Julia Mancuso - Will she finish in the Top5? (Ja/Nej): 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 55-45%
- Betvalue
- 2110%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
Alpint Skiløb – Super-G Kvinder, VM Åre
Julia Mancuso har trænet meget i fart disciplinerne i denne sæson, og det har givet pote. Hun regnes blandt top favoritterne til tirsdagens udsatte Super-G, og smilende Mancuso føler sig godt til rette i Åre. Når Betway er ude med et fint odds på top5, prøves denne...
Kvindernes Super-G skulle oprindeligt have fundet sted søndag, men arrangørerne måtte udsætte konkurrencen pga. dårligt vejr. Tirsdag er der lovet fint vejr og det bør tillade en fair afvikling af konkurrencen.
Mancuso var skuffende i sæsonens to første Super-G løb, med en 35. og 18. plads. Hun kan dog meget bedre end dette, hvilket hun beviste med en sejr i sæsonens tredje Super-G løb. Det var hendes kun anden podieplads i Super-G i World Cup’en, men hun blev 3’er ved VM i 2005 og har vundet Junior VM guld i disciplinen. I de to sidste Super-G løb inden VM blev hun nummer 8, men det var ikke en piste der passede amerikanerens stil.
I alt er det blevet til 7 podiepladser i løbet af vinteren, efter at hun i de første løb i sæsonen skulle komme sig ovenpå en operation fra sommeren.
4 løbere skiller sig ud når det kommer til fartdisciplinerne: Goetschl, Pärson, Kildow og altså Mancuso. Vinder- og top3-odds er derfor ganske naturligt lave på de fire, men Betway’s 2,00 for Mancuso i top5 skiller sig lidt ud. Nogle bookmakere er næsten helt nede i samme odds for top3.
Super-G er en svær disciplin, og der er ”ofte” basis for overraskelser, men Mancuso skal naturligvis have fine chancer med hendes rigtig gode form. Hun blev som nævnt nummer 3 ved det sidste VM, men denne vinters udgave af Mancuso har vist en helt anden form op til VM. At forholdene hidtil har været omskiftelige og svære i den svenske VM by generer ikke amerikaneren, der faktisk bedst kan lide når vejret er dårligt.
2,00 for top5 bliver for højt på Mancuso, med hendes gode form og en piste/bane der skal passe hendes ganske fint.
---------------------------------
Chancevurdering: 55-45
---------------------------------
Konkurrencen – Super-G Kvinder, VM Åre
Super G er en fartdisciplin – i forhold til Styrtløb, den ultimative fart disciplin, er farten lavere og afstanden mellem portene mindre, dvs. mere teknisk. Hver løber har et gennemløb og hurtigste løber nedad pisten vinder.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar