18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Michael Greis - 5 træffere på første skydning: 1

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Greis har gennem lang tid været sikkerheden selv på den første liggende skydning, når det handler om skiskydningens længste distance. Hele 15 gange, ud af de sidste 16 løb på distancen, har han klaret sig uden fejlskud på den første liggende skydning. En statistik der vil noget, og selv med en lidt varierende vejrudsigt skal tyskeren have gode chancer for endnu en gang at skyde fuldt...
Chance (1-2)
65-35%
Betvalue
4123,5%
Spilbar ned til odds
1,54
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Michael Greis havde sidste vinter ingen optimal sæson og han valgte derfor at træne med sin egen træner op til denne sæsons start. En sag der fik megen opmærksomhed i Tyskland, men Greis svarede igen, på fornem vis, ved at vinde sæsonens allerførste løb. I de efterfølgende løb har han holdt et stabilt niveau, dog uden at være prangende.

 

Op til torsdagens løb har der været lidt tvivl om Greis' deltagelse, da han sidste søndag måtte trække sig fra stafetten med rygproblemer. Greis har dog modtaget intensiv behandling i ugens løb, og det bør ikke være noget der får stor indvirkning på torsdagens præstation.

 

Greis vandt altså sæsonens hidtil eneste individuel 20 km, og han stiller derfor op i den røde disciplin-føretrøje.

I det løb klarede han endnu en gang at skyde fuldt hus på den første liggende skydning og statistikken er nu oppe på imponerende 15/16. Da skydningen er så vigtig på distancen er løberne ekstra koncentreret når de når skydebanen og Greis ser altså for alvor ud til at have fundet opskriften.

 

Der er lovet lidt skiftende vind- og vejr-forhold til torsdagens løb, men intet som den rutinerede Greis ikke har prøvet før.
Med tanke på Greis' historik på distancen må 1,90, på endnu en liggende serie uden missere, være klar værdi.

 

---------------------------------

Chancevurdering: 65-35

---------------------------------

 

Konkurrencen – 20 km Individuel Herrer, Hochfilzen

Her handler det om den længste distance, og en disciplin hvor skydningen er meget vigtig. Der skal skydes fire gange, to liggende og to stående, og hver bom giver ét minuts tillæg til tiden – til forskel fra en strafrunde, som man ser det på de andre distancer. Da skydningen er så vigtig, er denne distance den klart mest åbne, med adskillige vinderkandidater.

Fremtidige tips

Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Fredericia
9 feb 19:00
Betvalue
2108%
1,98Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert Tottenham - Newcastle
10 feb 20:30
Betvalue
1104%
1,80Betano
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.