Karaiskakis Stadium
Joao Pinheiro
Spiltip af Fønix
den
4 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Fool my once
Det taler for- Jeg overvejede i første omgang Leverkusen på DNB. For jeg har Hjulmands hold som klare favoritter til at gå videre. De er inde i en god form, og pilen er opad efter en hård overgang i sommers. Leverkusen har bestemt evnerne til at at sætte Olympiakos under pres og komme til afslutninger.
- Selvom jeg har Leverkusen som favorit til at gå videre, er jeg ikke bleg for at anerkende grækernes rutine (ældste hold i CL) og deres kynisme. De scorede efter 1,5 minut på et hjørnespark og til 2-0 på en kontra. Noget tilsvarende kan sagtens ske, og så kan det give endnu flere skud til Leverkusen.
- Hjulmand og hans spillere har fordelen af, at de nu kender til omstændighederne i Athen. Så færre overraskelsesmomenter. Selvom Hjulmand har et kontrolleret afsæt, er han meget fokuseret på hvordan han kan straffe modstanderen offensivt. I januar kom Leverkusen til flere afslutninger via omstillinger, hvilket de kan bruge igen, skulle de selv komme foran.
- Leverkusen er det bedste hold, så ingen grund til at fedtspille det hjem. Jeg forventer at de tager initiativet. Hjemme i Bundesligaen er det også kun Bayern der har en højere possession-andel.
- Hjulmand kan vælge et noget mere defensivt udgangspunkt end jeg forventer. I håb om at tage stikket hjem tilbage i Tyskland.
- Leverkusen kan komme tidligt foran. Selvom jeg forventer at de så vil være farlige på omstillinger, så vil det være en dårlig forudsætning for mange skud
- Hele kampen kan blive mere forsigtig og afventende. Uden særlig mange afslutninger i hverken den ene eller anden ende.
Oddsmarked
Unibet med 2,05 og Bet365 med odds 2. Nordicbet giver 1,78 for 11,5 skud
Team news: https://www.rotowire.com/soccer/lineups.php?league=UCL
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar