Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 65-35%
- Betvalue
- 1102,1%
- Spilbar ned til odds
- 1,54
- Rigtig/forkert
Jeg vil forsøge mig med et lille tip på en af fredagens VM kval. kampe.
Kampen Holland – Ungarn spilles fredag 20.30 i gruppe D. Holdene ligger henholdsvis 1 og 2 i gruppen. Holland er sikret videre avancemengt, mens Ungarn endnu ikke kan vide sig sikre. De ligger nummer 2 i gruppen, kun ét point foran Tyrkiet med 13 point. Derfor er de tvunget fremad banen, da Tyrkiet må forventes at tage 3 point i deres kamp mod svage Estland.
Det i sig selv er jo ikke nødvendigvis garant for mange mål, men jeg synes, at markedet undervurderer det forhold, at Holland formentlig også vil lægge en offensiv taktik for dagen. Selvom de allerede er videre, kan de nemmelig med en sejer sikre sig en bedre seedning forud for lodtrækningen i Brasilien. De ligger pt. nummer 9 på seedningslisten, fra hvilken de 8 bedste hold lander i seedningslag 1. Derfor tror jeg, at Holland vil være opsatte på at slutte godt af og sikre sig en sejer og dermed undgå at løbe ind i hold som Spanien, Italien, Brasilien o.l.
Siden 2010 har de to mandskaber mødt hinanden 4 gange, alle fire gange er det blevet målrigt. Holland har vundet alle kampene komfortabelt med cirene 6-1, 4-0, 5-3, og 4-1 i seneste opgør.
Desuden må Ungarns offensiv være fuld af selvtillid efter en overbevisende indsats mod Estland, over hvem de vandt 5-1.
Eneste minus ved spillet er, at Robie van Persie er meldt tvivlsom, men skulle han blive klar, er jeg sikker på, at han vil være 100% motiveret. Han mangler nemlig kun 2 mål for at tangere Patrick Kluiverts mål record på det Hollandske landshold, så lur mig om ikke han starter, hvis han overhovedet er i stand til det. Skulle han ikke blive klar, mener jeg stadig at Hollands offensiv rummer kvaliteter nok til at lave mål mod et Ungarnsk forsvar.
Derfor finder jeg værdi i ovenstående vædemål til odds 1.57 (efter Kommision) hos betfair.
Mulige opstillinger:
Holland:- Vorm, Janmaat, Blind, De Vrij, Martins-Indi, Sneijder, Van der Vaart, Strootman, Lens, Robben, Van Persie
Ungarn:- Bogdan, Guzmics, Vanczak, Kadar, Korcsmar, Hajnal, Elek, Varga, Koman, Dzsudzsak, Nemeth.
Seneste opgør:
Holland.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar