Spiltip af Jesper Møgelby
den
7 kommentarer
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 45-30-25%
- Betvalue
- 2107,1%
- Spilbar ned til odds
- 3,33
- Rigtig/forkert
Betting tip
Landskamppausen kom umiddelbart på det helt rigtige tidspunkt for Benitez og hans tropper. Kun én sejr i fem kampe var det, som manageren kunne se tilbage på efter en oktober måned, der mildest talt ikke kan siges at gå over i The Reds' historie – i hvert fald ikke som en positiv én af slagsen.
Faktum er, at holdet ligger på en sølle 7. plads i ligaen (én plads bag lørdagens modstander), Champions League-kvalifikationen til play-off runderne hænger i en tynd tråd, og sidst og også mindst tabte de til Arsenal i Carling Cuppen. Selvtilliden kan ikke være høj på Merseyside, hvor Rafael Benitez' trænersæde pludselig er blevet brændvarmt, og medierne har i flere uger spekuleret i eventuelle afløsere til den ellers relativt succesfulde spanier. Så galt tror jeg dog ikke, det går, og historien tæller da også imod, at Liverpool skulle havne udenfor "top four". De har det med at komme igen, når de er allermest presset, hvilket blev bevist mod Manchester United på Anfield Road d. 25. oktober, hvor de forsvarende mestre blev sendt hjem med 2-0.
Da jeg i sin tid skrev analysen til dén match, argumenterede jeg for, at Gerrard og co. er bedst under pres, og det blev bevist mod Fergusons tropper. Ikke desto mindre har de ikke rigtig lukreret på sejren, der ifølge spillerne selv gav enormt meget selvtillid tilbage, og det må bekymre ikke kun spillerne, men også fansene. Kampen efter tabte de nemlig til Fulham, og det blev også kun 2-2 hjemme mod Birmingham. Mod Lyon SKULLE de også vinde (efter eget udsagn), men igen skuffede de og spillede uafgjort. Så hvad er der galt?
Først og fremmet har det skiftende fravær af Fernando Torres og Steven Gerrard været fatalt for gennemslagskraften i angrebet. Specielt førstnævnte har været uhyggelig, og jeg vil ydmygt påstå, at han er blevet vigtigere end Captain Fantastic – ikke for klubben, sammenholdet eller fansene, men for resultaterne. At han selv i kun 80 % tilstand kunne terrorisere fx Manchester Uniteds forsvar på Anfield siger vist det hele. Hans fravær mod City reducerer Liverpools chance for tre point dramatisk.
Dernæst – og det er i sammenhæng med Torres- og Gerrard-problematikken – mangler holdet den bredde, som fx United, Chelsea og Arsenal har. Mod fx Lyon i det ualmindeligt vigtige CL-opgør d. 4. november, sad Cavalieri, Darby, Ayala, Spearing og Ngog på bænken (foruden Aquilani, der netop lige var vendt tilbage og havde spillet for reserverne). Disse spillere er muligvis fine talenter, men de er ikke i nærheden af det niveau, der kræves i toppen af engelsk og europæisk niveau, og det er et alvorligt problem.
Trupnyt
Fernando Torres (angriber – fast) er som sagt ude, men til gengæld er Glen Johnson (forsvar – fast), Fabio Aurelio (forsvar – fast/reserve), Yossi Benayoun (midtbane – fast/reserve) og Albert Riera (midtbane – fast/reserve) på nærmest mirakuløs vis blevet skadesfri. Carragher (forsvar – fast) vender tilbage efter en enkelt spilledags karantæne.
Trup
Reina, Johnson, Carragher, Agger, Skrtel, Aurelio, Insua, Mascherano, Lucas, Gerrard, Benayoun, Aquilani, Kuyt, Riera, Ngog, Voronin, Cavalieri, Kyrgiakos, Babel, Spearing, Plessis
Forventet startopstilling (4-5-1)
Reina
Johnson – Carragher – Agger – Insua
Lucas – Mascherano
Kuyt – Gerrard – Babel/Riera
Ngog
Manchester City
Inden sæsonen gik i gang var forventningerne store til lillebror i Manchester, og Hughes og co. indfriede i høj grad disse. Holdet stormede af sted og var ubesejret efter fire kampe, hvorefter netop storebror satte en kæp i hjulet i den vanvittige 4-3 sejr på Old Trafford. Det så dog ikke ud til at slå spillet i stykker, for kampen efter satte Blues West Ham på plads med en 3-1 sejr. Hvad der så er sket siden, må guderne vide!
Hele fem i streg har de lyseblå spillet uafgjort, og senest blev det højst overraskende Burnley, der skulle få et enkelt point med fra Manchester Stadium. En kombination af skader til topscorer Adebayor, dårlig taktik og muligvis manglen på et fast fundament (næsten hele startopstillingen er blevet købt indenfor det sidste år) kan være forklaringen, men det er faktisk svært at sætte fingeren lige præcis på "hvorfor?".
Frem mod dette opgør kan klubben dog glæde sig over, at næsten alle spillere er tilbage. Således er fx Robinho, der har været ude siden september, klar igen, og han kan måske bidrage med lidt tiltrængt magi til angrebet. Han får dog næppe nogen stor betydning mod Liverpool, men det gør Craig Bellamy muligvis. Den temperamentsfulde angriber er efter sigende i sit livs form, og det kunne være skæbnens ironi, hvis han scorede på Anfield Road mod sin tidligere klub.
Selvom der kan trækkes meget negativt ud af Manchester City's resultater den sidste måneds tid, bør det alligevel pointeres, at mandskabet kun én gang har tabt i årets Premier League, og det var på et sidste sekunds-mål fra Michael Owen. Derudover har er kun været sejre og uafgjort resultater, og det vidner alligevel om et hold, der er svære at nedbryde.
Trupnyt
City er kun uden Martin Petrov (kant – fast/reserve) og Sylvinho (forsvar – reserve). Robinho (angriber – fast) er tilbage, men vil næppe blive kaldt i aktion.
Trup
Given, Taylor, Richards, Zabaleta, Toure, Lescott, Onuoha, Bridge, Garrido, Wright-Phillips, De Jong, Kompany, Johnson, Ireland, Barry, Robinho, Bellamy, Adebayor, Tevez, Santa Cruz, Benjani
Forventet startopstilling (4-3-3)
Given
Zabaleta – Toure – Lescott – Bridge
Ireland – De Jong – Barry
Bellamy – Adebayor – Tévez
Liverpool hjemme: 4-1-1 Målscore: 19-6
Manchester City hjemme: 2-3-1 Målscore: 8-6
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar