Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 60-0-40%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Endelig tages der hul på VM. Jeg indleder med et spil på Ungarn, som jeg forventer leverer en god slutrunde. De har beholdt flere af deres bærende spillere på holdet fra en succesrig OL-tunering, hvorimod andre nationer har skiftet flere spillere ud. Egypten er under opbygning, men ærligt talt, så tvivler jeg på, hvor langt egypterne kan nå med det materiale de har.
Ungarn
Det var så tæt på en medalje ved OL i London, men holdet måtte nøjes med en flot 4.plads. Ungarerne har i mange år været placeret i subtoppen for europæiske håndboldnationer, men den trådte de ud af ved OL. Det er der naturligvis flere grunde til, men en af dem hedder naturligvis Laszlo Nagy. Efter 12 år i Barcelona og hele tre års pause fra det ungarske landshold vendte ikonet tilbage - og det ikke bare på landsholdet, men også tilbage til den ungarske storklub Veszprem. Han betyder meget for holdet og han er også med denne gang. Af andre spændende spillere kan nævnes Gabor Csaszar, Tamas Mocsai og Kornel Nagy. Ungarns trup består som altid af mange spillere fra klubberne Veszprem og Pick Szeged - denne gang er 6 fra Veszprem og 5 fra Pick Szeged. Det er dog vigtigt også at få med, at Ungarn på målvogterposten er svækket i forhold til i sommers, da rutinerede Fazekas er stoppet.
Ungarn har ikke nogen grund til at spare på kræfterne mod slutningen af kampen, for dagen efter møder man Australien, hvor der bliver rigelig mulighed for at spare kræfter.
Egypten
Egypten er uden tvivl Afrikas meget succesfulde nation gennem de seneste mange år. Det er blevet til både semifinaler og kvartfinaler ved slutrunderne, men det ser noget tungere ud for Egypten end tidligere. Ved det afrikanske mesterskab i 2012 måtte de se sig besejret af ikke bare den evige fjende fra Tunesien, men også af Algeriet. Og der var ikke bare tale om et uheld i en semifinale, for tidligere i tuneringen havde de også haft chancen mod Algeriet, men måtte nøjes med uafgjort. Det er ikke resultater man kender fra tidligere i Epypten. Man stiller med en meget ungt hold. Jeg kender ikke deres endelige trup, men i deres bruttotrup var kun 6 spillere af 28 over 25 år.
Trods en del usikkerhed omkring Egyptens hold finder jeg splittet for lavt. Et fair split burde ligge omkring 5,0.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar