Tabt
Tips & Spilforslag
Massimiliano Blardone - Benjamin Raich: 1
Spiltip af Mads Rasmussen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 60-40%
- Betvalue
- 2108%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Betting tip
Italienske Blardone kommer med en frisk storslalom sejr fra Beaver Creek og vandt sidte år storslalom løbet her i Alta Baldia. Sidste års vinder af Storslalom Cuppen og den samlede World Cup, østrigske Benjamin Raich, har ikke helt fået det til at fungere efter slalom sejren i Levi, og får det svært mod løbets hjemmefavorit...
I Østrig går snakken på krise og trænerfyring, på grund af alt for dårlige resultater hidtil i sæsonen. Raich er en af dem der ikke har levet op til forventninger. Han startede ganske vist ud med at vinde sæsonens første løb i, slalomløbet i Levi, men efterfølgende er det kun blevet til to 10. pladser som bedst. Oven i hatten har Raich kæmpet med noget sygdom, som han dog skulle være ovre nu.
Blardone har fået en nydelig start på sæsonen, og vandt storslalom løbet i Beaver Creek efter 2 gode gennemløb. Han har siden hen løbet et mindre styrtløb i Canada, og ellers fokuseret på løbet her i Alta Badia foran hjemmepublikum.
På trods af at Raich sidste sæson slog netop Blardone i Storslalom Cuppen, skal Blardone have en rigtig god chance i denne matchup. Han vandt sæsonens første storslalom løb, vandt her i Alta Badia sidste år, er på hjemmebane og Raich har ikke haft den ønskede sæsonstart. Det kan være at dette er løbet der bliver vendepunktet for den østrigske allrounder, men fredagens 45. plads i Super G lover ikke synderligt godt.
Betsafe har 1,75, og efterfølgende ser jeg at Sportingbet har meget flotte 1,90.
---------------------------------
Chancevurdering: 60-40
---------------------------------
Massimiliano Blardone
Blardone er Italiens bedste storslalom løber, og en rigtig stabil af slagsen. Lige siden han trådte ind i bedste rækker har han ligget helt i top, og de sidste 4 sæsoner er alle sluttet med en samlet top5 placering. Han koncentrerer sig næsten udelukkende om storslalom, men deltager også i Super-G løb fra tid til anden.
Benjamin Raich
Raich vandt sidste sæson den samlede World Cup. Sejren kom efter 7 sæsoner i træk med en slutplacering i top10. Østrigeren er en fremragende allrounder, og han henter WC point i alle discipliner. Bedst er han dog i teknik disciplinerne, slalom og storslalom.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar