Parc des Princes
Spiltip af Weberen
den
3 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kommer frisparkene i Champions League duel?
I denne kvartfinale skal Liverpool til Paris, hvor PSG venter, og jeg tror det bliver et ganske underholdende opgør, hvor José María Sánchez Martínez får noget at se til.
- Chance (Over-Under)
- 58-42%
- Betvalue
- 2107,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,72
Betting tip
- Liverpool har noget mere fysik end PSG, og derfor kunne jeg godt forestille mig, at de ville forsøge at gå hårdt til PSG, som rigtig gerne vil kombinere sig ud af et pres. Denne cocktail tror jeg kan fører til mange frispark, hvis Liverpools pres ikke sidder i skabet, eller hvis PSG skal stoppe Liverpool i en omstilling.
- Det er det første af to opgør, og derfor kunne jeg sagtens forestille mig, at det hele vil være lidt spændt og måske også taktisk og afventende, hvilket kan fører til to hold der vil forsøge at lukke hurtigt ned for deres modstandere, igennem hårdt spil der kan fører til frispark.
- Som jeg har læst det, så er det José María Sánchez Martínez der skal ledde dette opgør, og han kører med mange frispark. I denne sæson snitter han 26,8 frispark pr. kamp i Champions League, og over-all denne sæson, ligger han på 26,86 frispark pr. kamp. Hans all-time stats hedder 27,16 frispark over 263 kampe.
- Begge hold har mange dygtige individualister der kan trække et frispark via de udfordringer de kommer ud i. Her tænker jeg især på Vitinha, Kvaratskhelia, Doué, Dembele, Wirtz, Ekitike og Salah, men derudover så kører begge hold os mede nogle meget offensive backs, og det match-up kan jeg godt se give frispark.
- Liverpool har vundet to af de seneste syv kampe, og kæmper lidt med spillet, og det kan ofte betyde at man går lidt tilbage til dyder som at fighte for tingene, og det kan give et Liverpool udtryk, hvor de vi krige sig til et resultat her, hvilket jeg tror kan give mange forseelser.
- Liverpool er det hold i P der har begået næstfærrest frispark pr. kamp, men også det et af de hold der tiltrækker sig færrest (her ligger de i den nederste halvdel).
- Parc des Princes er et svært sted at komme, og derfor kan jeg godt være lidt bekymret for, hvilket udtryk Liverpool kommer med her. Stiller Liverpool sig langt tilbage og forsøger at forsvarer et resultat hjem, så kan det sagtens blive et låst opgør, med få muligheder, men også dueller der kan give frispark.
- I Ligue 1 er PSG både det hold der tilkæmper sig færrest frispark pr. kamp, men også begår færrest, og noget af forklaringen skal findes i den måde de spiller på, hvor de er rigtig gode til at opretholde en høj boldbesiddelseprocent igennem meget pasningssikkert spil, hvor de sjældent sætter bolden unødigt på spil, og det betyder de tit er i balance, men også hurtigt kan spille sig ud af et pres.
Oddsmarked
Der er ikke andre bookmakere ude med denne varriant, men jeg forventer Unibet, NordicBet og Bettina vil følge op med odds og spil af denne varraint inden længe.
Holdene:
PSG: Barcola, Mayulu, Ndjantou og Fabian Ruiz er alle ude af dette opgør.
Liverpool: Alisson, Bradley, Endo, Leoni og Isak er alle ude af dette opgør.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar