Sydbank Park
Spiltip af Weberen
den
3 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kommer målene på Sydbank Park?
Der er meget på spil i top og bund når Sønderjyske og Silkeborg IF mødes i denne runde 20, og jeg tror på et tæt og målfattigt opgør.
- Chance (Over-Under)
- 56-44%
- Betvalue
- 2110%
- Spilbar ned til odds
- 2,27
Betting tip
- Silkeborg skabte 0,62 ift. xG imod Viborg og var, i min optik, ikke meget værd offensivt og på bolden, hvor Viborg var klart bedst. SønderjyskE på den anden side, var også udfordret på spillet imod FCN, og jeg kunne sagtens se et lidt låst opgør her, hvor det er to offensiver der skal finde og genopfinde sig selv i dette forår.
- Sønderjyske har solgt Ingason, og han bliver svær at erstatte. Han scorede 6 mål på 14 kampe for SøndejryskE i efteråret.
- De seneste to indbyrdes opgør mellem Sønderjyske og Silkeborg IF er gået under de 2,5 mål.
- Jeg tvivler på, at man finder den bedste bane i Sønderjyske nu her hvor vejret kan skabe visse udfordringer, og det kan give os et opgør, hvor der vil blive spillet med lidt lavere risiko, og hvor Silkeborg især vil få svært ved at sætte deres pasningsspil sammen, hvilket kan give os et opgør der er mere duelpræget.
- Østrøm er tilbage i forsvaret for Silkeborg, og det kan give mere ro på bagsmækken.
- Silkeborg står noteret for 22 mål over 19 Superligakampe, og har meget lagt over på Adamsen, som måske er lidt mærket over et glippet skifte.
- Sønderjyske kan se Viborg FF, OB og FCN komme bag sig i top 6, og derfor kan jeg godt frygte lidt for, hvor offensivt de vil gå ind til dette opgør. I skrivende stund har de 2 point ned til FCN, og der skal nok fire point til, hvis de skal slutte i top 6, som jeg ser det.
- Silkeborg har lukket 37 mål ind over 19 kampe, og har et sårbare ud i flere kampe, og er det hold der tillader flest skud imod sig. Så hvis Sønderjyske kan få sat deres offensvie profiler i gode situationer, så kan Silkeborg få udfodringer.
- Silkeborg tillod rigtig mange skud imod sig i første runde imod Viborg, men også overraskende meget initiativ, og det kan blive farligt imod Sønderjyske. Derudover har Silkeborg heller ikke haft den mest optimale vinterpause, og i deres kamp imod Sirius (generalprøven) var de rigtig skidt kørende i defensiven, og lavede flere store individuelle fejl, hvilket man også så imod Viborg,
Oddsmarked
Under 2,5 mål startede i odds 2,55 hos unibet, men er droppet til de 2,50 som jeg dog stadig mener indeholder fin værdi. Man kan eventuelt gå på under de 3,5 mål til odds 1,60, også hos unibet.
Holdene:
SønderjyskE: Sigurgeirsson er ude, men derudover er alle mand klar for værterne.
Silkeborg: Alle man er klar for gæsterne.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar