Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Flot odds på at formstærkt Lille-talent netter mod PSG
- Chance (1-X-2)
- 14-50-36%
- Betvalue
- 2107,4%
- Spilbar ned til odds
- 3,57
- Rigtig/forkert
DET TALER FOR MÅL AF BOUFAL
- Hurtige og teknisk dygtige Bouffal ligger mest på kanten (mest højre), men er god til at søge ind i banen og i dybden mhp afslutninger.
- Efter sit skifte til Lille (fra L2-klubben Angers) i jan, skulle han lige finde sig til rette, men han nettede så 3 mål i sæsonens sidste 7 ligakampe.
- Boufal har scoret 2 mål i 5 træningskampe denne sommer (Lille-topscorer), inkl 1 i 1-1-opgøret mod Sporting Braga i lørdags.
- Det ene af de 2 mål blev sat ind på straffe, så der er god chance for at Boufal får tjansen hvis Lille får straffespark.
- Efter salget af topscorer Roux (og nyindkøbte Tallo virker ikke i form) mangler Lille umiddelbart en klar centreforward. Dvs mere målansvar på Boufal.
- PSG er stærk, men har dog lukket 5 mål ind i sommerens 6 træningskampe. Og Lille har spillet nydeligt i sine træningskampe.
- PSG lukkede 36 mål ind i 38 kampe i sidste L1-sæson, heraf 22 mål på udebane (inkl 1 mod Lille). Og midtbaneoprydder Motta er tvivlsom.
- PSG må undvære stjerneangriber Zlatan der godt kan lide (og er god til) at varme bolden – dvs måske lidt mere Lille-boldbesiddelse.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED
- Trods kun 14 ligakampe blev Boufal Lilles bedste oplægger i sidste sæson med 6 assists.
- Roux (og næsttopscorer Gueye) er væk, men til er kommet Tallo og de talentfulde Guillume og Guirassy. Lille har skam angribere.
- Boufal scorede ikke i forårets kamp mellem Lille og PSG (pariserne vandt 6-1 på hjemmebane) – det gjorde Basa på en Boufal-assist.
- Lille scorede kun 43 mål i sidste sæson, har mistet nogle spillere og kun scoret 3 mål i de seneste 4 træningskampe.
- Lille må undvære den rutinerede back Béria, og den ligeledes erfarne midterforsvarer Basa er tvivlsom.
- PSG vandt mesterskabet i 14/15 (3. i træk) med 8 point ned til nr 2 og 27 ned til Lille på 8.-pladsen.
- PSG har gjort det flot i sommerens træningskampe: 5 sejre og 1 uafgjort i 6 opgør. Desuden 2-0 over Lyon i sidste lørdags supercup.
- PSG har et skræmmende forsvar – bl.a. med brasilianerne Thiago Silva, David Luiz og venstreback Maxwell (rutineret og snu).
SPILLET
For at få odds 4,1 for dette ”Draw No Bet”-spil (dvs med tilbagebetaling af indsatsen som en mulighed) skal du kombinere indsatsen således (begge spil hos Unibet):
51,22% på odds 8 for Boufal som målscorer
og
48,78% på odds 2,05 for 0 mål af Lille (under ”Total antal mål af hjemmeholdet” → ”Under 0.5”)
Eller for nemheds skyld bare halvdelen på hver.
Udregning: http://www.betxpert.com/odds-tools/draw-no-bet
Bemærk: Spillet på Bouffal som målscorer gælder kun hvis han starter inde: Målscorerregler
ODDSET
Bemærk at Unibet har 7 Lille-spillere som anses for at have større chance for at score end Boufal. Jeg er helt uenig. I betragtning af hvordan han sluttede foråret af, og hvordan han har gjort det i træningskampene, tror jeg faktisk han er den med den bedste chance.
CHANCEVURDERINGER
1X2: 17-28-55
Over/Under 2,5 mål: 43-57
TRUPNYT
Kilder: psg.fr, losc.fr, football365.fr, holdnyt.dk
LILLE
Trup
Enyeama, Elana - Basa, Civelli, Corchia, Y.Koné, Pavard, D.Sidibé - Amadou, Balmont, Bauthéac, Boufal, Obbadi, Mavuba, S.Meïté - Guillaume, Guirassy, R.Mendes, Rodelin, Tallo
Fravær
Béria (back – normalstarter – ude siden marts)
Martin (offensiv midtbane – afløser - ude siden december)
Soumarou (back – afløser)
Tvivlsomme
Basa (midterforsvar – normalstarter – har pga en skade ikke været med i sommerens træningskampe og er nok stadig ikke helt klar)
Guillaume (angriber – ny)
Noter
Forsvarer Pavard har været tvivlsom, men skulle kunne spille.
Angriber Tallo der kom til denne sommer, er næppe i form til at starte inde. Han har været med i 4 træningskampe, men kun startet inde i én af dem (og har ikke scoret).
Bemærk i øvrigt at Lille denne sommer har sagt farvel til midterforsvarer Simon Kjær, midtbanemand Gueye, midtbanekreatør Lopes samt angriberne Origi og Roux. Til er bl.a. kommet midterforsvarerne Civelli, Sunzu og Amadou, fløjspiller Bauthéac, defensiv-midtbanemand Obbadi samt angriberne Tallo, Guillaume og Guirassy.
PARIS SG
Trup
Sirigu, Trapp - Aurier, David Luiz, Digne, Marquinhos, Maxwell, Sabaly, Thiago Silva, Van Der Wiel - Matuidi, Pastore, Rabiot, Stambouli, Thiago Motta, Verratti - Augustin, Cavani, Lavezzi, Lucas
Fravær
Zlatan (angriber – starter – nyt fravær)
Di María (fløj - ny)
Tvivlsom
Motta (defensiv midtbane – missede supercup-kampen mod Lyon)
Noter
PSG har hentet den dygtige defensiv-midtbanemand Stambouli (kan erstatte Motta) og Frankfurt-målmand Trapp.
Senest er den argentinske offensivstjerne Di María også kommet til - men så sent (officiel udmelding kom denne torsdag) at han ikke er med mod Lille.
Se Ligue 1-optakten
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar