18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Juan Martin Del Potro - Tomas Berdych: 1

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Finale ved AIG Japan open på hard court i tokyo.

Den unge argentiner bør være klar favorit, som minimum 7 ud af 10, vurderet ud fra parametrene generel kampform, selvtillidskick, finaleerfaring og det faktum at Berdych allerstørste chance i kampen, serven, ikke er noget ultimativt våben i en match-up mod 198 høje Del Potro. Det er længe siden at man har kunnet score sig så favorable odds på en spiller der har vundet 29 af sine seneste 30 kampe, sat op mod en modstander som Berdych der ikke har vist det helt store i lang tid, og den er værd at tage med i sin weekendportefølje.
Chance (1-2)
70-30%
Betvalue
1104,3%
Spilbar ned til odds
1,43
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Juan Martin Del Potro har så afgjort fået sit helt store gennembrud i denne sæson, og hans sejrsrække har vel snart ikke potentiale til at overraske flere. Nu venter tennisverdenen blot i spænding på om hans talent og udvikling bærer ham frem til Grand Slam titler, men i denne kamp er der noget lidt mindre på højkant. Selvom han sikkert hjertens gerne vil vinde flere turneringer end han har gjort allerede, betyder det formentlig endnu mere for ham bare at fortsætte stimen, og dermed optimere sine muligheder for at indtræde i Masters Cup til november, hvor han lige nu mangler det sidste med sin race rank som nr. 10 (de otte bedste deltager). Med andre ord har han altså alle grunde til at være topmotiveret, da det ville være superærgerligt for ham ikke at få mulighed for at vinde den prestigefyldte sæsonfinale.

I selve matchuppen mod Berdych står han faktisk helt fornuftigt med sit mixede spil i åbent spil, og gode returneringer, overfor den hårdtslående og defensive tjekke. Hans muligheder ligger klart i den fantastiske bølge han ridder på, og de sublime starter han har givet sig selv på det sidste, 6-1 6-1 og 6-3 har han vundet første sæt med i kampene frem mod finalen, mod spillere som Gaquet, Ferrer og Nieminen – ganske enkelt fremragende. I sin seneste kamp, semifinalen mod franske Gasquet, måtte han for første gang i turneringen afgive sæt og vise sig lidt menneskelig. Der er nok også den eneste grund til ikke at gå efter 2 sætssejren, da oddsene for denne på nuværende tidspunkt er spilbare til 100 % værdi ligeud.

Statistik: I år: 38-9, på hard grus: 19-4. Ranglisteplacering: 12 Raceplacering: 10 Fødselsår: 1988 Højde/vægt: 198/78 – Højrehåndet.

Turneringspræstationer i år (runde slået ud) 1. runde – 2. runde – 2. runde – kvartfinale – 1. runde – 2. runde – semifinale – 2. runde – 4 gange sejr - kvartfinale. Derudover 2 sejre på grus ved holdmesterskaberne for Argentina.

Tomas Berdych har gjort det mere stabilt ved denne turnering end hele sæsonen fristes man til at sige. Med sejre over Karanucic, Robredo, Gonzalez og Roddick er det ikke den nemmeste lodtrækning tjekken har været igennem, men samtidig skal det også medgives at det ikke har været modspillere helt på toppen af deres formkurve som han har mødt, på nær måske Roddick hvor han havde alt det held der skulle til i semien. Det bliver der ændret på når det er finaletid, da Del Potro aldrig er set bedre end i anden halvdel af 2008, og må forventes at være inde i en periode hvor simpelthen alt lykkes.

Berdych skal sørge for at gå ind og spille 100 % hans eget spil og ikke gå med på argentinerens præmisser, for gør han det bliver det umådelig svært, som det har været for alle de øvrige modstandere. Præcis som mod Roddick bør hans mål være at trække sættende så lange som muligt til tie-break, og om nødvendigt vente på at en enkelt break chance skulle byde sig. Fokus skal afgjort være på sin egen serv for at han har de bedste forudsætninger, og får han dem ville der være mindre vej at forcere frem mod sin første turneringssejr i år.   

Statistik: I år: 31-19, på hard grus: 21-11. Ranglisteplacering: 27 Raceplacering: 29 Fødselsår: 1985 Højde/vægt: 195/90 – Højrehåndet.

Turneringspræstationer i år (runde slået ud): kvartfinale – 4. runde – 2. runde – 2. runde – 1. runde – semifinale - 1. runde – 2. runde – kvartfinale - 2. runde – 3. runde – finale – 2. runde - 2. runde – 3. runde – 1. runde - semifinale. Derudover 4 sejre og 2 nederlag ved holdmesterskaberne for tjekkiet.

Indbyrdes opgør: 1-0 Berdych (2006 på grus).

Fremtidige tips

Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Fulham - Nottingham F.
22 dec 21:00
Betvalue
1103%
1,72Bet365
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.