Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 52-9-39%
- Betvalue
- 1103,5%
- Spilbar ned til odds
- 11,11
- Rigtig/forkert
Så er det dagen derpå!
Danmark "tager imod" Frankrig i Malmø Arena i Danmarks hidtidig kun 2. VM finale.
En finale mellem et hold i stor medvind og med hjemmebane, mod verdens uden tvivl bedste mandskab spiller for spiller. Karabatic, Fernandez, Omeyer, Abalo, Guigou, Gille - navnene taler for sig selv.
De navne krydret med de nye stortalenter i form af Barrachet og Accambray.
Danmark har ifølge min opfattelse i øjeblikket verdens klart bedste angrebsspiller. Mikkel Hansen - kan skyde udefra, brække ind- og udad, spille sine medspillere fri og har et super overblik. I denne turnering har han virkelig vist sit værd, og på trods af Spanien i semifinalen havde stort fokus på ham, bombede han alligevel i 2. halvleg.
Herudover har Danmark godt 10.000 tilskuere i ryggen. Selv de svensker tilskuere med billet til finalen må formodes at holde med DK, som de har gjort førhen i turneringen. Og hjemmebanen kommer til at gøre en afgørende forskel. Vi så det, da Tyskland blev verdensmestre - de havde ikke holdet, men hjemmebanefordelen afgjorde alt - i forhold til såvel spil som dommere.
I dag tror jeg bliver en meget tæt kamp, som Danmark efterhånden har for vane at spille i de vigtige kampe.
Hvem husker ikke EM i 2006, da vi stod lige med Island eller mod selvsamme modstander i VM 2007, hvor kampen gik i dobbelt forlænget spilletid og endte 42-41. Eller i VM-semifinalen mod Polen for et par år tilbage.
Jeg prøver det frække kryds - og håber naturligvis derefter, at Danmark tager kampen i forlænget spilletid ;-).
God kamp!
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar