18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Niller - Placeret i top 3: Ja

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Da startlisterne til dette løb udkom i sidste så jeg allerede frem imod, at skulle se Niller igen. Den 23. marts gjorde hesten nemlig sin første start for Åke Svanstedt og efter en galop på omkring 100 meter viste hesten eventyrlig fart efterfølgende og lignede klart en hest der skulle følges op. Jeg har klokket hesten til 12,2 de sidste 700 meter og flere svenske medier har 12,5 sidste 1200 meter på stopuret og uden de 100 meter galop sidst er det klart at hesten havde været langt fremme.
Nu ligner det så en god chance i dette løb i stedet for og selvom oddset måske er blevet lidt lavere end forventet (håbet) er det alligevel spilbart.
Chance
62%
Betvalue
2108,5%
Spilbar ned til odds
1,61
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Niller
Startnummer: 3
Kusk: Åke Svanstedt
Sejrsprocent: 24%
Placeringsprocent: 57%
Seneste 5 starter: 0-0-0-6-2
Afkrydset på 66% i V64

En hest der kommer med 3 nuller i træk burde naturligvis kunne give et lidt højere odds, men det vi så fra Niller sidst var dybt imponerende og Svanstedt har lavet nogle små justeringer på udstyret til i dag og jeg forventer jeg rigtig god placering.
Niller dansk født og ejet og startede sidste år i Dansk Derby som én af outsiderne og besatte en godkendt sjetteplads. Henover vinteren skiftede Niller til Åke Svanstedt og han har stille og roligt trænet sin hest frem mod starten for en lille måned siden. Vi ser mange heste, der starter for Åke Svanstedt og efter han lige har lært dem at kende i første start er de langt bedre i anden start og sker det for Niller får modstanderne rigeligt at se til.
Løbet foregår med voltestart og det har ikke tidligere været et problem for Niller i Danmark og det bør heller ikke blive det her.
I sidste start galopperede Niller kort efter start, da det blev lidt tæt og det kostede omkring 100 meter. Alligevel kørte kusken efter feltet og afslutningen var helt fantastisk og selvom heste er flok-dyr og disse ophentninger ofte bliver overvurderet var det stærkt gjort. Niller afsluttede godt ude i banen med fuld fart over mål.

Løbet
2140 meter med voltestart og Niller er blevet favorit efter flere svenske eksperter "desværre" også har peget på Niller som et godt spil i dag. Løbet har lidt en blanding af heste, der har startet et stykke tid og nogle der er ved at komme i gang igen og det er netop på denne årstid det er vigtigt at vurdere disse forhold. En hest, der kommer med rigtig gode resultater kan nemt være ved at tabe formen efter at have været i gang i flere måneder og måske ikke mødt helt så gode heste i den periode.
Niller er en god hest og har fået sin vinterpause og bliver meget interessant at følge fremover.

Odds
Bet365 er odds 1,45 på samme spil.
Vinderoddset på 3,50 er ligeledes klart spilbart i min vurdering hos Expekt, men vælger placeringsspillet der har større sandsynlighed for udbetaling og det trænger til nogle grønne prikker i statistikken…

Løbet kan følges på Dantoto Racing Live / ATG Live.

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.