18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Novak Djokovic - Fernando Verdasco: Draw no bet: 1

Spiltip af Lars Baes den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Semifinale - grus - Monte Carlo

Væddemålet:
Djokovic 2-1 @ 2,24
Djokovic 2-0 @ 1,00
Verdasco 2-0/2-1 @ 0,00

Oddset fås således:
55,95% af indsatsen på Djokovic 2-1 @4,00 hos Expekt
44,05% af indsatsen på Djokovic 2-0 @2,27 hos Pinnacle

Link til Betxperts udregningsværktøj for DNB:
http://betxpert.com/tools/dnb.asp

Djokovic var formidabel i går, mens Verdasco viste en skræmmende ringe psyke i andet sæt mod Montanes, men også det modsatte i tredje sæt. Egentlig er der mest, der taler i retning af en 2-0-sejr til Djokovic, men jeg vælger at satse på 2-1-sejren af nogle åbenlyse grunde. Oddset er bedre og deres indbyrdes historik, som er meget tæt, indeholder tre 2-1-sejre til Djokovic i de fire foreløbige bedst af tre-sæts-opgør. Seneste grusopgør var sidste års kvartfinale i Monte Carlo, hvor Djokovic også vandt i tre sæt.

Jeg synes dog stadig, Djokovic har været bedre end Verdasco i dette års udgave, så jeg vælger at gardere mig ind med en serbisk sejr i "straight sets", således at indskuddet kun tabes, hvis Verdasco slår ham.
Chance (1-X-2)
26-45-29%
Betvalue
1103,2%
Spilbar ned til odds
2,12
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Djokovic har faktisk imponeret mig hele turneringen, og han er efter min mening den eneste, der har den mindste chance for at kunne true Nadals titelchancer i turneringen. Han har været meget stabil i grundspillet, og selv om man normalt plejer at sige, at spillet falder sammen, når serven falder sammen, så er det som om, han har accepteret, at han har problemer i sin serv, og så bare skruer ekstra op i andre afdelinger af spillet. Det skal dog siges, at serven var bedre mod Nalbandian i går, end den var mod Serra og Wawrinka. Han holder en fantastisk længde på boldene, og hans kontrollerede offensiv er i verdensklasse. Han kører simpelthen modstanderne rundt, indtil de bliver korte i banen, hvorefter han eksekverer solidt med både for- og baghånd. Tidligere har han haft lidt problemer med sine angrebsslag på forhåndssiden (angiveligt efter han skiftede ketcher), men jeg synes faktisk ikke, det har været noget problem i denne turnering. Han har været utroligt stabil i alle områder af sit spil - bortset fra serven.

Monte Carlo
Han holder en statistik på 8-4 i turneringen (før 2010), og han leverede sit bedste resultat sidste år, da han nåede finalen, hvor han tabte til Nadal i tre sæt. I år har han faktisk set bedre ud undervejs, så det skal blive meget spændende at se, om han kan gøre noget ved Nadal, hvis de begge vinder deres semifinaler i dag. Han har virket helt vildt motiveret, og i det humør er han en meget svær spiller at gå imod. Når man sætter hans fantastiske vilje i turneringen overfor Verdascos velkendte mentale skrøbelighed, så er det svært at se Verdasco vinde kampen, men alligevel er der nogle sårbare områder i Djokovic' spil, som Verdasco kan udnytte i nogle perioder af kampen.

Verdasco har en formidabel forhånd, når han holder sig til sit taktiske oplæg og undgår at gå i negativt selvsving, og han har vist mange prøver på forhåndens styrker i denne uge. Alligevel har han ikke imponeret mig dybt før tredje sæt mod Montanes' i går, hvor han virkelig kørte ham over i imponerende stil. Havde han vundet 63 76, så havde jeg nok siddet med en følelse af, at han ikke havde spillet en god kamp overhovedet, men pga. tredje sæt, hvor Montanes' dog tydeligvis følte sig overmatchet og derfor nærmest opgav, så synes jeg på en eller anden måde, Verdasco kommer styrket ud af en kamp, der ellers tegnede sig til at blive et mareridt for ham, da han smed 63 *51 40-30 til 63 67... Jeg er meget spændt på at se, hvordan han reagerer i dag, men uanset hvad så er det næsten et notorisk problem for Verdasco at møde top 10-spillerne, som han stort set altid taber til. I år har han dog retfærdigvis gjort statistikken en smule til skamme ved at slå både Roddick og Cilic.

Monte Carlo
Han har en nærmest pinlig statistik i turneringen før 2010-udgaven på 2-5! Fra 2005-2008 tabte han fire førsterundekampe (ganske vist til gode modstandere), og sidste år vandt han så to runder, før han tabte til netop Djokovic i kvarten. I år har han så spillet sin klart bedste Monte Carlo-turnering med sejre over Benneteau, Berdych og Montanes, men pga. Berdych' fodskade og choket mod Montanes, fremstår han i mine øjne alligevel som den semifinaledeltager med de dårligste vej til semifinalerne. 

Hvorfor 2-1 og ikke 2-0?
-Naturligvis er oddset på 2-1 bedre end oddset på 2-0, og når der er nogenlunde samme værdi i spillene, så går jeg selvsagt efter bedste odds.
- Verdascos forhånd, som er utrolig tung og fyldt med spin, kan muligvis presse Djokovic tilstrækkeligt langt tilbage i banen til, at serberen bliver kort i banen. Sker det vil Verdasco få overtaget i de pågældende dueller. Verdasco har det med at gå "amok" i perioder af kampene, hvor han rammer ALT. Det varer dog som regel ikke ved en helt kamp, og den mentale skrøbelighed er en kæmpe hæmsko for ham i et tredje sæt.
- Djokovic' serv kan give Verdasco flere breakmuligheder, og får Verdasco først udnyttet et par af dem, så kan Djokovic hurtigt ryge ind i en negativ stime med hasarderede forsøg på angreb. Jeg vil dog understrege, at han som regel altid finder tilbage til sit taktiske udgangspunkt, og hvis han grundlæggende er topmotiveret, så er han virkelig god til at hive sig selv op fra de døde.

Head to head: 5-2 til Djokovic
2005: Verdasco 61 46 67 64 64 (US Open/hard court)
2006: Verdasco 64 63 (Hamburg Masters/grus)
2007: Djokovic 63 63 76 (French Open/grus)
2007: Djokovic 67 63 63 (Madrid Masters/indendørs hard)
2009: Djokovic 62 46 63 (Monte Carlo Masters/grus)
2009: Djokovic 76 16 75 62 (US Open/hard court)
2009: Djokovic 63 16 61 (Beijinig/hard court)

TV
Kampen vises på TV2 Sport

Fremtidige tips

Ekspert Tottenham - Newcastle
10 feb 20:30
Betvalue
1104%
1,80Betano
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.