Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Målrig dyst i vente i Odense
- Chance
- 55%
- Betvalue
- 2107,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
Det taler for tippet:
- OB har et hyperfarligt angreb med Rasmus Festersen og Anders K. Jacobsen, der altid kommer til chancer. Duoen scorede 26 mål i fællesskab i sidste sæson.
- OB har kreeret fint med chancer i træningskampene, hvor man har stillet stærkt i samtlige kampe. Det blev 3-3 mod Braunschweig i sidste test.
- To af tre træningskampe for OB er endt med, at begge hold har scoret, og det var kun sort uheld og stængerne, der holdt OB fra mål mod Malmø (0-1).
- OB er favoritter i kampen, og skal de gøre sig forhåbninger om top 6, så skal de frem og jagte sejren i en hjemmekamp mod en oprykker.
- Silkeborg har holdt stammen fra sidste sæson, så alle i truppen kender spillestilen. Offensivt har man skarpe spillere i Skov og Skhirtladze.
- Tre af fire træningskampe for Silkeborg er endt med, at begge hold har scoret. Senest spillede man 2-2 i Aalborg i en kamp, der har et matchup som denne.
- Silkeborg har scoret i de seneste ni kampe - og i 15 af de seneste 16 (inkl træningskampe), så de ved hvor målet står.
- Begge hold skaber chancer i alle kampe, men de er også kendetegnet ved at give chancer væk. OBs forsvar er ikke sammenspillet, og Silkeborgs mangler kvalitet.
Det skal du holde øje med:
- OB har solgt Rasmus Falk, som var en stor offensiv drivkraft. Han kan ikke erstattes lige med det samme, men de har skabt fint med chancer uden ham.
- OB skuffer tit på hjemmebane, hvor forventningerne er store.
- OB har købt fint ind til forsvaret, hvor Tverskov, Kenneth Emil Petersen og Joao Pereira er forstærkninger. Måske kan de lukke helt af for Silkeborg.
- Silkeborg har ikke forstærket sig til start-11 og går en svær sæson i møde. Måske vil de stille sig ned og være tilfredse med 0-0 her.
- Silkeborg mangler en måltyv i angrebet. Skhirtladze og Albers scorede mål i 1. division, men de får problemer på højeste niveau.
Odds:
Oddset er gået lidt op og ned. Bet365 startede egentlig i odds 1,80, men ligger nu markedshøjest i 1,95. Danske Spil følger efter i 1,87, mens Sportingbet har 1,85.
Er man til spil på 1x2, så har Estadisticas lavet analyse - klik her.
Jeg har desuden selv lavet spil på OB i top 6 - klik her.
Team News:
Der var lidt tvivl om, hvorvidt Makrini fra OB har karantæne. Jeg kan ikke finde nogle steder, hvor hans navn står på karantænelisten. Der er ingen nævneværdige skader i OB-lejren.
OB stillede således mod Braunschweig:
S. Grytebust - M. Desler (70. L. Jensen), K.E. Petersen (57. F. Tingager), J. Tverskov, J. Pereira - M. Greve (70. J. Barrett), J.J. Thomasen (46. Izunna), M. El-Makrini, R. Jönsson (70. T. Mikkelsen) - R. Festersen (46. M. Thrane), A.K. Jacobsen (57. Yao).
Silkeborg har mistet den faste back, Ritter, mens nyindkøbet Bisp ikke ser ud til at være i spil til startopstillingen.
Silkeborg stillede således mod AaB:
Thomas Nørgaard (46: Filip Bednarek), Jens Martin Gammelby, Dennis Flinta, Simon Jakobsen, Gustav Dahl, Robert Skov (46: Nicolaj Agger), Martin Thomsen, Mikkel Vendelbo (46: Andreii Bogdanov), Emil Scheel (62: Mikkel Cramer), Davit Skhirtladze (76: Frank Hansen), Andreas Albers (69: Ulrik Flo).
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar