18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Udtages til Danmarks trup: Nicklas Helenius

8,45Betsafe

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Denne slags spil er ganske vanskelige at sætte procentchancer på, men set i lyset af Superliga-sæsonens udvikling og udlandsdanskernes præstationer så skal den mest scorende danske spiller tildeles i hvert fald en minimal chance for at blive udtaget.

7 mål i foråret og 13 i alt i Superliga-sæsonen lyder ikke af meget, men det er dog hvad der skal til for at blive den mest scorende danske fodbold-spiller i Europa. Spilleren hedder Nicklas Helenius...og det unge angrebsfyrtårn kan blive kaninen i Morten Olsens hat.

Note 16. maj: Jores Okore, Nicklas Helenius og Simon Makienok er alle udtaget til U21-kampe i maj og juni. Nok et tegn på at de ikke skal med til EM.
Chance
13%
Betvalue
2109,9%
Spilbar ned til odds
7,69
Rigtig/forkert
Læs Betsafe-anmeldelse
Betting tip

Jeg har ikke tænkt mig, at hoppe ud i en sidelang udredelse omkring dette spil, men vil dog hurtigt knytte en kommentar til det felt Nicklas Helenius kæmper imod.

Sikre i truppen, som angribere/offensive er Nicklas Bendtner og Lasse Schøne. Mens Nicklas Pedersen og Mads Junker er bejlere. Junker har dog ikke spillet decideret angriber i foråret hvor han har fået en mere tilbagetrukket rolle. Nicklas Pedersen er faldet i unåde i Groningen og har ikke fået den store spilletid.

En direkte modstander i kampen om en plads er Simon Makienok, som hos Betsafe er sat til 2,09 for at komme med (!) mens 1,55 gives for at han ikke kommer med. Dét ligner værdi i at han ikke kommer med. Makienok har haft en del småskader i foråret og har ikke leveret det store i Brøndby-trøjen og det kan være farligt at tage en spiller med fra et hold som ikke ligefrem sprudler af lyst til fodbolden. Dog skal det siges at Makienok har scoret 5 mål i 12 kampe for Brøndby i foråret og bestemt også er kandidat til en "kanin".

Morten Olsen har tidligere udtalt, at han ikke vil udtage nye spillere på dette tidspunkt. Netop her er det svært at vurdere om Nicklas Helenius falder uden for feltet af mulige spillere. Han var med til U21 EM sidste sommer OG var udtaget til ligalandsholdets tur i vinter.

Dét der kvalificerer Helenius er ikke skarpt spil eller flot offensiv fodbold, men mere en evne til at score mål på halve chancer. Han er en type spiller der se doven og uinspireret ud i store dele af kampen for til sidst at score det afgørende mål. Han er en goal-getter og han er af en fysisk beskaffenhed der gør at han når op til nogle bolde som andre ikke evner. Dog er han i den grad matchet i højden af Makienok.

Jeg har svært ved at se hvorfor Makienok skal være SÅ meget større favorit til at komme med i forhold til Nicklas Helenius. På nuværende tidspunkt mener jeg, at Helenius er dét varmere og bør have en lige så god chance for en udtagelse.

At sætte procenter på er ganske svært. Personligt har jeg anskuet det ved at vurdere hvor langt odds skal ned før mavefornemmelsen for det gode spil forsvinder. Jeg vil ikke spille den lavere end 7,50 og det svarer til omtrent 13%. Og til 13% giver 8,45 en udmærket værdi. Der er størst chance for at han ikke bliver udtaget, men jeg vover pelsen og snupper et spil på at Olsens hiver en lang, hvid og nordjysk kanin op af hatten.

Truppen udtages onsdag d. 16. maj, mens et par pladser holdes åbne til sæsonen afsluttes i Superligaen. Bliver Helenius udtaget bliver det nok på yderste mandat som en af de absolut sidste.

Velkomstbonus
Omsætningskrav
0x
Min. Odds
0.00
Min. Bonus
0 kr
Anmeldelse
Ingen velkomstbonus
Regler og vilkår:  Vi henviser til Betsafe hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.