18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Fumihisa Yumoto - Pascal Bodmer: 1

Spiltip af Mads Rasmussen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Mens Yumoto denne sæson har hentet sin første World Cup sejr har Bodmer meget få spring i World Cup sammenhæng og den unge tysker har indtil videre, som de fleste unge hoppere, haft mange nerver på i selve konkurrencen. Japaneren har vist sig god til at hæve niveauet fra træning og kvalifikation og tirsdag har han også en på papiret nemmere modstander i første omgang...
Chance (1-2)
70-30%
Betvalue
2108.5%
Spilbar ned til odds
1.43
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Fumihisa Yumoto vandt sensationelt den anden World Cup konkurrence i Pragelato tidligere på sæsonen, hvor han havde en del held med vejr og vind. Japaneren havde i de efterfølgende konkurrencer i Engelberg svært ved at præstere op til det niveau, men i firebakketurneringen har han i det mindste klaret at komme videre til anden omgang på alle de tre første bakker – selvom han han hver gang er havnet udenfor top25 i kvalifikationen.

 

Pascal Bodmer fyldte 18 år forleden og den unge tysker har ikke megen World Cup erfaring. Han deltog i to konkurrencer på hjemlig grund i 2007, men firebakketurneringen er hans rigtige debut på det tyske hold. Den nye tyske landstræner har lovet de unge hoppere mange chancer, så Bodmer er ikke presset til at præstere lige med det samme.

I Obertsdorf klarede Bodmer ikke at kvalificere sig, mens han i Garmisch og Innsbruck er blevet nummer 41 og 46.

 

Begge hoppere skal i første runde op mod norske modstandere. Bodmer får fornøjelsen af Tom Hilde, der ser ud til at have fundet lidt form og her er Hilde stor favorit. Yumoto skal i duel mod Sigurd Pettersen, der er kommet ind på det norske hold efter gode præstationer i Continental Cup'en, og her er Yumoto ikke nogen stor underdog.

Med tanke på at Yumoto på de tre første bakker har vist sig god på konkurrencedagen, skal han være stor favorit her. Pettersen er ingen uoverkommelig modstander i første omgang, og Yumoto er heller ikke faldet igennem i nogen konkurrencer indtil nu i sæsonen. Bodmer var ude på samme længde som Yumoto i kvalen, dog med dårligere stil, men på konkurrencedagen skal den unge tysker få svært ved at hoppe lige så godt. I Garmisch blev han eksempelvis nr. 12 i kvalifikationen, men i selve konkurrencen endte han udenfor top40.

 

---------------------------------

Chancevurdering: 70-30

---------------------------------

 

Konkurrencen – 4-Bakketurneringen, Bischofshofen (HS-140)

Den traditionsrige firebakketurnering, også kaldet den tysk/østrigske hopuge, består som altid af de fire konkurrencer i Obertsdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck og Bischofshofen. Alle 4 bakker er konkurrencer i sig selv, men prestigen er i den samlede firebakkestilling.

Op til hver konkurrence er der først træningshop og siden hen kvalifikation. De 40 bedste af de ikke direkte kvalificerede går sammen med de 10 direkte kvalificerede videre til konkurrencen. Her foregår første omgang i par sammensætninger. Nummer 25 fra kvalifikationen møder nummer 26, nummer 24 møder nummer 27 og så fremdeles. Det vil altså sige at den bedste fra kvalifikationen møder den dårligste – nummer 50. Vinderne af duellerne og de fem bedste tabere går så videre til anden omgang, hvor resultatlisten vendes på hovedet. Bedste hopper efter første omgang hopper sidst i anden omgang, og det er den samlede pointsum der afgør hvem der vinder konkurrencen.

Flere tips

Ekspert Hobro IK - Middelfart II
30 may 15:00
Betvalue
2109%
1.83Danske Spil
Ekspert PSG - Arsenal
30 may 18:00
Betvalue
1103%
1.91Betano
Ekspert AC Horsens - Kolding IF
31 may 15:00
Betvalue
2106%
2.00Unibet
Ekspert Esbjerg fB - Lyngby
31 may 15:00
Betvalue
2108%
3.30Unibet
Ekspert Topscorer for Tjekkiet
11 jun 19:00
Betvalue
2106%
3.80Bet365
Ekspert Vil et hold vinde VM for første gang
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.33Bet365
Ekspert H2H England - Belgien
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Portugal når kvartfinalen
11 jun 21:00
Betvalue
1101%
2.25Bet365
Ekspert H2H Tyskland - England
11 jun 21:00
Betvalue
1105%
1.85Danske Spil
Ekspert Gruppe B - Vinder
12 jun 21:00 7 kommentarer
Betvalue
1103%
1.95Danske Spil
Ekspert Gruppe D - Top 2
13 jun 03:00 6 kommentarer
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Vinder gruppe F
15 jun 22:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Tunesien ryger ud i gruppespillet
15 jun 04:00
Betvalue
1104%
1.66Bet365
Ekspert Spiller starter 1. kamp
18 jun 22:00
Betvalue
2106%
1.33Bet365
Ekspert Englands topscorer
18 jun 22:00
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Panama - Præcist antal point i gruppespillet
18 jun 01:00
Betvalue
1105%
3.50Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.