Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 45-29-26%
- Betvalue
- 2109%
- Spilbar ned til odds
- 1,58
- Rigtig/forkert
OB tager i fredagens Superliga-kamp imod et Esbjerg-mandskab, som bestemt ikke er i god form for tiden. Nu har man fået to profiler skadet, og det hjælper bestemt ikke på et hold, der solgte 3 af klubbens største profiler i januars tranfervindue. OB skal være pæne favoritter i denne kamp.
Det taler for spillet:
- OB har leveret fine præstationer i foråret med sejre over FC Vestsjælland og FC København. Man har generelt hentet rigtig mange point, siden Ove Pedersen afløste Troels Bech på trænerposten.
- OB har i den grad fået Rasmus Falk op i opdrejninger i foråret, og han kan afgøre kampe på egen hånd.
- Esbjerg har solgt Martin Pusic, Jakob Ankersen og Eddie Gomes i januars tranfervindue, og erstatningerne har ikke leveret.
- Esbjerg er uden deres bedste spiller indtil videre i foråret Jeppe Andersen og vigtige venstre back Jonas Knudsen.
- Som jeg tidligere har ytret, er jeg bestemt ikke imponeret af Esbjergs defensiv, og jeg mener, man har ligaens dårligste midterforsvar kun overgået af Silkeborg. Det bliver ikke bedre af at Jonas Knudsen nu ikke er med, og Daniel Stenderup højst sandsynlig skal spille venstre back.
Det skal du holde øje med:
- OB spillede bestemt ikke nogen god kamp mod Brøndby, men det skyldtes i høj grad også den dårlige bane.
- OB's defensiv er bestemt heller ikke dirkefri, og man har lukket 3. flest mål ind. Der er dog kommet bedre styr på det under Ove P.
- Esbjerg har nogle fine offensive spillere med potentiale.
- Esbjerg havde igen vigtige Magnus Lekven med mod FCK. Han synes dog et stykke fra topform.
Trupnyt:
Kenneth Zohore (ang - fast) vred om på knæet ved onsdagens træning, og misser denne kamp. Mikkel Dessler (wingback - fast) er tvivlsom med en lårskade. Bliver Desler ikke klar, tror jeg, at Skogseid overtager pladsen på højre wingback, mens Skulason spiller den venstre med Azer Busuladzic eller Mathias Greve på den centrale midtbane ved siden af Spelmann.
Forventet startopstilling: Toppel; Høegh, Nielsen, Jonasson; Desler/Skogseid, Spelmann, Skulason/Busuladzic/Greve, Skogseid/Skulason; Falk, Dalgaard, Larsen
Esbjerg er til kampen uden kantspiler Jeppe Andersen (kant - fast), der har været så uheldig og pådrage sig en korsbåndsskade, der holder ham ude i 9 måneder, hvilket samtidig betyder han misser U21-EM. Jonas Knudsen (back - fast) bliver ligeledes ikke klar til kampen, da han slog skulderen af led, og de første meldinger lyder på en pause 4-6 uger. Ligeledes er Esbjergs bedste angriber i Lasse Rise blevet skadet til træningen, og han er heller ikke med.
Forventet startopstilling: Dubravka; Laursen, Almebäck, Jakobsen, Stenderup; Mensah, Lekven, Andreasen/Friberg, Lyng; Söder, Larsson
Kilder: efb.dk, ob.dk, fyens.dk,
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar