18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

OB - Esbjerg fB: 2

4,60Unibet
Spiltip af yeswecan den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
53-25-22%
Betvalue
1101,2%
Spilbar ned til odds
4,55
Rigtig/forkert
1-1
Læs Unibet-anmeldelse
Betting tip

Overordnet:

OB er kommet godt fra start efter at Jacob Mikelsen er kommet til i Ådalen, men kigger man ikke kun på resultaterne, men på selve spillet, har det ikke været så godt som resultaterne antyder. Selvom man vandt over Horsens ude, har der stadig væk været alt for mange bolderobringer fra Horsens side af, der skabte mange giftige situationer i OB feltet der sagtens kunne have givet 2-2 scoringen. Går man en kamp tilbage og kigger man på Vejle kampen spillede man 4-5-1 i de sidste mange minutter blot for at håbe på, at man kunne holde en 1-0 føring hjem. Det lykkedes men med et hængende hår, da Vejle blandt andet ramte træværket hos OB. I det hele taget kan man også bringe FCK kampen ind i billedet hvor OB forærede hele kampen væk til FCK og især i de 3-4 af målene så man rigtig skidt ud i en kamp der endte 6-1 til FCK der er katastrofale cifre for OB.

Esbjerg kom skidt ud af kampen mod Hobro i weekenden hvor man tabte 1-2, men det gør ikke deres sæson ringe, da man ligger i en flot top 6 og har blandt andet vundet over Brøndby i en af sine seneste kampe. Kigger man på historikken mellem de to hold har OB købt stort ind i Esbjerg gang efter gang, nogle taler endda om at Esbjerg er blevet "amputeret" af OB fordi man har snuppet deres bedste spillere. Jeg tror på, at netop dette vil have betydning i denne kamp, da man fra Esbjergs side vil vise over for OB, at man stadig har et solidt hold, og dem der er blevet tilbage i Esbjerg slet ikke er de dårligste som man bare ikke kunne få solgt, men derimod de spillere der vil holdet mest og det er netop de spillere der gerne vil vise, at de vil slå OB ud af pokalturneringen. Jeg kan ikke forestille mig andet end at se et totalt tændt Esbjerg hold der kommer til Odense for at slå fynboerne ud af pokalen og dermed vise dem, at de er det bedste hold. OB derimod virker til ikke at tage pokalen særlig seriøst hvis man kigger på de seneste år med Jesper Hansen ved roret i toppen af klubben. Man går benhårdt efter der hvor pengene er, og de er i superligaen, ikke i pokalen, som man i min øjne ikke prioriterer synderlig meget.

Indbyrdes:

Kigger man tilbage på 2015 og 2016 er det lykkedes Esbjerg at vinde over OB på udebane, hvilket viser at det sagtens også kan ske her, hvor Esbjerg nu spiller meget bedre fodbold på alle pladser end de gjorde i 2015 og 2016. Jeg tror at Esbjerg er meget mere sultne efter pokalen end OB fordi de vil føle sejr, mens OB mest har fokus på økonomien og derfor er mere fokuseret på top 6 i ligaen. I mine øjne bliver det til et nederlag til OB i denne kamp.

Skader og karantæner:

Esbjerg mangler Kristian Dirks Riis og Adnane Tighadouini. Den første har dog været væk længe og Esbjerg har stadig præsteret flot. Jeg tror derfor ikke på, at dette vil være den store svækkelse af udeholdet her. OB mangler Mande men har ellers alle mand klar. Grutebust er dog på vej væk til sommer og jeg tvivler på, at de vil blive ved med at risikere så godt et salgsobjekt og blive ved med at smide ham på banen. Skal der spares, så skal det være i denne kamp, sådan så man forhindrer en evt skade og holder hans pris op.

Konklusion:

OB har i de seneste år slet ikke villet pokalen, og selvom man er kommet langt i år, kan jeg ikke se, hvorfor alt pludselig skulle ændre sig. Man har fokus på økonomien og fokus på at komme i top 6. Alt andet er mindre vigtigt. Omvendt for Esbjerg gælder det om at vise, at man ikke er et B hold i forhold til OB, selvom OB gang på gang går på rov i Esbjerg. Der er ikke noget Esbjerg spillerne hellere vil end at slå OB ud og vise at det er Esbjerg de kæmper for til det sidste og at de blev i klubben af en grund. Rent 2 tal her.

Kilder: Holdnyt.dk

Velkomstbonus
Unibet
Omsætningskrav
10x
Min. Odds
1.80
Min. Bonus
40 kr
Anmeldelse
100% bonus op til 1.000 kr.
Omsætningskrav: 10 x bonus til odds 1,80 eller højere inden for 60 dage efter aktivering af bonus. Eksempel: Indbetal og få 500 kr. i bonus og omsæt for 10 x 500 = 5.000 kr.
Yderligere vilkår

Kun nye spillere | Bonussen skal gennemspilles 10 x til min. odds 1,80 inden for 60 dage | Minimumindbetaling: 40 kr. | Maks. bonus: 1.000 kr. | Cash-out bidrager ikke | Væddemål skal være afgjort for at bidrage

Regler og vilkår:  Vi henviser til Unibet hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Viborg - FC Midtjylland
7 dec 14:00 3 kommentarer
Betvalue
2109%
1,82Betano
Ekspert Cagliari - Roma
7 dec 15:00
Betvalue
2106%
1,72Betano
Ekspert Randers FC - AGF
7 dec 16:00
Betvalue
2107%
1,85Danske Spil
Ekspert Jacksonville Jaguars - Indianapolis Colts
7 dec 19:00 1 kommentar
Betvalue
2110%
1,88LeoVegas
Ekspert Minnesota Vikings - Washington Commanders
7 dec 19:00 2 kommentarer
Betvalue
2109%
1,82LeoVegas
Ekspert Green Bay Packers - Chicago Bears
7 dec 22:25
Betvalue
3111%
3,60Bet365
Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.