Vundet
Tips & Spilforslag
Orlando Magic-Charlotte Bobcats: Flest 3-pointers: Orlando (-3,5)
Spiltip af Hougaard10
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
I regular season satte Magic i alt 841 3ere, hvilket er 10.26 pr. kamp, og der er langt ned til nr. 2. Deres defense mod 3ere rangerer 12 i ligaen med 522(6.37 pr kamp), hvilket er pænt. Deres roster er propfyldt med gode skytter på alle positioner på nær på centeren. De har folk som Redick, Lewis, Carter, Nelson, Anderson, Barnes, Pietrus og Williams, der alle – som minimum – er habile skytter. Især bør man lægge mærke til Lewis, der sidste år var ligaens førende i "3s made" og Redick med sine 40.5% fra downtown.
Charlotte's spil er ikke lagt an på, at de kan skyde 3'ere, men derimod langt mere drives fra Wallace eller Jackson. De to nævnte er dog i stand til at skyde 3'eren – især Captain Jack, der dog er halvskadet. Felton, Diaw, Hughes, Augustin er alle fine skytter, men de har langt færre forsøg end Magic.
Deres defense er generelt rigtig godt, men mod 3s har de problemer, hvilket deres placering som ligaens nr. 26 ud af30 vidner om. De tillader i snit 6.98. Offensivt er det heller ikke optimalt, og også her er de placeret i den dårligste 1/3 som nr. 22 med kun 5.61 made pr. kamp.
Derfor er det næppe tilfældigt at Magic har vundet alle 5 opgør i denne sæson mod Charlotte med mindst 5 3'ere made, og jeg vurderer, at linjen på 3.5 er for lav.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar