Vundet
Tips & Spilforslag
Forest Green Rovers - Northwich Victoria: Over 2,5
Spiltip af Anders Jørgensen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 60-40%
- Betvalue
- 1103,8%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Betting tip
Odds er faldene, men man kan finde 1,70 hos nogle bookies stadig. Paddy Power er højst med 1,73.
Forest Green # 22 (hjemme: 4-2-9 21-30)
Rovers er i alvorlige problemer i denne sæson. I sidste sæson gjorde man det godt, men nu med en tredjedel af denne sæson tilbage er holdet placeret i bunden og har et alt for gavmildt forsvar.
Man har lukket 51 mål ind i 29 kampe og har dermed Conference Leagues tredjedårligste forsvar, men man kan glæde sig over at have en ganske udemærket offensiv, der scorer ganske mange mål. 38 mål er hæderligt af et bundhold at være og man er faktisk det mest scorende hold af de 12 nederste i tabellen.
Nu kommer Northwich på besøg i en kamp man på den ene side ikke må tabe, men på den anden side vil et tab stadig betyde at Northwich har 7 point op, og derfor kan Forest Green godt spille efter de 3 point. En sejr vil alt andet lige betyde at man holder Northwich klart på afstand og midlertidigt kan rykke op over stregen.
Jeg har svært ved at se hvorfor Rovers skulle pakke sig ned og gå efter det ene point i denne kamp. Skal man overleve skal man altså have point mod de andre bundhold og det ene point kan reelt ikke bruges til meget. Man har en vigtig FA Trophy Cup kamp ude mod Stevenage blot 3 dage efter denne kamp, men det tror jeg ikke får indflydelse på dette opgør. Første prioritet må være at samle point nok til overlevelse.
Man har hentet 3 gange 2-2 i de sidste 3 kampe. Det må være ganske frustrende ikke mindt i de sidste 2 kampe, hvor man har været foran 2-1 og 2-0, men smidt point til sidst. Der må være en del positivt at tage med rent offensivt, mens man må være ret trætte af altid at forære dumme mål væk.
Man får måske et par faste forsvarsspillere med igen, men det behøves ikke nødvendigvis at svække over-spillet, da man med tryghed i forsvaret kan satse på at spille mere offensivt og ikke holde igen.
I denne sæson er 19 ud af 29 kampe spillet over 2,5 mål. De sidste 6 ligakampe er alle gået over.
Trupnyt/status:
Darren Jones (fo;fast) og John Hardiker (fo;fast) er begge måske med igen. Den meget offensive back Alex Lawless er også med igen, og selvom han er forsvarsspiller mener jeg faktisk at han styrker holdet offensivt, da han er en meget angrebsivrig back. Les Afful (mi;fast) er tvivlsom.
Status: Styrket defensivt.
Formen:
Football Conference Forest Green 1-2 Eastbourne 17-01-2009
Football Conference Oxford 2-1 Forest Green 20-01-2009
Football Conference Rushden 2-2 Forest Green 23-01-2009
Football Conference Salisbury 2-2 Forest Green 27-01-2009
FA Trophy Forest Green 1-0 Hednesford 31-01-2009
Football Conference Forest Green 2-2 Histon 03-02-2009
Northwich # 23 (ude: 2-4-11 22-39)
Det lyder underligt at sige det, men Northwich er bedre end deres placering - i hvert fald på papiret. I sidste sæson var man i samme sitaution som nu, men iværksatte en vanvittig slutspurt, der reddede endnu en sæson i den femtebedste række.
Måske er holdet igen igang med en vanvidsafslutnning. Man vandt i hvert fald en choksejr i lørdags ude mod Kidderminster, hvor man sejrede 1-2. Dette resultat må betyde ekstremt meget for selvtilliden på holdet, der har været så mange grumme skæbner igennem på det seneste. Det værste eksempel er nok udekampen mod topholdet Wrexham d. 27/1. Med 10 min. igen var man bagud med 2-1, men fik på 3 min. vendt kampen fuldstændigt og kom foran 2-3, men Wrexham fik 5 min. inde i overtiden straffespark og scorede til 3-3. Kort forinden havde man i overtiden ført med 1-0 hjemme mod Histon, men tabte kampen 7 min. inde i overtiden.
Det er især defensiven, der har været Northwichs helt store problem i denne sæson. Især på udebane er man elendige til at lukke af og har lukket hele 39 mål ind, hvilket er 10 mål flere end det næstdårligste hold rent målscoringsmæssigt på udebane, Barrow. Man har til gengæld scoret flotte 22 mål og det er derfor heller ikke tilfældigt at Northwich har spillet mange over kampe på udebane.
Det er nu ikke hverken Rovers eller Victorias dårlige forsvar og fornuftige angreb, der danner det største grundlag for dette spil.
Mit hovedargument for en målrig kamp, er at Northwich er PISKET til at gå efter sejren i dette opgør. Et uafgjort resultat vil næsten være lig med et nederlag, da man på ingen måde rykker nærmere stregen og slet ikke udfordrer netop Forest Green, der ligger pladsen over. Kidderminster sejren må have givet tro på livet og man skal simpelthen give den fuld skrue i denne kamp og gå efter de livsvigtige 3 point. 12 point op er slet ikke umuligt med endnu en god slutspurt, og med en sejr i dette opgør er det skrumpet ind til blot 9 point.
Jeg tror på et meget sejrsivrigt gæstende hold, der godt ved at kun sejr tæller og at man derfor må forsøge at overrumple hjemmeholdet rent offensivt.
19 ud af 30 kampe er gået over 2,5 mål - 5 af de sidste 6 kampe er endt over.
Trupnyt/status:
Scott Tynan (normal førstemålmand) er stadig skadet. Jonathan Allen (an;res/fast) er skadet, mens Jamie Mullan (mi;fast når klar) er med igen efter skade.
Status: Kan stille i nogenlunde stærkeste.
Formen:
Football Conference Northwich 1-2 Histon 17-01-2009
Football Conference Weymouth 3-0 Northwich 24-01-2009
Football Conference Wrexham 3-3 Northwich 27-01-2009
Football Conference Woking 4-1 Northwich 31-01-2009
Football Conference Altrincham 1-0 Northwich 03-02-2009
Football Conference Kidderminster 1-2 Northwich 15-02-2009
Indbyrdes:
13/09-08 Blue Square Premier Northwich - Forest Green 0-0 FT
08/04-08 Blue Square Premier Northwich - Forest Green 1-1 FT
09/10-07 Blue Square Premier Forest Green - Northwich 4-1 FT
17/02-07 Blue Square Premier Northwich - Forest Green 2-0 FT
18/11-06 Blue Square Premier Forest Green - Northwich 2-1 FT
05/04-05 Blue Square Premier Northwich - Forest Green 2-1 FT
23/10-04 Blue Square Premier Forest Green - Northwich 1-3 FT
13/12-03 Blue Square Premier Northwich - Forest Green 0-4 FT
09/08-03 Blue Square Premier Forest Green - Northwich 0-0 FT
22/03-03 Blue Square Premier Forest Green - Northwich 1-0 FT
30/11-02 Blue Square Premier Northwich - Forest Green 2-1 FT
20/04-02 Blue Square Premier Forest Green - Northwich 2-0 FT
29/09-01 Blue Square Premier Northwich - Forest Green 2-2 FT
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar