18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Marco Pinotti - Roman Kreuziger (klassement): 2

2.25Pinnacle

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

NB! Dette spil går på det samlede klassement i Romandiet Rundt (26. april-1. maj).

Marco Pinotti er gjort til favorit i denne duel, men i mine øjne har Roman Kreuziger også en fin chance: Tjekken har nemlig vist uhyre god form på det sidste, og han har tidligere vundet løbet (og er endt på podiet yderligere en gang mere).

Pinotti har derimod ikke vist alverden i år, men han timer formen til Giro d'Italia, hvorfor det er forventeligt at han nok skal gøre en god figur i dette løb, som han i øvrigt også har en god historik i, med en flot tredjeplads tilbage i 2008.

Løbet afgørende etaper er på dag 2 (onsdag), hvor de afslutter på et bjerg, og på dag 4 (lørdag): en 20,5 km lang enkeltstart . Kreuziger er bedst opad, mens Pinotti nok er den mest stabile på en enkeltstart. Jeg synes denne h2h er noget mere lige, end hvad oddsene antyder.
Chance (1-2)
53-47%
Betvalue
2105.8%
Spilbar ned til odds
2.13
Rigtig/forkert
Læs Pinnacle-anmeldelse
Betting tip

Romandiet Rundt: 26. april-1. maj. 1 prolog (kort enkeltstart) og 5 etaper.

Roman Kreuziger viser tegn på superform: Først vandt han den afsluttende etape i Giro del Trentino efter et udbrud, og dernæst blev han nummer fire i Liege-Bastogne-Liege. Og Kreuziger gør det sædvanen tro ganske godt i Romandiet, hvor det tidligere er blevet til en samlet sejr (2009) og en andenplads (2008). I år har han udtalt, at han bruger det som forberedelse til Giro d'Itallia, men eftersom der i min optik kun er to afgørende etaper, forventer jeg ikke at han laver noget dumt tidstab. Han stiller dog til start sammen med Alexandre Vinokourov, der ligeledes er i god form, og man kan derfor frygte, at han skal arbejde for kazhaken på 1. etape, der er løbets eneste udfordring udover enkeltstarten og prologen: Men Kreuziger har vist sig at være i så god form, at han nok kan præstere godt, selvom han skulle arbejde for Vinokourov.

Hos HTC sætter man sin lid til Giro d'Italia-kaptajnen, Marco Pinotti. Han endte på tredjepladsen i løbet tilbage i 2008, og han vandt prologen sidste år. Han er i øvrigt et godt bud på en prolog-vinder igen i år. Men ligesom Kreuziger, har han også en anden rytter på holdet, der kan gøre det godt i løbet, nemlig Tony Martin. Det er som sagt kun første etape, der bliver afgørende, for de øvrige etaper er flade etaper eller en lang enkeltstart. Pinotti har indtil videre ikke vist alverden, men han er i en glimrende form.

Første etape (køres onsdag, efter tirsdagens korte prolog-enkeltstart) er en kuperet etape, hvor den afsluttende stigning er omkring 7-8 km lang og har en gennemsnitlig stigningsprocent på 5% (så vidt jeg lige kunne se), og den kan måske skabe enkelte tidsforskelle. Jeg vurderer her, at Kreuziger har en fin fordel over Pinotti, fordi han netop har vist superform indtil videre, og fordi jeg forventer, at Pinotti skal arbejde mere for sin kaptajn, end Kreuziger skal for sin: Kreuziger er måske endda delt kaptajn med Vinokourov, mens jeg forventer at HTC satser benhårdt på Martin på dette bjerg, og blot håber på at Pinotti klarer sig godt over stignignen.

Fjerde etape er en 20,5 km små-kuperet enkeltstart tilbage. Vi ved, at Kreuziger kan køre en fænomenal enkeltstart, når han virkelig er på toppen, men han præsterede ikke særlig godt i disciplinen i 2010. Jeg er dog sikker på, at han i sin nuværende form nok skal præstere ganske fint på enkeltstarten.

Jeg vurderer dog, at Pinotti er lidt stærkere i denne duel for tiden, for Pinotti er ganske stabil på enkeltstarter. I år har han ikke kørt mange af dem, men i Tirreno-Adriatico blev han nummer 6 på den afgørende enkeltstart, og blev ligeledes nummer 6 i klassementet som følge af det resultat.

Så jeg forstår bestemt godt, at han er favorit i denne duel. Men Pinnacle presser lige citronen, for Kreuziger er bestemt i god form forud for Giro d'Italia, mens Pinotti skuffede i Baskerlandet Rundt og var anonym i Ardennerne. Meget afhænger af første etape, men det hele bliver afgjort på enkeltstarten.

Flere tips

Ekspert Hobro IK - Middelfart II
30 may 15:00
Betvalue
2109%
1.83Danske Spil
Ekspert PSG - Arsenal
30 may 18:00
Betvalue
1103%
1.91Betano
Ekspert AC Horsens - Kolding IF
31 may 15:00
Betvalue
2106%
2.00Unibet
Ekspert Esbjerg fB - Lyngby
31 may 15:00
Betvalue
2108%
3.30Unibet
Ekspert Topscorer for Tjekkiet
11 jun 19:00
Betvalue
2106%
3.80Bet365
Ekspert Vil et hold vinde VM for første gang
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.33Bet365
Ekspert H2H England - Belgien
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Portugal når kvartfinalen
11 jun 21:00
Betvalue
1101%
2.25Bet365
Ekspert H2H Tyskland - England
11 jun 21:00
Betvalue
1105%
1.85Danske Spil
Ekspert Gruppe B - Vinder
12 jun 21:00 7 kommentarer
Betvalue
1103%
1.95Danske Spil
Ekspert Gruppe D - Top 2
13 jun 03:00 6 kommentarer
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Vinder gruppe F
15 jun 22:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Tunesien ryger ud i gruppespillet
15 jun 04:00
Betvalue
1104%
1.66Bet365
Ekspert Spiller starter 1. kamp
18 jun 22:00
Betvalue
2106%
1.33Bet365
Ekspert Englands topscorer
18 jun 22:00
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Panama - Præcist antal point i gruppespillet
18 jun 01:00
Betvalue
1105%
3.50Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.