
- USA spiller Gold Cup med en blanding af a- og b-hold. Mangler markante folk som angriber Dempsey, midtbanefolk Bradley og Pulisic.
- USA var heldig med 1-1 mod Panama i 1. runde, var langsom i boldbesiddelse og for lavt stående og uorganiseret i defensiven.
- USA virkede træt i 2. halvleg, og træner Arena virkede magtesløs i holdets kollaps. Og det mod et Panama-hold uden 6-7 idealstartere.
- Især dårligt spil af midterforsvaret, højrefløj Bedoya (anfører) og midtbanen (langsom McCarty, febrilsk Acosta og usynlig Corona).
Det skal du holde øje med
- Turneringsfavorit USA har fordel af hjemmebane – der var 30.000 entusiastiske tilskuere mod Ghana i en træningskamp 1. juli, 47.000 mod Panama.
- Dette USA-hold viste gode takter 1. juli i 2-1-sejren over Ghana (der ikke stillede i stærkeste, men dog havde fx målræven Gyan).
- I dén kamp var midtbanen virkelig god.
- To spillere var stærke mod både Ghana og Panama: Målmand Guzan og angriber Dwyer (der nu har scoret i sine 2 landskampe).
- Trods fraværet af diverse markante Europa-legionærer og MLS-folk er den amerikanske trup bredere end Martiniques.
- 6-7 af Martinique-starterne spiller til dagligt i den hjemlige liga der er klart ringere end MLS (fx Parsemain har dog spillet i MLS).
- Martinique brændte en række store chancer mod Nicaragua.
- Og i den anden ende var Olimpa nødt til at trække et par pragtredninger ud af ærmet.
Argumentpunkter i kursiv: De elementer som jeg mener markedet/oddssætterne især fejlvurderer.
Læs mere om de to hold i Gold Cup-optakten
Oddset
Find spillet hos 888Sport: Klik dig ind til kampen → Fuldtid → Indsatsen tilbage ved uafgjort → Martinique
Spillet indebærer: Fuldt odds hvis Martinique vinder → Odds 1 ved uafgjort
Også værdi: odds 13,0 hos Unibet, 11,0 hos Bet365
Bemærk: 888Sport og Unibet har også odds 13 for rent 2tal (og i øvrigt odds 12 for Martinique asian 0, dvs det samme som DNB). Betyder det at odds 13 for DNB-2tallet er et fejlodds og dermed risikerer annullering? Det skulle ikke være en fejl. Ifølge Unibets livechat er det noget der hænder når chancen for sejr er så lille. Bemærk: Det er ikke altid bookmakernes livechat kan regnes med, så hvis man er nervøs for annullering, bør man vælge en anden bookmaker
Oddsudvikling: 888Sport og Unibet åbnede i 13; Bet365 er faldet fra 13 til 11
Markedsoverblik: En toneangivende licensløs bookmaker har ikke odds for DNB-2tallet, men har odds 15,62 for det rene 2tal (åbnede i 15,12) og med odds 6,99 for X, kan det kombineres (http://www.betxpert.com/odds-tools/draw-no-bet) til odds 13,39 for DNB
Trupnyt
Der skulle ikke være skader efter 1. runde. Jeg opdaterer hvis jeg hører om noget
Bud på opstillinger
USA: Guzan – Zusi, Gonzalez, Besler/Hedges, Villafaña – McCarty, Acosta – Bedoya, Corona/Roldan, Rowe - Dwyer
Martinique: Olimpa - Vitulin, Delem, Jean-Babtiste, Crétinoir - Abaul, Herelle, Audel - Arquin, Parsemain, Langil
Kilder
concacaf.com, goldcup.org, wikipedia.com, soccerway.com, espnfc.com, mlssoccer.com, starsandstripesfc.com, martinique.franceantilles.fr
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar