18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Los Angeles Chargers - New York Jets: Vincent Jackson under 66,5 rec. yards

Spiltip af Peter Jensen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Fuldstændig samme argument som gjorde sig gældende i sidste uge, hvor jeg anbefalede et underspil på Chad Ochocinco: Darrelle Revis.

Vincent Jackson vil meget af (hvis ikke hele) dagen stå overfor ligaens pt. bedste covercorner, Revis, som ikke har tilladt en topreceiver at gribe for over 35 yards i år, og på den baggrund er en grænse på næsten det dobbelt ganske enkelt for høj.

Jeg er lidt mere forsigtig med chancevurderingen i den her uge, og det skyldes at Jackson har en markant fordel i kampen mod Revis, som få andre har: 15 cm i højdeforskel. Jackson er 6 inches (lige over 15 cm) højere end Revis, og er utrolig stærk fysisk, og det kan komme til at give problemer for Revis, selvom han også er ret fysisk i sin spillestil.

Chargers kan udnytte denne fordel ved at fodre Jackson med jump balls, og det gør spillet lidt risikabelt. Ikke desto mindre har Revis dog stået overfor en anden høj receiver to gange i år (Randy Moss, som kun er lidt mindre end Jackson), og stadig begrænset hans produktion, og fra Chargers’ side er det også blevet udtalt, at det – trods muligheden for jump balls – stadig handler om at skabe separation, og hér kan Jackson få det svært. QB Philip Rivers har andre solide mål at gå efter, som ikke er dækket af Revis, og det har han tidligere gjort med succes. Jeg holder lidt igen med chancevurderingen, men 1,83 hos 888sport er i hvert fald solid værdi.
Chance
63%
Betvalue
3115.3%
Spilbar ned til odds
1.59
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Argumentet for spillet er som nævnt næsten det samme som i sidste uge (http://www.betxpert.com/ekspert/oldpick.asp?id=71889), men for god ordens skyld er her Revis' (opdaterede) statistik for sæsonen:

Uge 1 @ Houston Texans - Andre Johnson: 4 catches, 35 yards

Uge 2 vs. New England Patriots - Randy Moss: 4 catches, 24 yards

Uge 3 vs. Tennessee Titans - Justin Gage: 4 cathces, 37 yards

Uge 4 @ New Orleans Saints - Marques Colston: 2 cathces, 33 yards

Uge 5 @ Miami Dolphins - Ted Ginn Jr.: 2 cathces, 57 yards, 1 TD (TD var på 53 yards - en af de eneste gange Revis er blevet brændt i denne sæson, hvis ikke dén eneste)

Uge 6 vs. Buffalo Bills - Terrell Owens: 2 cathces, 13 yards

Uge 7 @ Oakland Raiders - Louis Murphy: 4 catches, 58 yards (Revis stod dog ikke overfor ham i hele kampen)

Uge 8 vs. Miami Dolphins - Umuligt at sige hvem der var førstereceiver, men ingen kom over grænsen til den her kamp (Davone Bess: 4 cathces, 18 yards er nok bedste bud)

Uge 10 vs. Jacksonville Jaguars - Mike Sims-Walker: 3 catches, 49 yards, 1 TD (Revis dækkede ham først i anden halvleg, hvor han blev holdt til ét catch for 9 yards)

Uge 11 @ New England Patriots - Randy Moss: 5 catches, 34 yards

Uge 12 vs. Carolina Panthers - Steve Smith: 1 catch, 5 yards

Uge 13 @ Buffalo Bills – Terrell Owens: 3 catches, 31 yards

Uge 14 @ Tampa Bay Buccaneers – Antonio Bryant: 2 cathces, 22 yards

Uge 15 vs. Atlanta Falcons – Roddy White: 4 catches, 33 yards

Uge 16 @ Indianapolis Colts – Reggie Wayne: 3 catches, 33 yards (dog begrænset spilletid)

Uge 17 vs. Cincinnati Bengals – Chad Ochocinco: 0 catches, 0 yards

Wild Card @ Cincinnati Bengals – Chad Ochocinco: 2 catches, 28 yards.



 

Altså: 18 uger, 0 førstereceivers over 66,5 yards – og af receivers han har dækket hele kampen har ingen været over 35 yards.

Vincent Jackson var i 15 kampe under 66,5 yards i 8 gange – heraf fem i træk midtvejs i sæsonen (fra uge 9 til uge 13). Han har dog været over i de seneste tre, mod hold med stærke CBs (Cowboys, Bengals og Titans).

Bookmakerne sætter gerne deres grænse ud fra receivernes præstationer og ikke ved at skele til hvilken cornerback de står overfor, og det er i mange tilfælde nok også fair nok at gøre, men når det handler om cornerbacks som Revis (og Nnamdi Asomugha), så er man ganske enkelt nødt til at have matchuppen for øje, og jeg vil stædigt fastholde at når det handler om en duel mod Revis, så skal statistikken sættes ud fra cornerbacken og ikke ud fra receiveren. At sætte grænsen over 40 yards er yderst risikabelt med tanke på hvordan han lukker ned for modstanderne.

Der er som nævnt den risiko at Chargers vælger at forsøge at udnytte højdeforskellen (kaster bolden så højt at kun Jackson har mulighed for at få fat i den), men det er slet ikke nok til at forsvare en så høj grænse.

Om matchuppen har Jackson udtalt følgende (ifølge ProFootballTalk.com): “Han (Revis, red.) har tydeligvis gjort det godt og haft succes mod nogle af de bedste receivers i ligaen. Jeg tror en del af det skyldes at holdene siger: "Hey, hvis I vil prøve at tage det her væk, så vil vi slå jer på andre områder". Jeg tror det er gjort til mere end det skulle være. Jeg ville elske at have en stor kamp mod dem, men på den anden side, hvis ikke jeg får 100 yards og kun får bolden kastet mod mig to gange, så er det okay. Jeg er ikke rigtig fokuseret på den her en-mod-en matchup".

Flere tips

Ekspert Hobro IK - Middelfart II
30 may 15:00
Betvalue
2109%
1.83Danske Spil
Ekspert PSG - Arsenal
30 may 18:00
Betvalue
1103%
1.91Betano
Ekspert AC Horsens - Kolding IF
31 may 15:00
Betvalue
2106%
2.00Unibet
Ekspert Esbjerg fB - Lyngby
31 may 15:00
Betvalue
2108%
3.30Unibet
Ekspert Topscorer for Tjekkiet
11 jun 19:00
Betvalue
2106%
3.80Bet365
Ekspert Vil et hold vinde VM for første gang
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.33Bet365
Ekspert H2H England - Belgien
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Portugal når kvartfinalen
11 jun 21:00
Betvalue
1101%
2.25Bet365
Ekspert H2H Tyskland - England
11 jun 21:00
Betvalue
1105%
1.85Danske Spil
Ekspert Gruppe B - Vinder
12 jun 21:00 7 kommentarer
Betvalue
1103%
1.95Danske Spil
Ekspert Gruppe D - Top 2
13 jun 03:00 6 kommentarer
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Vinder gruppe F
15 jun 22:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Tunesien ryger ud i gruppespillet
15 jun 04:00
Betvalue
1104%
1.66Bet365
Ekspert Spiller starter 1. kamp
18 jun 22:00
Betvalue
2106%
1.33Bet365
Ekspert Englands topscorer
18 jun 22:00
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Panama - Præcist antal point i gruppespillet
18 jun 01:00
Betvalue
1105%
3.50Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.