Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 35-30-35%
- Betvalue
- 1103,2%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Nu var jeg så heldig at overvære Silkeborg i sidste runde, og jeg var IKKE imponeret. Henrik Tømrer Pedersen spillede en kamp der, for mig, beviste at han er over the hill. Eneste han bidrog med var at agere spilstation, hvilket er naturligt pga. hans størrelse og styrke, men selv dét synes jeg var under middel. Stiller Silkeborg med Tømreren fremme igen, så kan jeg ikke se de kan vinde kampen her. Mit bud er at Lekic får chancen, men også her må der rettes en løftet pegefinger, da Lekic til dels ikke er vellidt i truppen og til dels mangler kampform. Silkeborgs offensiv virker i mine øjne lettere tandløs.
Horsens imponerede ved at slå et OB-hold som ikke spillede op til det niveau vi ved de kan præstere på. Dette skal dog ikke fratage Horsens kreditten for en flot forårs-åbner. Jeg tager hatten af for Mølby, som med et hold med skadesproblemer i opstarten viser sig at kunne klare sig når det gælder, og med 10 point ned bør de gule ikke komme i fare. I forhold til denne kamp skal det understreges hvor farlige Macena og Farran er på kontra-angreb. På udebanen kommer denne styrke til sin ret og man har da også hentet 5 sejre i 10 udekampe, hvilket faktisk er en ganske flot statistik. Faktisk er det flere point end de har hentet på hjemmebanen, og det er i mine øjne pga. styrken i det afventende spil.
Trupnyt:
Silkeborg er fortsat uden Jesper Bech (fast offensiv) og Risgaard (ny midtbane). Bechs fravær er vigtigt, og koster på sigt Silkeborg point. Risgaard kommer først for alvor i spil og på niveau til sommer er min vurdering. Han bliver først spilleberettiget i april ser det ud til.
AC Horsens mangler fortsat Katholm, Kryger, Kebe og Brochmann. Af disse er Kryger eneste starter, men lejesvenden Sebastian Andersen gjorde det ganske fornuftigt på kanten i sit indhop senest og han bør skubbe Drachmann tilbage på bænken.
Forventet forløb: Silkeborg vil fra start af vise sig at have svært ved at sætte sig på kampen og bygge det offensive spil op. AC Horsens vil stille sig tilbage og afvente. Silkeborg vil helt sikkert tabe bolden i en del forsøg på at belejre Horsens felt, og der kommer Macena til at være en vigtig brik for AC Horsens. Jeg ser ham klart som en potentiel målscorer og matchvinder. Odds 3,90 hos Unibet på at han scorer kan godt anbefales.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar