18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Tour de France: Vinder af holdkonkurrencen: Leopard Trek

5,00888sport
Spiltip af Toke den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
25%
Betvalue
4125%
Spilbar ned til odds
4,00
Rigtig/forkert
Læs 888sport-anmeldelse
Betting tip

Her kommer så mit første brugertip her på Betxpert. Tour de France... hvor skal man begynde? En af verdens største sportsbegivenheder og det suverænt mest prestigefyldte cykelløb. Spillet her går kort og godt ud på hvem, der vinder holdkonkurrencen.

Regler:

"På de enkelte etaper beregnes vinderen af holdkonkurrencen ud fra de enkelte holds tre bedst placerede ryttere på etapen.

De tre første rytteres tider lægges sammen, og det hold, hvis tre første ryttere har det mindste tidsforbrug, vinder holdkonkurrencen den dag.

Resultaterne fra de enkelte etaper lægges herefter sammen dag for dag for at få det samlede holdklassement og finde det førende hold og således også det endelige vinderhold." som TV2 skriver det.

Bookmakernes favoritter:

Team Radioshack

Radioshacks hold:

Janez Brajkovic, Chris Horner, Andreas Klöden, Levi Leipheimer, Markel Irizar, Dmitriy Muravyev, Sérgio Paulinho, Yaroslav Popovych, Haimar Zubeldia

Første år uden den ubestridte Tour konge Lance Armstrong for Radioshack. Radioshack stiller igen i år med et vanvittig stærkt hold, hvor de fleste ryttere ville kunne køre i top 10 i Touren. Spørgsmålet er bare hvem, der bliver kaptajn på det amerikanske mandskab? Andreas Klöden har længe været en af de allerstærkeste etapeløbs ryttere, men han har det altså bedst som luksushjælperytter gemt bag en stor kaptajn. Han startede som hjælper for Jan Ullrich, men kørte sig senere frem til en andenplads i Touren da Ullrich forsvandt. Senere valgte han Astana hvor han har kørt for Armstrong, ligesom han gjorde sidste sæson hos Radioshack. I år har Klöden vundet Baskerlandet Rundt og blevet nummer to i Paris Nice som de største resultater. Ellers er der også de to stærke amerikanere Levi Leipheimer og Chris Horner, der begge stadig leverer store resultater på trods af en tyngende alder. Chris Horner har i år vundet Californien Rundt, et løb hvor Leipheimer i øvrigt blev nummer to. Leipheimer viste med sin sejr i Schweiz Rundt i sidste måned, at han stadig er en rytter man skal regne med i de største løb. Ellers har holdet sidste års Dauphiné Libere vinder Janez Brajkovic, der kommer til Touren i endnu bedre form end sidste sæson, hvor han i højere grad satsede på Dauphiné end på Touren. Ellers er der rutinerede ryttere som Yaroslav Popovych, der nok aldrig bliver den Tour vinder man troede, Haimar Zubeldia og Sérgio Paulinho. Alle ryttere, der har bevidst hvad de kan. Spørgsmålet er så bare hvem, der er kaptajnen på holdet? Kaptajnen bliver højst sandsynligt først udpeget efter første bjergetape. Det går sjældent godt, når man ikke har hierakiet 100 % på plads inden starten på en Grand Tour, men Radioshack har ikke rigtig andre valg.

Leopard Trek

Leopard Treks hold:

Andy Schleck, Fränk Schleck, Fabian Cancellara, Linus Gerdemann, Maxime Monfort, Jakob Fuglsang, Jens Voigt, Stuart O'Grady, Joost Posthuma

Nøøøøj et hold Brian Nygaard og co. har fået stablet på benene!! Schleck brødrene er selvfølgelig de åbenlyse kaptajner, og de bakkes op af stærke klatrere i Gerdemann, Monfort og Fuglsang. Dette bliver suppleret med bomstærke Cancellara, Voigt, O'Grady og Posthuma. Med stærke temporyttere i Gerdemann, Monfort, Fuglsang, Voigt, Posthuma og så selvfølgelig Cancellara er Leopard Trek kæmpe favoritter til at vinde holdtidskørslen. Og mon ikke også Cancellara vil vinde enkeltstarten? Voigt er i øvrigt et godt bud på en etapevinder (og tidstager) på en af mellemetaperne, da han er rigtig dygtig til at finde de rigtige udbrud. Spørgsmålet er hvor god Andy Schlecks form er? Han kom var næsten 19 minutter efter Levi Leipheimer i Schweiz Rundt, og viste flere gange svaghedstegn. Det er dog ikke noget krav at køre godt i Schweiz Rundt eller Dauphiné Libere for at køre godt i Touren, og Andy Schleck har ihvertfald ikke gravet ret dybt, da han kunne mærke det gjorde ondt. Det gemmer han simpelthen til Touren. I Schweiz Rundt viste Jakob Fuglsang til gengæld tegn på rigtig god form med hans fjerde plads 1:10 efter Levi Leipheimer på førstepladsen. Frank Schleck blev nummer syv. Andy Schleck blev dog toer på en stor bjergetape, og vandt også bjergtrøjen, så mere håbløst er det altså heller ikke! Linus Gerdemann plejer i øvrigt også at være mand for et hasarderet udbrud eller to, som vi så det, da han brød igennem for T-Mobile, og kom i den gule trøje for år tilbage. En af de vigtige ting for dette spil er brødreeffekten. I og med Andy og Frank er blandt bagmændene for holdet, så er det også de to helt store kaptajner. Deres store drøm er at stå på podiet i Paris sammen, og dette ser jeg som en stor fordel for spillet. Hvis en af brødrene lider vil den anden oftest gøre alt hvad han kan, for at hjælpe ham. Dette gør, at de nok ikke sætter ligeså meget tid som nogle af de andre løjtnanter ville gøre.

Rabobank

Rabobanks hold: Robert Gesink, Bauke Mollema, Laurens ten Dam, Luis Léon Sanchez, Juan Manuel Garate, Carlos Barredo, Lars Boom, Maarten Tjallingii, Grischa Niermann

Hos Rabobank er Robert Gesink den ubestridte kaptajn. Han bakkes op af de stærke og rutinerede spaniere Luis Léon Sanchez, Juan Manuel Garate og Carlos Barredo, som alle vil være stærke hjælpere i bjergene. Derudover har han den meget lovende hollænder Bauke Mollema, der imponerede alle med hans kørsel i Schweiz Rundt. Sidst men ikke mindst er der de altid stabile Lars Boom, Maarten Tjallingii og Grischa Niermann, der dog næppe er blandt de tre første på de store bjergetaper. Nu hvor Denis Menchov har forladt Rabobank mandskabet, skal Robert Gesink endelig vise hvad han kan i Tour de France, uden at kunne "gemme" sig bare russeren, der sidste år blev nummer tre. Gesink er da også en af de helt store outsidere til en samlet sejr i årets TdF. Rabobanks hold er hæmmet af manglen på store temporyttere, i og med vi i år har en holdtidskørsel. Den er dog kun små 23 kilometer, så det er ikke her de taber holdkonkurrencen. Det samme gør sig gældene på årets eneste enkeltstart, hvor både Radioshack og Leopard Trek har store specialister, der uden tvivl vil tage en del tid på Rabobanks tre bedste.

X-faktoren:

Det kan have en kæmpe effekt på spillet, hvis der en dag kører et udbrud, der holder hjem med mange minutter hvor ét af holdene her ikke er repræsenteret. Især hvis de andre har to ryttere med.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.