Vundet
Tips & Spilforslag
Mansfield - Kettering Town: Under 2,5
Spiltip af Anders Jørgensen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 45-55%
- Betvalue
- 2105,1%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
Betting tip
The Stags har haft en meget svag første halvdel af sæsonen efter nedrykningen fra League Two. Spillet har slet ikke fungeret og især defensivt har holdet haft et svagt punkt.
Man har langsomt fået vendt skuden og har hentet en del nye spillere til. Man er ligeledes gået over til en mere tilbageholdende spillestil, hvor man ud fra en god defensiv organisation skal forsøge at hente point. Det er ret utroligt at der igen og igen er eksempler på, at de hold, der spiller på organisation og en mere defensiv og kynisk omgang bold, ofte er langt mere stabile i pointhøsten. Hvorfor ikke flere hold spiller på samme kyniske strenge, når det ofte giver point er ikke til at vide, men for Mansfield har det virket.
Januar og starten af februar har været ganske fremragende for holdet, der har hentet 4 sejre i 5 kampe og er ubesejrede. I de 5 kampe har man blot lukket 1 mål ind, mens man selv har scoret 4. Den defensive taktik har altså båret frugt og jeg ser ingen grund til at Mansfield skulle se bort fra denne succesopskrift i resten af sæsonen. Det er måske ikke imponerende eller særligt underholdende, at slå Lewes med 0-1 på udebane, men det er 3 point og det er det vigtigste. I sidste kamp vandt man hjemme med 1-0 over York med endnu en godt organiseret indsats.
5 ud af holdets sidste 6 kampe er endt under 2,5 mål og i sæsonen er 16 ud af 30 kampe endt under.
Trupnyt/status:
Man hentede i januar den blot 18 årige forsvarsspiller Scott Garner i Leicester og han har været fast mand siden. Han er i karantæne i denne kamp. Man må sandsynligvis også undvære Alex Jeannin (fo;fast) der har en mindre skade. Tomi Ameobi (ung angriber) har forladt klubben efter sin lejekontrakt.
Status: Svækket defensivt, men har på disse plader en ret bred trup.
Formen:
Football Conference Mansfield 0-2 Burton 29-12-2008
Football Conference Mansfield 1-0 Crawley 17-01-2009
Football Conference Lewes 0-1 Mansfield 24-01-2009
Football Conference Mansfield 0-0 Rushden 27-01-2009
Football Conference Eastbourne 1-2 Mansfield 31-01-2009
Football Conference Mansfield 1-0 York 07-02-2009
Kettering # 10 (ude: 6-4-4 18-13)
The Poppies har været den helt store overraskelse i Conference League i denne sæson. Som oprykkerhold kom Kettering med masser af mod og med en klar taktik: At stå godt organiseret og vente på modstandernes fejl. Man har ikke været naive og troet at man som oprykkerhold skulle ud og spille offensiv fodbold, men i stedet satset på en sikker spillestil, der har kastet mange point af sig.
Den gode defensive stil betød at Kettering gik gennem de første 10 kampe som ubesejrede, og de første 8 kampe gik alle under 2,5 mål. Den ubesejrede stime blev afbrudt af Burton, der siden hen har sat sig på førstepladsen i rækken. Som så ofte set gik gassen af ballonen for et oprykkerhold og Kettering har haft en mindre god periode i november/december, men er i januar kommet stærkt igen. Således har man igen fået styr på defensiven og i de blot 3 kampe holdet har spillet i januar/februar har man set det "gamle" Kettering, som man kendte dem fra sæsonstarten. Det er blevet til 2 1-0 sejre over bundholdene Salisbury og Wokings, mens man måtte strække våben til meget formstærke Stevenage i et 2-1 nederlag.
Nu gælder det en svær udekamp mod formstærke Mansfield, i en kamp om at være et af de midterhold, der skal op og lege med i toppen omkring playoff. Det er slet ikke et umuligt mål; der er godt nok 10 point op, men man har altså også spillet 4 kampe færre end Torquay på 5. pladsen. Jeg tror man igen vil se et godt defensivt organiseret Kettering mandskab, der vil forsøge at slå kontra mod et Mansfield hold, der måske vil spille på samme måde.
2 af holdets sidste 3 kampe er endt med blot 1 scoring i hver af kampene. I sæsonen har man spillet hele 17 kampe ud af 25 under 2,5 mål.
Første møde endte med en 1-3 sejr til Mansfield, men det var dengang holdet spillede alt-eller-intet fodbold. Den spillestil er afløst af en mere defensiv en af slagsen.
Trupnyt/status:
Jason Lee (an;fast-en af holdets bedste angribere i den seneste tid) kan ikke medvirke i kampen, da det var en del af aftalen da han skiftede fra Mansfield.
Status: Kan stille i stærkeste, men med en smule svækkelse i angrebet.
Formen:
FA Trophy Tiverton 1-1 Kettering 11-01-2009
Football Conference Kettering 1-0 Salisbury 17-01-2009
English FA Cup Kettering 2-4 Fulham 24-01-2009
Football Conference Stevenage 2-1 Kettering 27-01-2009
FA Trophy Kettering 0-1 Telford 31-01-2009
Football Conference Woking 0-1 Kettering 14-02-2009
Indbyrdes:
26/12-08 Blue Square Premier Kettering - Mansfield 1-3 FT
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar