Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 40%
- Betvalue
- 1103,2%
- Spilbar ned til odds
- 2,50
- Rigtig/forkert
Irsk fodbold har det generelt svært. Det er ikke mange der ser irsk fodbold udenfor den grønne ø, men efter FCK mødte Shamrock Rovers i kvalifikationen til Champions League, så er det jo ikke helt ukendte her i DK. Fodbold interesserer godt nok mange i Irland, men det er ikke så meget den hjemlige liga der er populær, men mere den engelske Premier League, og faktisk tiltrækker de nationale sportgrene, gælisk fodbold og hurling flere tilskuere. Alle de bedste irske spillere har altid rejst til England hvor de kan komme på kontrakt, og nu Irland tillige er hårdt ramt af den verdensøkonomisk krise, så har det selvfølgelig også ramt fodbolden. Derfor er det noget at en sensation at Shamrock Rovers, som det første irske hold nogensinde er gået videre til et gruppespil i de europæiske turneringer, hvor de tillige kan få en pæn lille slat af 800.000 € i extra-gevinst at fylde i klubkassen.
Rent sportsligt er det en kæmpeudfordring for Shamrock Rovers at skulle møde forrige års russiske mestre Rubin Kazan, sidste sæson deltagere i Champions League, Tottenham og græske PAOK, der har optrådt flere gange i europæiske turneringer. Det blev da også 0-3 hjemme på Tallaght Stadium i den første kamp mod russerne, efter et mål i de første minutter slog irernes slagplan i stykker. Men allerede da lodtrækningen blev foretaget i Monaco, så var der nok særligt et hold der vakte glæde og forventning i Dublin ; Tottenham Hotspurs.
Noget af et "scoupe" trække et engelsk hold og så netop Tottenham i stedet for de andre britiske alternativer, Stoke, Fulham, Birmingham og skotske Celtic. Over 2000 billetter er derfor solgt i Irland til kampen på White Hart Lane og mange irere i England har sikkert også skaffet dem en billet til denne på flere fronter enestående oplevelse.
I den irske Airtricity Premier League har Shamrock Rovers på det seneste haft det lidt svært, specielt defensivt
Shamrock Rovers – Bray Wanderers 5-2
St Patrick’s - Shamrock Rovers 1-1
Shamrock Rovers - Sligo 1-2 (Topkampen. Shamrock fik 2 udvisninger og tabte i slutminutterne)
Dundalk - Shamrock Rovers 1-2
Galway - Shamrock Rovers 2-3
Men Shamrock er dog stadig placeret på en delt andenplads, og selvom jeg ikke følger den irske liga, så ser det på pariret ud til de selv stadig har muligheden for igen at blive mestre, da de mangler at møde en række af de dårligste hold og de to bedre modstandere, Derry og Bohs er på hjemmebane
Et er dog at holde focus mod Drogheda & Co, et andet er en udekamp mod Tottenham. Koncentrationen er med garanti rettet mod det defensive her, for irerne ved de er store underdogs og det ikke er dem der skal skabe spillet. Som vi så mod FCK, så er det et koncept de ikke er helt dårlige til. 100% indædt fight og mod Spurs er der nok flere procenter...
Selvom pengene i irsk fodbold generelt er små, så har Shamrock som den bedste klub kunnet tiltrække 2 spillere med udenlandsk erfaring i det sidste transfervindue:
Engelske Rohan Ricketts der bla tidligere har spillet for Tottenham, men hans karriere er dog gået nedad og han har været noget rundt i Europa de sidste sæsoner.
Skotske Jim Paterson har 200+ kampe i den bedste skotske liga
Der har været flere skadede spillere på det seneste, bla den vigtige midtbanespiller Billy Dennehy har ikke spillet fuld tid efter en skade. Men truppen er bred og manager Michael O'Neill har flere alternativer.
Sidste sæson var Tottenhan Hotspurs med i Champions League for første gang . Gruppespillet blev vundet foran forrige sæsons CL-vinder Inter og i 8.-delsfinalen vandt de noget heldigt over Milan, men i kvartfinalen blev det endestationen mod Real Madrid med sammenlagt 0-5. I Premier League blev det til en 5. plads og derfor kun Europa League i denne sæson, hvor skotske Hearts ikke var nogen større opgave i kvalifikationen (sammenlagt 5-1).
Det er en velkendt praksis i England at nedprioritere Europa League noget og særligt i udekampe at lade spillere fra den brede trup få pladsen fra start. Tottenham begyndte også med den praksis i første kamp i Grækenland mod PAOK, hvor det blev 0-0 . Hvem Harry Redknapp vælger til torsdagens kampen på WHL er et gætværk, men et er ihf sikkert. På søndag venter en kamp i PL for Spurs og det er ikke en ligegyldig kamp, men ærkerivaler Arsenal og mod dem stiller Spurs med de bedste !
Derfor kunne Happy Happy godt tænkes at spare nogle af de vigtigste spillere på torsdagens og lade andre komme i kamp mod irske Shamrock Rovers, der burde være en modstander som kan besejres selv med en alternativ XI
0-3 nederlaget mod Rubin Kazan var første gang i 53 kampe at Shamrock indkasserede 3 mål og i deres europæiske kampe var det første gang i 15 kampe, så stats fortæller deres klare sprog om et normalt stabilt irsk forsvar og en defensiv indstilling mht det europæiske. Deres egne evner til at score udenfor Irland er heller ikke de store, da de 2 mål i Serbien (det sidste i de 2*15 minutters extra-tid på straffe), var første gang i 13 udekampe det lykkedes.
Alt i alt plejer Shamrock at kunne holde totalscoren nede i de europæiske kampe, og når så Tottenham sikkert vil spare både kræfter og de bedste spillere pga det forestående derby mod Arsenal, så begiver jeg mig ud i dette gætteri:
Tottenham vinder 1-0 , 2-0 eller 3-0
[1-0] 9.00 x 28.69% ved Ladbrokes
[2-0] 7.00x 36.69% ved Ladbrokes
[3-0] 7.50x 34.43% ved Betsafe
Odds : 2.58
(med odds fra kun Ladbrokes er det @2.52)
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar