18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

OB - Lyngby: 2

7,50Scandic
Nature Energy Park

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Oprykkerne Lyngby BK kommer på en svær opgave på Odense Stadion, der notorisk set er et svært sted at spille. Sidste års sølvvindere, OB, har mange fysisk stærke spillere i truppen, og de unge Lyngbydrenge skal derfor spille op til deres bedste i kombinationsspillet, hvis der skal point på tavlen.

Når det er sagt, er forskellen på holdene ikke så markant, som oddsene antyder. Lyngby ligger faktisk 3 point over OB og er inde i en noget bedre formkurve. Spillet har været ganske imponerende, og så har den unge offensiv fordelt en del mål i mellem sig.

OB er derimod inde i både spille- og pointmæssig krise, og det har endnu ikke givet gevinst at fyre trænerstaben. Fynboerne er stadig uden permanent træner, og det kan godt give uro op til kampen.

På skadesfronten er OB også hårdere ramt end Lyngby.

Alt i alt ligner det en kamp, hvor bookmakerne har taget skyklapper for øjnene, og undlader at lade formkurverne påvirke oddsene. Derfor er der pæn værdi i odds 7,5 på udesejren, der tidligere lå omkring 8 gange pengene igen. Man skal dog have for øje, at det stadig er et langskud, og at chancen for, at spillet ikke går hjem er størst.
Chance (1-X-2)
61-24-15%
Betvalue
3112,5%
Spilbar ned til odds
6,67
Rigtig/forkert
Læs Scandic-anmeldelse
Betting tip

OB
Krise. Trænerfyring. Sløje træningsindsatser og dårlige resultater.

Fynboerne er bestemt ikke inde i en ønskværdig situation. Konsekvensen har været rullende hoveder på trænerfløjen, men fyringerne af tidligere træner Lars Olsen, af tidligere sportsdirektør, Kim Brink, og degraderingen af assistenten Viggo Jensen, har endnu ikke givet udslag.

Spillet på banen synes stadig håbløst. I Silkeborgkampen tog holdet Drillo-taktikken i brug, og lossede den ene bold  efter den anden op mod Utaka. Men uden held; Utaka skal have den i fødderne eller som dybdestikning længere fremme på banen. Nu når vi er ved Utaka er han faktisk een af de spillere på banen, der prøver at skabe noget. Men det lykkedes ofte ikke, fordi spillere omkring ham ikke er lige så hurtige i tanke og handling.

Defensiven synes heller ikke imponerende. Chris Sørensens er forsvarets akilleshæl, men heller ikke det centrale forsvar virker stabilt. De kan komme til at se tunge ud mod en ung og spirende Lyngbyoffensiv med speed i benene.

Djemba-Djemba på midtbanen er heller ikke rigtig kommet i gang efter sin skade i starten af sæsonen, og, når en af holdets bedste ikke leverer, vækker det ikke gode udsigter.

Det skal dog indvendes, at fynboerne har flere gode spillere og et holdkort, der synes noget stærkere end Lyngbys ditto.

Men... oddsene for, at OB vinder, er alt for lave, selvom fynboerne er på hjemmebane, vandt sølv i fjor og møder en oprykker.


Form:
22/09-2010 Marienlyst Landspokalen 0-2

19/09-2010 Silkeborg Superligaen 3-1

16/09-2010 Getafe Europa League Grp. H 2-1

11/09-2010 FC Nordsjælland (HJ) Superligaen 0-1

30/08-2010 FC Midtjylland (HJ) Superligaen 2-1

OB's trup:
1. Roy Carroll
2. Espen Ruud
3. Atle Roar Håland
4. Hans Henrik Andreasen
5. Anders Møller Christensen
7. Peter Utaka
10. Andreas Johansson
13. Henrik Toft
14. Jonas Troest
15. Chris Sørensen
16. Emil Ousager
17. Caca
19. Eric Djemba-Djemba
20. Timmi Johansen
21. Rurik Gislason
22. Njogu Demba-Nyrén
24. Bashkim Kadrii
25. Oliver Feldballe
30. Alexander Lund Hansen

Forventet startopstilling 4-4-2 (diamant):
Caroll - Ruud, Christensen, Håland, Sørensen - Gislason, Djemba-Djemba, Andreasen, Kadrii - Utaka, Johansson/Nyren

Skader:
Thomas Helveg (forsvar - reserve) og Johan Absalonsen (midtbane - fast)

Karantæne:
Traore (midtbane - fast)

Lyngby BK
Lyngby ridder på en bølge af selvtillid og er uden nederlag i de sidste 5 kampe i træk. Med en sejr i dag kan sjællænderne spille sig op på en fornem tredjeplads, og havde man sagt det før sæsonen gik i gang, ville de færreste have troet på det.

De fleste havde nemlig dømt holdet til (næsten) sikker nedrykning; det er der bare ikke meget, der tyder på lige nu. Ikke kun fordi holdet ligger, hvor de gør - men mere fordi, holdet spiller så friskt og hurtigt frem af banen. Det er tydeligt, at flere hold i tabellen har undervurderet Lyngbys offensiv, og det kan derfor komme bag på den kreativitet, der gemmer sig blandt de forreste spiller - blandt andre den offensive midtbanemand, Kim Aabech.

Men alt er ikke hæl og tå. Holdet arbejder stenhårdt som enhed (det kunne OB lære noget af), og det minimerer lidt faktummet om truppens manglende fysiske styrke.

Der er dog fysisk i maskinrummet på midtbanen. Midtbaneslideren, Anders Christiansen, skal stå sin manddomsprøve mod garvede Djemba-Djemba, men intet tyder på, at førstnævnte falder igennem. Han kan nemlig tilskrives en vis del af Lyngbys succes, men sin gode placeringsevne og mange bolderobringer. Gode kvaliteter af en mand på 20 år, og det er også blevet belønnet med en kontraktforlængelse for nylig.

Desuden har han Bertolt ved siden side, der dygtig til at fordele bolden kvikt, når den er blevet erobret.

Form:
22/09-2010 Kastrup B. Landspokalen 1-2

20/09-2010 FC Nordsjælland (HJ) Superligaen 2-0

12/09-2010 Esbjerg fB Superligaen 2-3

29/08-2010 Brøndby IF (HJ) Superligaen 3-3

25/08-2010 FC Fyn Landspokalen 0-1

Lyngbys trup:
1. Rune Pedersen
3. Marc Møller
4. Jakob Bresemann
5. Morten Petersen
7. Ayoub Sørensen
8. Kasper Kristensen
9. Lasse Rise
10. Kim Aabech
11. Patrick Mortensen
12. Emmanuel Ake
14. Mathias Tauber
15. Emil Larsen
17. Christoffer Olczyk
18. Morten Bertolt
20. Jeppe Brandrup
21. Anders Christiansen
23. Brian Hamalainen
31. Nicklas Højlund

Forventet startopstilling:
Pedersen - Brandrup, Møller, Tauber, Hamalainen - Betolt, Christiansen - Rise, Aabech, Larsen - Mortensen

Skader:
Jacob Egeris (forsvar - reserve), Cheikh Sarr (forsvar - reserve/fast), Jonas Henriksen (angriber - reserve)

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.