Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 39-4-57%
- Betvalue
- 2108,9%
- Spilbar ned til odds
- 1,75
- Rigtig/forkert
I denne uge vender Europa Touren tilbage til Asien, nærmere bestemt Delhi i Indien og en ny bane på Jaypee Greens GC. Turneringen har været en del af touren i de sidste 4 år, men er som sagt aldrig spillet på denne bane før. Jeg skal indrømme at jeg ikke har det store kendskab til banen, men efter sigende er det Greg Norman-designede lay-out kendetegnet ved små greens. Banen er par 72 af medium længde med relativt tilgivende fairways om end den byder på masser af fairwaybunkers samt vandhazarder. GIR synes at være den primære stat der skal kigges efter, men hvis vejret slår over i regn og rusk vil Driving Accuracy være en nøgle til at komme solidt rundt.
Simon Dyson har haft en forfærdelig optakt til denne uges turnering på Europa Touren. Han har døjet med influenza siden weekenden, og både træning, prøvespil og pro-am’en onsdag bliver højst sandsynligt droppet for at sikre starten på torsdag. På en bane han ikke har spillet før er dette absolut ikke den optimale forberedelse.
I forvejen har Dyson ikke haft den store 2013 sæson. I hans 4 starter (3 i mellemøsten og Tscwane Open forrige uge), har han resultaterne (seneste først): WD, 52, 64, 52. Hans gennemsnitsscore på 71,85 indikerer at han har præsteret noget under niveau i år. Dette er sådan set bare en fortsættelse af hans 2012-sæson, hvor han kun sluttede en enkelt gang i top 10. Dyson har dog et relativt højt bund-niveau, og misser ikke mange cuts, og som spiller er han en dygtig jernspiller (specielt god i dårligt vejr) og han rammer forholdsvis mange greens. Jeg kan ikke finde noget der indikerer at han har spillet banen før, men dens karakteristika synes umiddelbart at passe ham godt med sine små greens.
David Howell synes at være på vej tilbage til tidligere tiders storhed. Han er absolut ikke hvor han var endnu, men spillet synes at udvikle sig i positiv retning samtidig med at selvtilliden stiger. Hans form de sidste par måneder af 2012 samt i år har været meget positiv og frem for alt stabilt opadgående, og jeg tænker positivt om hans muligheder i 2013. I år har han deltaget i præcis samme turneringer som Dyson, og resultaterne er anderledes positive (seneste først): 10, 30, 22, 6. Gennemsnitsscoren på 69,55 er imponerende, og med en fin GIR-stat og en ganske varm putter, kan banen i Delhi vise sig at være et rigtig godt match for Howell, der som spillertype faktisk er meget lig Dyson.
Jeg har heller ikke for Howell fundet indikation på at han har spillet denne bane før.
Jeg vælger det tidlige spil på dette matchup af frygt for odds-fald, men hold øjnene åbne for DNB-varianter på de ”sene” bookmakere som f.eks. Nordicbet for endnu bedre værdi.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar