18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Koblenz - St. Pauli: 1

Spiltip af Motorsav den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
46-28-26%
Betvalue
1101,2%
Spilbar ned til odds
2,17
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Umiddelbar skulle man ikke tro at kampen har så stor en betydning. Da begge hold tilsyneladende er i sikker afstand fra nedrykningspladserne. Men en sejr i denne kamp, og man tager et gevaldigt skridt i mod endnu en sæson i 2BL.
Koblenz har ingen mangler i mens St.Pauli har et par alvorlige fravær, hvilket får mig til at se Koblenz som en større favorit, end oddset indikerer.

Koblenz: nr 12, 5-8-6 22-27
I lang tid så klubben ud til at kunne holde sig fra nedrykningspladserne. Men manglen på en ordentlig angriber, er ved at slå igennem, i det man specielt på hjemmebane har spillet for mange kampe uafgjort.
Hos Koblenz er der i vinterpausen ikke sket det store. Man har hentet Kuqi(ang) hos Jena, og han virker mere en spiller der skal være med til at øge bredden på holdet. Dog kan det ikke udelukkes at han på sigt, evt. skal spille sammen med, eller i stedet for Vata.
Sukalo var tæt på at skifte til Köln eller Hoffenheim, i det han havde en meget lav frikøbs klausul. Det endte dog med at han forlængede med Koblenz! Nogen mener han forlangte alt for meget i løn hos de to klubber. Uanset, så er han en nøgle spiller for Koblenz, og selvom den økonomisk trængte klub, ville kunne bruge de penge en evt. transfer ville kaste af sig. Så står det slet ikke mål med, den betydning Sukalo har for holdet, han regnes for en af ligaens bedste på sin plads, som def. Midt.
Jeg vil egentlig ikke skrive så meget mere om Koblenz. Andet end lige at nævne Rapolders ?koncept-fussball? der ser ud til at virke efter hensigten. Man har faktisk kun tabt til hold, der er bedre end dem selv. Augsburg mener jeg bestemt hører under den kategori.
Som nævnt, så virker det til at det helt store problem hos Koblenz, ligger i angrebet. Selvom Vata er en teknisk dygtig spiller, så har han efterhånden rundet de 36år. Desuden har han aldrig været kendt for at være en bomber, nærmere ham der ligger op til målene, specielt som dødboldsspecialist.
Selvom Vata er en rutineret herre, er han stadigvæk en vigtig spiller, i det han som spillestation ofte er dygtig til at sætte angrebne i gang. Som nævnt har man i Sukalo en dygtig spiller på den defensive midt, lidt længere fremme på banen har man i Dzaka, også en habil spiller. Der sammen med Sukalo specielt på dødbolde har vist sig farlige. Generelt virker det til at man har et meget afbalanceret hold, hvor man måske kan komme i nedrykningsproblemer, hvis ikke man snart finder en angriber der kan score lidt oftere. Lidt ironisk har man sendt Cha ned på venstre back, hvor han har gjort det meget godt. Han regnes ellers som en angriber normalt. Måske Kuqi er manden der skal få lidt bedre gang i mål scoringen hos Koblenz. Ellers så må de satse på deres dødbolde, der er holdets største offensive trussel. Jeg bør vist lige nævne at Koblenz har scoret 22 mål, hvilket placere dem som ligaen 4. dårligste offensiv.

Trupnyt:
Nessos(midt/fast) og Langen(midt/res) er de eneste mangler. Nessos har været ude hele sæsonen, så han tillægges ikke den store betydning for dette væddemål.

Hj stats: 3-5-2 12-13
Taget Koblenz offensive problemer med i betragtningen, overrasker det ikke at man ikke har vundet flere kampe hjemme. Man har spillet de sidste 4 kampe uafgjort senest mod Mainz(1-1), der på trods af fravær, vel egentlig havde fortjent sejren, hvis der skulle findes en vinder i den kamp. Man har tabt til Köln(1-2) og Gladbach(0-5). Hvor man mod Köln var uheldige, var en kollektiv offday skyld at man fik en lussing af Gladbach. Synes ikke der ellers er noget der springer i øjnene, andet end at man så nævnt stadigvæk har til gode at tabe mod et dårligere hold. Som jeg mener St.Pauli er.

form: pt. Spiller man på det niveau man kan forvente, man var ikke dårlige mod Mainz eller Augsburg. Men man viste for lidt, til at kunne snakke om at man burde have vundet kampen. Nok ikke så overraskende, taget deres offensive problemer med i betragtningen.

Eilhoff - D.-R. Cha, Mavric, Bajic, Lomic - Sukalo, M. Hartmann - Traut, Dzaka, Djokaj - Vata

St.Pauli
Jeg har beskrevet St.Pauli i kampen mod Köln. Så der kommer ikke så meget mere her.
St.Pauli fik et flot point mod Köln. Min teori om at man ville have ?hævn? holdt desværre stik, i det man spillede Köln ud af banen. Stanislawski var da efterfølgende også i tvivl om at de ville kunne holde det niveau resten af sæsonen! Det tog kun én kamp at finde ud af, at det ingenlunde var tilfældet, idet man mod Jena(2-2) i sidste ende var mere end heldig med at få det ene point.
Hvor St.Pauli normalt er kendt for at være et stærkt hjemmehold, er det modsatte næsten tilfældet i denne sæson. Man har vist sig overraskende svage på hjemmebane, i mens man på udebane, i de fleste kampe har gjort en god figur, og man burde efter min mening have langt flere point på kontoen på den baggrund.
St.Pauli står ofte meget godt på banen, specielt ude, har man den tendens til at lukke godt af, og ikke tillade så mange chancer. Som Tilfældet var mod Köln(1-1) men også mod Freiburg(0-2) og Hoffenheim(1-1) gjorde men en god figur.
Nøgle spillerne på holdet er den defensive duo Meggle og Boll på midten, der sammen med Eiger holder defensiven sammen. Målet er at køre et hurtigt omstillingsspil, hvilket specielt mod Köln var en fornøjelse at se på. Tror sjældent et hold i 2BL har været så bold sikre i det fremadrettede spil som St.Pauli var det mod Köln.

Trupnyt:
Boll(midtfast), Meggle(midt/fast) og Eiger(for/fast) skulle være ude af kampen. Specielt Meggle er en alvorlig svækkelse. Men ellers viste de mod Köln, at de har en fornuftig bredde på holdet.

ude: 1-4-4 8-13
Som sagt ovenover, så har deres spil været til mere end kun én sejr på udebane. Men at St.Pauli alligevel ikke har hentet flere point, skyldes ofte at man alligevel mangler lidt kvalitet på holdet, idet individuelle fejl har kostet dyrt. Specielt Borger(må) har haft et par svipsere!

Borger - Rothenbach, Morena, Gunesch, Biermann - Takyi, Bourgault, Schultz, F. Bruns - Schnitzler, Ludwig

Det bliver en hård fight, med de fravær St.Pauli har, bør Koblenz hav gode muligheder for at dominerer midtbanen, i det de netop der efter min mening virker stærkest. Specielt Sukalo der i øvrigt ikke har spillet i år endnu, bør kunne spille en afgørende rolle. Da holdene generelt har virket solide i defensiven, kan det ikke udelukkes at under også kunne være et interessant spil i denne kamp, men oddset har også bevæget sig derned.
Min CV giver marginal værdi ved -0,25. I stedet bliver det -0,5 hvor værdien er lidt højere.

Update!
Sukalo er ude, og dermed vil jeg ikke anbefale et spil på Koblenz!

Fremtidige tips

Ekspert Viborg - FC Midtjylland
7 dec 14:00 3 kommentarer
Betvalue
2109%
1,82Betano
Ekspert Cagliari - Roma
7 dec 15:00
Betvalue
2106%
1,72Betano
Ekspert Randers FC - AGF
7 dec 16:00
Betvalue
2107%
1,85Danske Spil
Ekspert Jacksonville Jaguars - Indianapolis Colts
7 dec 19:00 1 kommentar
Betvalue
2110%
1,88LeoVegas
Ekspert Minnesota Vikings - Washington Commanders
7 dec 19:00 2 kommentarer
Betvalue
2109%
1,82LeoVegas
Ekspert Green Bay Packers - Chicago Bears
7 dec 22:25
Betvalue
3111%
3,60Bet365
Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.