18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Kirsten Flipkens - Andrea Petkovic: (AH: +5,0 Partier) 1

1,60TonyBet
Spiltip af deleted-user-11346 den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

WTA Doha, 1. runde (hardcourt, ude)

Flipkens kommer med god selvtillid efter et par gode sejre i kvalen. Hun skal forsøge at bruge selvtilliden mod Petkovic, der har haft en nydelig sæson og er favorit, men ofte spiller ganske tætte kampe, også senest mod Flipkens.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
59-8-33%
Betvalue
1102,4%
Spilbar ned til odds
1,56
Rigtig/forkert
Læs TonyBet-anmeldelse
Betting tip

DERFOR SKAL DU SPILLE DEN

  • Flipkens bør kunne tage en god portion selvtillid med ind til kampen efter en overbevisende præstation i kvalen.
  • Petkovic kommer fra et nederlag til Diyas i Dubai, som dog primært skyldes fatigue oven på titlen i Antwerpen.
  • Flipkens server godt og kører serven og holder selvtilliden, så bør hun kunne hænge på Petkovic.
  • De to seneste indbyrdes møder har været enormt tætte, dog med det in mente, at Flipkens var lidt bedre kørende sidste år.

DET SKAL DU HOLDE ØJE MED

  • Petkovic har et højere topniveau end Flipkens og finder tyskeren det frem bliver det svært at holde trit med hende.
  • Hun har haft en god pause siden 1. runde-nederlaget i Dubai og bør være restitueret og motiveret for at komme i gang igen.
  • WTA kan være ekstremt uforudsigeligt, og handicaplinjer er ofte sårbare pga store udsving i stabiliteten gennem en enkelt kamp.
  • Der er ikke råd til store udsving fra Flipkens og hun skal finde samme stabilitet som i kvalen hvis hun skal dække linjen.

NOTER

Markedet tror meget på Flipkens virker det til. Det følger jeg for en gangs skyld. Kigger man på kvalen og selvtilliden så bør Flipkens kunne være med her, men som jeg tidligere har nævnt, så er WTA lidt af et minefeldt, og en kamp kan tippe fuldstændig over, som vi bl.a. så det med Hsieh igår, der vandt 1. sæt 6-1 for så at tabe kampen efter at haev ført med break i 3. Jeg har sat 1-2 cv til omkring 65-35 i Petkovic´s favør, men det kunne godt blive tættere end oddset antyder.

Fremtidige tips

Ekspert Villarreal - F.C. København
10 dec 18:45
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Bayer Leverkusen - Newcastle
10 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,78Unibet
Ekspert Shelbourne - Crystal Palace
11 dec 21:00
Betvalue
2108%
1,80Unibet
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.