Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Ole Einar Bjørndalen fra Norge startede sæsonen med en 43 plads på 20 km i onsdags. Dette er langt fra et resultat han selv vil være tilfreds med. Det var skydningen som svigtede, hvor han lavede 6 bom. På træningen op til sæsonen skulle skydningen havde været bedre end nogensinde. Det kunne man dog ikke se i onsdags.
Farten i langrend var til gengæld godkendt med en tredjeplads bag Fourcade og Berger.
Bjørndalen er normalt stærkere på sprinten, da han lettere kan hente en bom ind, da straffen her kun er 150 meter ekstra.
Bjørndalen har vundet 92 gange i skiskydning, men den seneste sejr ligger 1 år tilbage i netop Østersund. Kommer han til at skyde fejlfrit i dag, så bør han let være blandt de 5 bedste. Jeg vil tro han også kan gøre det med 1 bom. Kommer han til at bomme 2 gange, så skal der held til og de øvrige skal også skyde forbi. Bliver det til 3 eller flere bom, så kommer han ikke i top 5.
De værste modstandere er på forhånd Fourcade og hans to landsmænd Bø og Svendsen
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar