Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 62-38%
- Betvalue
- 3113,5%
- Spilbar ned til odds
- 1,61
- Rigtig/forkert
Det nye år bliver skudt i gang i Oberhof, hvor det næste skiskydningsstævne er. I Oberhof bliver der løbet både kvindernes og mændenes stafet, sprint og massestart. Faktisk er det sæsonens første massestarter der bliver løbet dernede. Oberhof ligger i det sydtyske, og jeg vil komme med en vejrmelding når vi nærmer os. Bemærk at spilstop hos bet365 ligger når kvindernes stafet starter d. 6. januar, men de ligger spil op igen efter massestarten.
Sprintens bedste spil ligger her, uden tvivl. Ja, Tora Berger vandt et løb i det seneste stævne, og det har fået bookies til at overvurdere hende helt vildt. Det løb hun vandt var på den længeste distance, 15 km individuel, hvor hvert skud gav en helt anden straf end i sprinten her. Den seneste sprint der blev løbet, blev løbet to dage efter hendes sejr, der blev hun nummer 47. Jeg ser absolut ingen grund til Gregorin ikke skal være favorit her.
Tora Berger har som antydet sin styrke på de længere distancer. Hun er MEGET ustabil, og har været det i denne sæson også. Hun har en generelt hurtig skydning, men ikke altid ret træfsikker. Hun har tit store problemer i sporet, hvilket vi så senest i sprinten, hvor hun var 1 minut og 47 sekunder langsommere end den hurtigste i sporet. Hun har en 9. og en 47. plads på sprinten i denne sæson og ligger på en samlet 20. plads på ranglisten, til trods for hendes sejr på 20 km'eren. Jeg tror ikke på et ret godt resultat til Tora Berger overfor Gregorin.
Teja Gregorin er modsat Berger meget stabil. Hendes placeringer i denne sæson ligger mellem nummer 7 og 16. Ganske imponerende. Hun er en allrounder, hun kan køre med de bedste på alle distancer. Det skyldes hun løber fint, og skyder fint. Hun er som sagt, en udpræget allrounder, der ikke har sin styrke nogen steder - eller styrken ligger i, at hun er dygtig til begge dele. I den seneste sprint var hun 1 minut hurtigere i sporet end Berger, hvilket betyder rigtig meget i sådan en sprint. Jeg ser rigtig fine muligheder for endnu en god sprint fra Gregorins side, hvis hun fortsætter den stabile stil.
Gregorin bør være klar favorit her, der bør ikke herske nogen tvivl. Et odds omkring de 1,6 vil passe bedre.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar