18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Roger Aa Djupvik - Remi Andersen: 1

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-2)
75-25%
Betvalue
3112,5%
Spilbar ned til odds
1,33
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Langrend – 15 km Fri Herrer, Beitostølen

Djupvik løb sig i sidste sæson ind på World Cup holdet, og er stabil i både fri og klassisk stil. Han viste god form i sidste weekends testløb, hvor han i fri stil slog Remi Andersen med 25 sekunder. Andersen er efterhånden ved at være en ældre herre, og topresultaterne er der langt imellem...

Roger Aa Djupvik vinder ikke så ofte, men er tilgengæld altid god for en stabil topplacering. De stabile præstationer hjalp ham sidste vinter ind på World Cup holdet, hvor han takkede for tilliden og hentede gode resultater. Igen denne vinter ligner Djupvik en af de der får chancen i World Cup’en, men det kræver resultater for at holde sig inde i varmen.

Remi Andersen er med sine 34 år en af de ældre nordmænd, og hans bedste resultater ligger da også et par år tilbage. Sidste vinter blev han som bedst nr. 4 i et forholdsvis tyndt besat løb, og i de største norske løb lå han konstant omkring 30-40. pladsen. Styrken har han primært i fri stil, hvor han har hentet karrierens to eneste top10 placeringer i World Cup’en.

1,50 lyder måske ikke af meget, men synes alligevel for højt i denne duel. Djupvik er stabil i sine præstationer, mens Remi Andersen ikke længere tilhører den norske topelite. Han blev som nævnt slået med 25 sekunder i sidste weekends testløb, og sidste år var Djupvik over minutet foran her i Beitostølen.
På en normal dag skal Djupvik simpelthen være en klasse, eller to, bedre.

---------------------------------
Chancevurdering: 75-25
---------------------------------

Konkurrencen – 15 km Fri Herrer, Beitostølen
Lørdagens løb er over 15 km i fri stil, og med intervalstart. For nordmændene er det et vigtigt løb, der kan give adgang til kommende World Cup løb, mens det for de gæstende lande mere bruges som træning.

Flere tips

Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Hvem bliver Nr. 1 + Nr. 2
24 may 17:00 3 kommentarer
Betvalue
3112%
3,40Danske Spil
Ekspert VM26 - Group forecast
11 jun 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,97Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.