Tabt
Tips & Spilforslag
Manchester United - Barcelona: Ronaldo scorer uden for målfeltet
Spiltip af Perten
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Jeg håber og tror på at kampen vil blive afgjort i den oprindelige spilletid i år. Det er, IMO, en sørgelig måde at afgøre tingene på, i en straffekonkurrence.
Efter at United havde været helt suveræne(specielt defensivt), så fik de lige 2 kampe, hvor alt bare gik galt. Først tabte man med 1-4 hjemme på Old Trafford mod ærkerivalerne fra Liverpool, og i den efterfølgende udekamp mod Fulham, blev det til et tab på 0-2.
Det er dog ved at være en rum tid nu, og United har da også vundet 8/9 PL-kampe lige siden. Eneste smutter, om man vil, var da man spillede 0-0 hjemme på Old Trafford. Det var måske ikke så mærkeligt et resultat, når man tænker på at United bare skulle have 1 point i den kamp for endegyldigt at sikre sig det nationale mesterskab.
Christiano Ronaldo
Han fik engang ris for ikke at være godt nok med i de store/afgørende kampe. Det var vist med rette, men nu har han virkelig vist at han også kan spille godt, og score, i de vigtige kampe. Her er lige 3 eksempler.
Champions League finalen 2007/2008: Scorer til 1-0 mod Chelsea
Kvartfinalen i år ude mod FC Porto: Scorer et drømmemål fra 30-35 meter, som sender United videre til semifinalen.
Semifinalen i år ude mod Arsenal: Scorer først på frispark til 2-0 og senere øgede han til 3-0 på en kontra.
Han blev med rette kåret som verdens bedste spiller i sæsonen 2007/2008. Han blev så skadet, og har har ikke helt fundet det samme niveau som i fjor, men han nærmer sig lige så stille. Men på trods af at han ikke har været 100% oppe i omdrejninger, så er han stadig topscorer i PL. Han står noteret for 18 fuldtræffere i 30 optrædener. Han har scoret 4 mål i CL i 9 optrædener.
Ronaldo tager straffespark og frispark for United. Nu er straffespark jo godt nok ikke uden for feltet, så en evt. straffesparksscoring ville ikke være nok for dette væddemål. Men det ville et frisparksmål derimod. Ronaldo har et meget usædvanligt frispark, og ikke mindst tilløb. Men selve sparket er lidt en enten/eller-satsning. Han praktiserer et spark, hvor han forsøger at ramme bolden "højt", med vristen. Dette medvirker at bolden får et modbydeligt bræk og/eller dyk, hvis man altså rammer rigtigt.
Men det er altså et rigtig svært spark, og derfor er det tit at man ser at han sparker den lige ind i muren eller skyder bolden op på øverste tilskuerrække.
Ud over alt eller intet-frisparket, så er han heller ikke bleg for at skyde udefra, hvilket jo også var tilfældet mod Porto. Af mål uden for feltet, fra nyere dato, kan der også nævnes 2-2-målet hjemme mod Aston Villa.
Her er et par eksempler på, hvad han er i stand til, på frispark:
http://www.youtube.com/watch?v=SwDc9qktSnc
Og her er drømmehugget mod Porto:
http://www.youtube.com/watch?v=O_KMSmBEkTo
Han har som udgangspunkt en rolle i højre side af banen, men han har det jo med at flyve lidt rundt over det hele. Men når han er i højre side, så kan han også trække ind i banen og fyre af med venstrebenet. Det har han før gjort med succes.
Lige pt. er højeste odds på ham som anytime goalscorer på 4.00. Jeg vil hellere spille dette odds, som er over dobbelt så stort. jeg har ikke nogen statistisk på det, men jeg tror ikke at han scorer ret meget over halvdelen af sine mål, inde i feltet.
Ronaldo har efterhånden vist sin klasse så mange gange, og odds 9.00 på at han gør det igen, tager jeg meget gerne imod.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar