18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Toronto Raptors - Charlotte Bobcats: (AH: -5,5) 1

Spiltip af Hougaard10 den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Toronto ser ud til at have fået styr på tropperne efter en sløv start, og tabet af Calderon har været til at bære. De plejer at være stærke på hjemmebane, hvor de får god opbakning, og med en Bosh i spidsen, har de en leader, når det spidser til. Charlotte´s største profil sidder på bænken, coach Larry Brown. Dog har de et par glimrende spillere også i Gerald Wallace og Stephen Jackson. Deres hold mangler dog det sidste for virkelig at være en trussel for de bedre hold. Især har de problemer @road, hvor de er gået 1-13 i år, hvilket ikke lover godt for nattens kamp mod Raptors, der normalt er stærke hjemme i Canada.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
55-0-45%
Betvalue
2106,7%
Spilbar ned til odds
1,82
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Jeg har for nyligt skrevet en længere analyse om Raptors, så den vil jeg henvise til for dybdegående information om holdet. De havde for lidt tid siden en periode, hvor de virkelig havde problemer med at vinde, og det lignede langt fra noget PO-hold. Det har de dog fået rettet op på, og via sejre i de seneste 4 kampe, ser det nu noget lysere ud, og de nærmer sig .500. Af de 4 netop vundne kampe, har man dækket linjen i alle 4, og her har været et par mega blow-outs af hhv. Detroit og New Jersey. De vandt med 30 i Detroit eksempelvis. Dermed ser de altså ikke ud til at lide nævneværdigt meget under taber af PG Jose Calderon, der ellers de sidste par sæsoner har gjort det godt. Jarrett Jack, der nu spiller, har gjort en god figur i Jose´s fravær. Produktionen kommer fra mange kanter i denne tid, hvilket kan gøre dem svære at håndtere. Man har såldes Bosh, der er holdets ubestridte stjerne, Turkoglu begynder igen at vise sit gamle Jeg i glimt, mens en spiller som Amir Johnson har gjort det overraskende godt på det seneste fra bænken.
br>
De har ofte problemer @road, men hjemme i Toronto er de svære at have med at gøre, og de er således 10-5 nu, hvilket er acceptabelt. Nu hvor de har momentum og er hjemme, ville det være en mindre katastrofe at smide en kamp til Charlotte.
br>


Charlotte er i besiddelse af en hel del solide spillere, der dog sjældent når det sublime. De har en Wallace, der kan hustle, rebounde og score en del point. Han står overfor Turk, der er meget høj for en SF, så det kan blive et problem for G-Wall, når han vil skyde, men han er mere en slasher, og i denne fase tror jeg Wall får the upper hand - Turk er ikke hurtig og stærk nok. Wallace er faktisk helt uhyggelig god til at rebounde, mens pointene kommer lidt ad hoc; nogle gange har han 13 andre 30. Dog snitter han 5pts færre og 2reb færre @road. Stephen Jackson kom tidligere på sæsonen fra GSW, men har viser kun momentvis sit niveau. Senest mod Bucks var han helt igennem elendig eksempelvis. Felton og DJ Augustin på PG kan også bidrage med nogle point, mens Mohammed under kurven er ved at være gammel og kun vikarierer for Tyson Chandler, der er skadet. Derudover har de Diaw, der givetvis får store problemer mod en Chris Bosh i nat, ligesom Mohammed får svært ved at komme ud til Bargnani´s 3´er.

br>

br>
Deres helt store problem er, at de egentlig er hæderlige hjemme, selvom deres publikumsopbakning er noget tynd, men så snart de kommer uden for Charlotte, har de seriøst problemer. Således har de kun vundet 1 af 14 @road i år, hvilket naturligvis er helt til rotterne. Dette tror jeg også bliver et stort problem for dem i nat, for hvis de ikke præsterer på et nogenlunde niveau, har Raptors klasse nok til at køre dem helt over, og selv hvis de skulle spille en ok kamp, tror jeg, at hjemmebanefordelen bliver uslagsgivende, og jeg ville nok have sat linjen lidt højere.
et af aftenen.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.