Match center
Tabt
Spiltip af Weberen
den
15 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kommer målene i Sønderjylland?
I denne åbningsrunde skal AGF op imod SønderjyskE, og jeg tror det bliver et intenst og målrigt opgør.
- Chance (Over-Under)
- 55-45%
- Betvalue
- 2108,9%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
- 1-1
Betting tip
- Det er blevet over de 2,5 mål i fire af de seneste fire indbyrdes opgør, og selvom der er en ny mand i AGF så tror jeg ikke det gør det til et mindre interessant, og offensivt-mindet opgør.
- Oppe foran har SønderjyskE et par spændende typer der godt kan gøre ondt på en lidt tung AGF bagkæde, og jeg kunne godt se typer som Agger, Lyng, Qamili og Hyseni blive afgørende i dette opgør.
- Jeg er spændt på at se AGF offensiven, hvor der er kommet en spændende wingback ind med Carstensen, og derudover så tror jeg også Sebastian Jørgensen kan blive en god tilføjelse. Så selvom man har sagt farvel til Mikael Andersson så ser jeg ikke AGF offensiven være svækket, og nu hvor Links er med igen, så ser jeg AGF have flere steder hvor de kan blive farlige.
- SønderjyskE har hjemmebanefordelen, og det kan skubbe dem lidt længere frem på banen. Generelt ser jeg også SønderjyskE som et offensivt mindet mandskab, og det tror jeg vil passe fint til dette opgør, hvor AGF også kommer for at jagte en sejr, hvis de vil ende i den bedre halvdel i denne sæson.
- SønderjyskE har hentet Magnus Jensen ind til midterforsvaret, og han kan blive en vigtig brik. Især på dødbolde kan han udligne den styrke AGF har, og det kan blive et minus for dette spil.
- AGF viste i sidste sæson, at de har en stærk bagkæde, og med Rösler viste de sig, som et hold der er rigtig svært at spille og skabe chancer imod, og de er ikke blevet svækket i bagkæden.
- Det er første kamp i den nye sæson, og det kan sagtens betyde at det bliver et lidt mere taktisk opgør, hvor de to mandskaber lige vil se hinanden an, og ikke spille med den store risiko, hvilket i sidste ende vil give få mål.
Oddsmarked
Dette spil startede i odds 1,70ish de fleste steder, men har sidenhen rygget sig op til de 1,98 som jeg mener der er værdi i.
Holdene:
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Jensen, Gretarsson, Duru – Oggesen, Sommer, Vinderslev – Agger, Lyng, Hyseni
AGF: (3-4-3): Wahlstedt – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Carstensen, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen, Emmery
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar