Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 60-0-40%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Overordnet:
Efter at have ligget som nummer 600 på verdensranglisten i slutningen af 2011 har georgiern Basilashvili flyttet sig markant på verdensranglisten og ligger nu som nummer 117 op til denne kamp. Det er en spiller der er ved at vise potentiale til at komme endnu højere op, da man i seneste kamp, meget overaskende slog Marco Chiudinelli der var odds 1.40 favorit. Især andet sæt var meget imponerende, som Basilashvili vandt med hele 6-0. Kampen før overaskede Basilashvili også bookmakerne ved at slå 1.60 favoritten Rola Blaz ved at lave et super comeback efter at have tabt første sæt. For mig at se virker Basilashvili nu som en spiller der endelig tror på egne evner, og er i stand til at spille rigtig god tennis mod selv modstandere over hans kaliber. Af denne grund, tror jeg, at vi får en rigtig fin kamp fra hans side mod Skugor, som er en spiller, der godt kan sammenlignes med de to andre spillere som Basilashvili lige har mødt, rent kvalitetsmæssigt, og der bør derfor være en god chance at Basilashvili også kan lave overaskelsen mod ham.
Kroateren Skugor har også spillet fornuftige kampe på det sidste, men samtidig må man sige, at han er nået hertil i turneringen også på grund af, at Ban Yan måtte trække sig i andet sæt på grund af skade, og vi kan derfor ikke helt vurdere om Skugors spil har været så godt som resultaterne viser, da vi også skal kigge på, hvordan resultaterne blev nået. Inden Ban Yan kampen spillede Skugor en af de kampe som man bør holde øje med, da det var en modstander der på papiret var bedre end ham, og lå som 1.70 favorit de fleste steder, og i denne kamp - mod Thomas Fabbiano, tabte Skugor begge sæt, hvor især det sidste, som endte med 6-3 til Fabbianos fordel, gør, at jeg sætter lidt spørgsmålstegn ved, om Skugor bør være favoriseret så meget af bookmakerne til denne kamp. Skugor bør dog vinde kampen alligevel, da han har langt mere erfaring bag sig i tennisverdenen, og har også leveret gode resultater gennem tiden, ingen tvivl, men sådan som Basilashvili spiller nu, så ser jeg værdi i at se ham tage en række games i denne kamp, dog uden at være helt sikker på om det er nok til at vinde hele kampen.
Indbyrdes & Konklusion
Der findes ingen indbyrdes resultater for de to spillere, da det er første gang de møder hinanden. Begge spillere har kæmpet sig op til toppen, men lige nu virker det til at Basilashvili har momentum i forhold til hans flotte seneste præstationer, hvilke jeg tror har givet ham en masse selvtillid som han kan bygge videre på i denne kamp, og af denne grund ser jeg værdi i +1.5 i games til fordel for ham.
Kilder:
http://www.tennisexplorer.com/match-detail/?id=1418565
http://www.atpworldtour.com/en/players/nikoloz-basilashvili/bg23/rankings-history
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar